grzybica paznokci
Fot. pixabay.com/ andreas160578
Autor Klaudia Gaicka - 11 Czerwca 2020

Grzybica paznokci jest chorobą, z którą ciężko wygrać. Czy warto leczyć ją domowymi sposobami?

Grzybica paznokci stóp jest niezwykle trudna w samodzielnym leczeniu. Dowiedz się, jak powinno wyglądać skuteczne kuracja. Choroba leczona domowymi sposobami może uciążliwe nawracać i sprawić, że problem będzie dotyczył także twoich bliskich.

Grzybica paznokci, zarówno tych u rąk, jak i u stóp, to nic innego jak zmiana chorobowa płytki paznokcia, wywołana przez grzyby. Czynników sprzyjających rozwojowi grzybicy jest wiele, oczywiście może to być wina złej higieny, ale niekoniecznie. Często winowajcą jest również złe używanie narzędzi kosmetycznych, nieprawidłowo dobrane obuwie lub nieprzestrzeganie obowiązujących w obiektach sportowych zasad higieny. Grzybica częściej atakuje paznokcie stóp, niż rąk, ponieważ najlepiej rozwija się w wilgotnym i ciepłym środowisku.

Pilna decyzja GIS. Popularne słodycze wycofane ze sprzedażyPilna decyzja GIS. Popularne słodycze wycofane ze sprzedażyCzytaj dalej

Grzybica paznokci, leczenie

Leczenie grzybicy bywa bardzo trudne, dlatego zdecydowanie zalecamy kontakt ze specjalistą. Jeżeli decydujemy się na domowe sposoby, niedoleczona choroba może natrętnie powracać. Co więcej, możemy w tym czasie zarazić innych.

Dermatolog, po wykonaniu niezbędnych badań, przepisuje leki miejscowe i doustne. Tylko taka farmakoterapia daje nam gwarancję wyleczenia.

Lek doustny dobierany jest w zależności od typu grzybicy. Jak podaje Poradnikzdrowie.pl, pierwszą stosowaną często substancją jest terbinafina. Daje bardzo dobre efekty, jeżeli za naszą chorobą stoją dermatofity. Terapia trwa 6 tygodni. Drugą substancją, która z kolei sprawdzi się świetnie przy drożdżakach, jest itrakonazol. Leczenie nią trwa 3 tygodnie.

Leki miejscowe stanowią jedynie uzupełnienie leczenia doustnego. Jak podaje portal, stosowanie ich jako jedynej formy leczenia bywa nieskuteczne w blisko połowie przypadków. Preparaty mogą występować w wygodnej postaci lakierów, którymi malujemy zajętą przez chorobę płytkę. Substancje, które w nich występują to np. amorolfina lub cyklopiroks. Istnieją również kremy z aktywną substancją, taką jak np. bifonazol.

Przy ciężkiej do zwalczenia lub nawracającej wciąż grzybicy, lekarz może podjąć decyzję o chirurgicznej metodzie usunięcia grzybicy. Podczas zabiegu lekarz usuwa płytkę paznokcia oraz oczyszcza jego łożysko. Niestety, później trzeba przychodzić na liczne kontrole, na których lekarz ponownie czyści okolice oraz nakłada środki przeciwgrzybiczne.

Dzisiaj grzeje: 1. Łukasz Szumowski w mocnych słowach o obecnej sytuacji. "Ja się boję"

2. Już nie tylko kierowcy zagrożeni mandatami. Od dzisiaj również pasażerowie muszą mieć się na baczności

Inną mniej konwencjonalną metodą jest laserowe usuwanie grzybicy. Stanowi ona ciekawą alternatywę dla osób, które chcą szybciej pozbyć się problemu oraz nie narażać organizmu na tak długo farmakoterapię. Zwykle już kilka zabiegów pozwala pozbyć się problemu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Największa tragedia od dawna. Zginęła żona i 2 córki, Paweł właśnie o wszystkim poinformował na antenie TVN
  2. Dzieje się teraz, naprawdę. Konflikt na granicy polsko-czeskiej, żołnierze zaanektowali kapliczkę
  3. Niszczycielski żywioł przeszedł przez Polskę. Nie obyło się bez rannych
  4. Sok z brzozy staje się coraz popularniejszy. Jego właściwości są niesamowite
  5. Prawie 3 tysiące zachorowań od początku roku. Niebezpieczna choroba, o której wiele osób zapomniało
  6. Radosław Majdan wzruszył fanów do łez. Pokazał zdjęcie Małgorzaty Rozenek ze szpitala. Ich dziecko jest przesłodkie (FOTO)

Następny artykuł