grzyby mogą być trujące
unsplash.com/ The Silverdalex
Autor Klaudia Gaicka - 20 Września 2020

10 najbardziej trujących grzybów w Polsce. Niektóre łatwo pomylić z jadalnymi, za błąd przyjdzie gorzko zapłacić

Grzyby tych gatunków mogą nie tylko poważnie uszkodzić twój organizm, ale nawet cię zabić. Niektóre z nich obciążają układ nerwowy, inne z kolei wątrobę i serce. Warto zapoznać się z listą szczególnie przed wyprawą na grzyby. Niedługo jesień i wielu z nas może stanąć przed wyborem, czy ten grzyb jest jadalny?

Grzyby należą do jednych z bardziej lubianych polskich (i nie tylko) przysmaków. Robimy z nich rozmaite przetwory, sosy i zupy. Zwłaszcza teraz, kiedy lasy w ciągu kilku tygodni mają się pozłocić, wielu z nas zaczyna rozmyślać nad wyprawą na grzyby.

Charakterystyczny znak na uchu pojawia się przed zawałem. Gdy go zauważymy, nie ma czasu do straceniaCharakterystyczny znak na uchu pojawia się przed zawałem. Gdy go zauważymy, nie ma czasu do straceniaCzytaj dalej

Grzyby są bardzo smaczne, jednak wiele z nich może trwale nas pozbawić zdrowia lub nawet życia

Takich gatunków jak borowik szlachetny, czubajka kania, gąska zielonka, koźlarz babka, koźlarz czerwony, maślak ziarnisty, maślak zwyczajny, mleczaj rydz, pieprznik jadalny (kurka), czy podgrzybek brunatny, nie musimy się bać. Jednak istnieje również cała lista grzybów, które mogą poważnie zaszkodzić naszemu zdrowiu, a nawet pozbawić życia. Listę najbardziej trujących grzybów zaprezentował portal Poradnikzdrowie.pl.

Publikacja przygotowana przez specjalistów z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu (Oddział Grzyboznawczy) i Centrum Informacji Lasów Państwowych dzieli grzyby trujące na dwie kategorie.

Pierwszą z nich są po prostu trujące, czyli takie, które działają na układ nerwowy człowieka. Zawarta w nich muskaryna podrażnia system nerwowy i przywspółczulny. Nawet mała ilość tych grzybów może wywołać objawy muskarynowe (poty, ślinotok, łzawienie, zwężenie źrenic, zwolnienie akcji serca i zaburzenia oddychania).

Druga to grzyby śmiertelnie trujące. Ich działanie polega przede wszystkim na uszkodzeniu wątroby i nerek. W dalszej kolejności grzyb wyniszcza inne narządy miąższowe (np. mięsień sercowy). Śmiertelność po spożyciu grzybów tego rodzaju jest bardzo wysoka. Jady, takie jak amanityna, falloidyna, gyromitryna oraz orelanina, potrafią w błyskawicznym czasie powalić nawet dorosły, zdrowy i silny organizm.

Do 10 najbardziej trujących grzybów należą: muchomor sromotnikowy, muchomor jadowity, muchomor plamisty, strzępiak ceglasty, lejkówka odbielona, piestrzenica kasztanowata, zasłonak brodaty, wieruszka zatokowata, maślanka wiązkowa, grzybówka czysta, gąska tygrysia, tęgoskór pospolity, muchomor królewski, krowiak podwinięty oraz borowik szatański.

Dzisiaj grzeje: 1. Wydano nowe zalecenia dotyczące koronawirusa. Kogo dotyczą?
2.10 tys. zł za jazdę na hulajnodze, 5 tys. za siedzenie pod sklepem. Nawet nie wyobrażasz sobie, za co jeszcze ukarzą
3.Naukowcy z Czech stwierdzili nowy objaw koronawirusa. Bardzo łatwo pomylić go z innymi chorobami

Jeżeli planujesz wybrać się na grzyby, koniecznie sprawdź w atlasie grzybów, jak wyglądają wymienione gatunki. Niektóre z nich łatwo można pomylić z popularnymi jadalnymi gatunkami. Coraz więcej atlasów grzybów można pobrać całkowicie darmowo na urządzenia mobilne. To wspaniała pomoc, zwłaszcza dla niedoświadczonych grzybiarzy. Należy jednak pamiętać, że w razie jakichkolwiek wątpliwości co do tego, czy grzyb jest jadalny, lepiej zrezygnować z jego zebrania.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Żywioły uderzyły z olbrzymią mocą, zniszczenia są kolosalne. Nagranie z Portugalii zasmuca
  2. Detonacja bomby atomowej pod wodą. Niesamowite nagranie w 4K
  3. Papież Franciszek ma bardzo pilny apel do lekarzy. Prosi ich, aby pamiętali o jednej, arcyważnej rzeczy
  4. Niszczy tarczycę po cichu. Objawów tej choroby nie wolno ignorować
  5. Jak odróżnić COVID-19 od innych chorób? Zdaniem ekspertów istotna jest kolejność występowania objawów
  6. W jednym rejonie sypie borowikami i innymi grzybami na potęgę. Jest jeszcze jedna dobra informacja

Następny artykuł