Guz mózgu na wczesnym etapie daje kilka typowych objawów, które powinny skłonić do szybkiej konsultacji z lekarzem
unsplash.com/Christian Erfurt
Autor - 22 Maja 2020

Pierwsze objawy guza mózgu. Gdy się pojawią, trzeba działać szybko

Guz mózgu to nie tylko nowotwór, ale także każda inna obca dla tego organu struktura, której powstanie i rozwój powoduje wzrost ciasnoty śródczaszkowej. Warto wiedzieć, jakie objawy najczęściej towarzyszą tej chorobie.

Guz mózgu występuje bardzo często u dzieci i osób starszych. Jego objawem zazwyczaj jest ból głowy. Częstotliwość jego występowania oraz nasilenie zwiększa się proporcjonalnie do wzrostu ciśnienia śródczaszkowego. Po pewnym czasie dochodzi do wymiotów oraz nierzadko do zaburzeń na tle psychicznym.

Wraz z rozwojem nowotworu u chorego zaczynają się kłopoty z pamięcią, pojawia się apatia, wycofanie z aktywnego życia a niekiedy pobudzenie. Osoby z otoczenia pacjenta widzą wyraźną zmianę w jego zachowaniu. W niektórych przypadkach może również dochodzić do typowych napadów padaczkowych z utratą przytomności i drgawkami.

Od 70 lat nie był widziany w Polsce. Wrócił gatunek kleszcza, który przenosi wiele niebezpiecznych choróbOd 70 lat nie był widziany w Polsce. Wrócił gatunek kleszcza, który przenosi wiele niebezpiecznych choróbCzytaj dalej

Guz mózgu na wczesnym etapie daje kilka typowych objawów, które powinny skłonić do szybkiej konsultacji z lekarzem

Nowotwory układu nerwowego są diagnozowane nawet u osób przed 30. rokiem życia. Objawem, który bardzo często wskazuje na guza mózgu, jest często pojawiający się ból głowy. Symptom ten może być związany z rosnącym w mózgu guzem, który zwiększa ciśnienie wewnątrzczaszkowe oraz powoduje obrzęki mózgu.

Pilnej konsultacji z lekarzem wymaga również każdy napad padaczkowy. Jest to rodzaj zaburzenia neurologicznego, który świadczy o chwilowej niesprawności mózgu. Jak podaje portal zdrowie.radiozet.pl, padaczka bardzo często powstaje w wyniku nowotworu lub udaru.

Jednym z częściej występujących objawów nowotworów mózgu są także poranne nudności i wymioty. Gdy dolegliwości te pojawiają się rano oraz przebiegają z bólem i zawrotami głowy, mogą one wskazywać na rozwój choroby.

Omdlenia również wymagają konsultacji lekarskiej. Jest ona niezbędna w przypadku każdej utraty przytomności. Jeśli oprócz omdleń występują zawroty głowy, powinno to skłonić do wykonania specjalistycznych badań.

O schorzeniach, które występują w obrębie płata ciemieniowego mózgu, mogą świadczyć problemy z doborem słów, utrata zdolności poprawnego wysławiania się, kłopoty ze zrozumieniem tego, co ktoś do nas mówi oraz utrata zdolności czytania i pisania. Widząc u siebie podobne problemy, powinniśmy niezwłocznie udać się do specjalisty.

Dzisiaj grzeje: 1. Używasz płynu do dezynfekcji? Unikaj błędu, który czyni go nieskutecznym

2.Nikt Ci nie przypomni, a opłata 125,40 zł jest absolutnie obowiązkowa. Na dodatek w 2021 roku będzie jeszcze wyższa

Ponadto objawem nowotworu oraz innych, poważnych chorób może być nawet chwilowa utrata widzenia w obrębie jednego lub obu oczu. Z kolei zaburzenia równowagi mogą być związane z guzem rozwijającym się w okolicy móżdżku.

Problemom tym mogą towarzyszyć kłopoty z wykonywaniem precyzyjnych czynności np. uchwyceniem małego przedmiotu i pisaniem.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wielka zmiana w Polsce już za 10 dni. Tysiące Polaków nie wie, bardzo ważna wiadomość
  2. Szczeniak, którego możesz nosić w kieszeni. Adopcja psa w wyjątkowy sposób, wielu może być zaskoczonych
  3. GIF wycofuje z rynku lek używany przez miliony Polaków. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności
  4. Myśleli, że to zwykła grypa. Ich małżeństwo trwało zaledwie 72 godziny
  5. Kołatanie serca ma wiele przyczyn. Nie należy go lekceważyć, gdyż może być objawem niebezpiecznych chorób
  6. Pierogi po ukraińsku są wyrazistsze, delikatniejsze i nigdy się nie rozpadają. Farsz wzbogacony jest kultowymi dodatkami

Następny artykuł