grzyby w Polsce
fot. https://pixabay.com/ ivabalk
Autor Natalia Niewczas - 3 Września 2020

W Polsce pojawił się nowy grzyb. Jest jadalny?

Grzyby stanowią przyjemność zarówno dla entuzjastów jesiennego grzybobrania, jak i kulinarnych smakoszy. Podgrzybki czy kurki są rarytasami urozmaicającymi nie tylko obiadowe dania. Od pewnego czasu grzybiarze mogą natknąć się w lesie na drobną niespodziankę.

Grzyby takie jak maślak czy borowik zna praktycznie każdy. Jak się jednak okazuje, stały leśny repertuar został powiększony o kolejny gatunek grzyba. W naszym kraju grzybiarze zaczęli zauważać bowiem złotaka wysmukłego. Doświadczeni entuzjaści grzybobrania wiedzą już, czy nowy grzyb może wylądować na obiadowym talerzu.

Andrzej Duda zarażony koronawirusem? Niepokojące doniesienia na temat prezydentaAndrzej Duda zarażony koronawirusem? Niepokojące doniesienia na temat prezydentaCzytaj dalej


Nowe grzyby w polskich lasach


Choć złotak wysmukły (nazywany także borowikiem amerykańskim) należy do grzybów, które na świecie są już dobrze znane, w naszym kraju stanowi nowość. Spekuluje się, że trafił do polskich lasów ze Stanów Zjednoczonych, najpierw pojawiając się w innych europejskich państwach takich jak Litwa czy Łotwa. Na grzybowe urozmaicenie niejeden smakosz już ostrzy sobie zęby; spożycie złotaka wysmukłego nie zagraża zdrowiu człowieka.


Jak podaje portal poradnikzdrowie.pl, złotak wysmukły jest jadalny i, o czym przekonują niektórzy grzybiarze, smakowity. To nie jedyna z zalet debiutanta z polskich lasów - można zbierać go bowiem już od czerwca do października.


Choć złotaka wysmukłego czujny grzybiarz wypatrzy na terenie całej Polski, najwięcej rośnie ich na północy i wschodzie kraju. Grzyb najlepiej czuje się w lasach sosnowych i towarzystwie wrzosów, przez co bywa nazywany borowikiem wrzosowym.

Dzisiaj grzeje: 1. Nowy objaw koronawirusa. Pojawia się szczególnie u dzieci
2. Sensacyjne odkrycie w Belgii. Podczas remontu fontanny natrafili na legendarny skarb


Borowik wrzosowy, choć jego nazwa wskazuje na coś zupełnie innego, wyglądem bardziej przypomina popularnego koźlarza. Dobrze opisuje go za to przymiotnik “wysmukły”, trzon grzyba ma nawet 15 centymetrów długości. Dla równowagi, jego wypukły kapelusz jest raczej niewielki.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Uwaga, wycofano popularny lek. Jeśli masz go w domu, natychmiast wyrzuć
  2. Jurek Owsiak jest wściekły. Publicznie nie przebierał w słowach
  3. Rewolucyjna zmiana weszła właśnie w życie. Dotyczy całej Polski
  4. Pacjent czołgał się z bólu. Oburzające oświadczenie szpitala
  5. Lekarze nie wierzyli własnym oczom. Z ciała kobiety wydobyto ponad metrowego węża [WIDEO]
  6. 15-latka wyglądała starzej od własnej babci. Genialna metamorfoza odmieniła jej życie. Wideo pokazuje, że efekty są zniewalające

Następny artykuł