Turbo była rakotwórcza?
youtube.com/Asasyn08
Autor Barbara Bujar - 8 Sierpnia 2020

Kultowa guma Turbo była rakotwórcza? Wstrząsająca teoria z dzieciństwa

GumaTurbo to kultowa guma, która na przełomie lat 80. i 90. była jednym z ulubionych produktów wśród dzieci i młodzieży. Zbieranie obrazków z samochodami i innymi środkami transportu, które zawierało każde jej opakowanie, stało się ogromną pasją wielu młodych ludzi. Niestety w pewnym momencie pojawiły się teorie, które podawały w wątpliwość jej skład. Do dziś nie wszyscy wiedzą, czy tak naprawdę guma była rakotwórcza.

Guma Turbo to dla wielu osób symbol młodości. Pod koniec lat 80. i na początku lat 90. produkt masowo znikał z półek sklepowych, a jego nabywcy cieszyli się nie tyle jego smakiem, który był wyjątkowo krótkotrwały, ile obrazkami zawartymi w każdym opakowaniu. Ilustracje były popularne przede wszystkim wśród dzieci i młodzieży. Przedstawiały samochody, motory i inne pojazdy. Ich zbieranie stało się w końcu pasją na szeroką skalę. Choć produkcja uwielbianej gumy do żucia, za którą odpowiadała turecka firma Kent, zakończyła się w 2007 roku, wielu sympatyków produktu do dziś kolekcjonuje swoje zbiory.

Ośrodek wypoczynkowy zamknięty. Pracownicy zarażeni koronawirusemOśrodek wypoczynkowy zamknięty. Pracownicy zarażeni koronawirusemCzytaj dalej

Guma Turbo mogła wywoływać raka?

Jak informuje portal web.archive.org, w pewnym momencie, gdy guma turbo stanowiła jeden z najpopularniejszych produktów, pojawiła się opinia, która mocno podała w wątpliwość jej skład. Mówiono wtedy, że jej niektóre składniki mogą przyczyniać się do powstania raka w organizmie człowieka. Wymieniano wśród nich te, które na etykiecie oznaczano literą E, np. E330 albo E322. Na szczęście, podane informacje były nieprawdziwe.

W dzisiejszych czasach wiadomo już, że oznaczenia wspomnianą literą E, nie świadczą o rakotwórczości produktu. Jak wyjaśnia portal, tego właśnie obawiali się naukowcy kilkadziesiąt lat temu. Wbrew ich przypuszczeniom analizowane przez nich składniki były dopuszczalne, a ich obecność w organizmie człowieka nie stanowiła tak poważnego zagrożenia. Aby unaocznić omawiany problem, poniżej przedstawiamy całkowity skład produktu.

Dzisiaj grzeje: 1. Szumowski ogłosił powrót obostrzeń. Obowiązkowe maseczki w każdym miejscu wracają do aż 19 powiatów
2. Niemcy nie chcą nosić maseczek, jest gorzej niż u nas. Próby zwrócenia uwagi wywołują agresję

Skład gumy Turbo: cukier, guma bazowa (zespół syntetycznych lub naturalnych polimerów – czyli to, co ma każda guma, nie licząc balonowych), kwas cytrynowy (E330), lecytyna (E322), gliceryna (E422), aromaty identyczne z naturalnymi, sorbitol (E420) i barwniki spożywcze (E102, E133, E141).

Na zamieszczonym wykazie nie ma niczego, co mogłoby działać rakotwórczo. Teoria naukowców została więc obalona, a jeśli guma Turbo znów pojawi się w sklepach, śmiało będzie można po nią sięgać. Taka okazja zdarzyła się już kilka lat temu. W 2015 roku produkt pojawił się na półkach w sieci sklepów Biedronka. Sprzedaz została wznowiona z okazji akcji "20 lat razem".

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wąż grasuje po warszawskim osiedlu. Rada osiedla ostrzega, uważajcie
  2. Zmasowany atak na Kingę Dudę. Niezwykle dotkliwe słowa, jest wzywana do reakcji
  3. Spełnił się najczarniejszy scenariusz. Zaginiony piłkarz odnaleziony martwy
  4. Wojciech Cejrowski ma poważne problemy ze zdrowiem? Podróżnik opublikował bardzo niepokojący wpis
  5. Kiedy czeka nas prawdziwe nasilenie epidemii? Niepokojące słowa prezesa PAN
  6. Wnuczek zafundował 87-letniej babci makijaż, który odmłodził ją o kilkadziesiąt lat

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł