Grzybica incognito – co to za infekcja i co ją powoduje?

Grzybica incognito – co to za infekcja i co ją powoduje?
pixabay.com
Autor Izabela Wierzbicka21.11.2020

Grzybica incognito jest zlokalizowaną infekcją skóry wywołaną przez grzyby podobnie jak grzybica ciała i grzybica skóry głowy. Jest to schorzenie, które znacznie się różni od innych infekcji grzybiczych, zarówno kształtem, jak i stopniem zajęcia. Przyczyną tej różnicy jest to, co wywołuje chorobę, czyli miejscowe stosowanie kortykosteroidów.

Grzybica incognito – wprowadzenie

Gzrybica incognito to infekcja grzybicza, najczęściej wywoływana przez Trichophyton rubrum, która objawia się początkowo jako płaska, łuszcząca się wysypka, która stopniowo staje się kolistą zmianą z wypukłym brzegiem, który w miarę postępu infekcji również zaczyna się łuszczyć. Problem w prawidłowym zdiagnozowaniu tej choroby polega na tym, że miejscowo zastosowany kortykosteroid połączony z lekiem o działaniu przeciwgrzybiczym początkowo zmniejsza stan zapalny i maskuje objawy grzybicy, po czym nagle dochodzi do zaostrzenia infekcji i ponowne zastosowanie kortykosteroidu tylko pogarsza stan pacjenta. Czasami dochodzi także do wtórnego zakażenia bakteriami z towarzyszącymi krostami i liszajcem.

Grzybica incognito – przyczyny

Cykl kliniczny tej infekcji jest ściśle powiązany z miejscowym stosowaniem kortykosteroidów. Przy początkowym użyciu stan zapalny wywołany przez grzyby zmniejsza się, a zmiany chorobowe wydają się ustępować. Jednak w późniejszym okresie leczenia kortykosteroidami grzyby będą się rozwijać ze względu na zahamowaną odpowiedź immunologiczną, czego wynikiem będzie kliniczny obraz grzybicy incognito. Często pacjent, a czasem nawet lekarz uważają, że mają do czynienia ze stanem zapalnym skóry, stąd stosowanie miejscowego kremu steroidowego. Krem steroidowy łagodzi stany zapalne, dzięki czemu infekcja staje się mniej drażliwa. Ale gdy lek jest odstawiany na kilka dni, swędzenie nasila się, więc krem steroidowy jest natychmiast ponownie włączany. Im więcej się go stosuje, tym bardziej rozległa staje się infekcja grzybicza i tym mniej rozpoznawalna.

Grzybica incognito – objawy

W przebiegu grzybicy incognito pojawiają się objawy kliniczne stanu zapalnego takie jak świąd, rumień, pęcherzyki, które początkowo ustępują po zastosowaniu miejscowych kortykosteroidów, a po ich odstawieniu następuje zaostrzenie i ponowne szerzenie się zmian. Grzybica incognito najczęściej mylona jest z następującymi schorzeniami:

  • toczeń diskoidalny,
  • wyprysk kontaktowy,
  • trądzik różowaty,
  • liszajec zakaźny,
  • łuszczyca,
  • zapalenie łojotokowe skóry,
  • liszaj płaski.

Grzybica incognito – diagnoza i leczenie

Diagnozę w przypadku grzybicy incognito można postawić za pomocą testu mikroskopowego z próbki naskórka. Ale należy to zrobić dopiero po przerwaniu leczenia na kilka dni, aby uzyskać jak najdokładniejszy wynik. W większości sytuacji hodowla grzybów nie jest potrzebna. Leczenie grzybicy incognito polega na odstawieniu miejscowych kortykosteroidów. W przypadku łagodnych i powierzchownych zmian pacjenci dobrze reagują na kremy przeciwgrzybicze. Ważne jest leczenie przez kolejny tydzień po ustąpieniu zmian. W przypadku cięższych postaci mogą być konieczne leki doustne, takie jak terbinafina i flukonazol. Jeśli otwarte zmiany są zakażone bakteriami, do planu leczenia należy dodać antybiotyki.

Następny artykuł