Guz mózgu: najczęstsze objawy
Autor Karol Zaborowski - 16 Stycznia 2020

Najczęstsze objawy guza mózgu. Łatwo pomylić je z innymi schorzeniami

Guz mózgu jest jedną z tych diagnoz, których żaden z nas nie chciałby usłyszeć. Niestety jego objawy bywają bardzo nietypowe i przez to wiele osób przypisuje im zupełnie inne przyczyny, a to opóźnia postawienie diagnozy i wdrożenie leczenia.

Guz mózgu może dawać różne objawy w zależności od swojej wielkości i umiejscowienia w tkance mózgowej. Mimo to są pewne dolegliwości, które pojawiają się u znacznej ilości pacjentów, przez co ich pojawienie się u nas lub osób w naszym otoczeniu, zawsze powinno wzbudzać czujność. Dzięki temu możemy dosłownie uratować swoje oraz cudze życie.

Jednym z podstawowych objawów guza mózgu jest silny i narastający ból głowy. Oczywiście nie każdy atak takiego bólu oznacza od razu, że mamy guza. Jednak jeżeli ból nasila się po przebudzeniu, nie przypomina migreny, powoduje wymioty i dolegliwości neurologiczne, a także staje się silniejszy przy kaszlu i zmianie pozycji, to znak, że pora udać się do lekarza.

Objawy chorób trzustki, które widać na skórze. Nie wolno ich lekceważyćObjawy chorób trzustki, które widać na skórze. Nie wolno ich lekceważyćCzytaj dalej

Guz mózgu może dawać bardzo mylące objawy

W zależności od tego, gdzie zostanie umiejscowiony guz, to nasze objawy mogą się znacząco różnić od tych, które odczuwali inni pacjenci. Dla przykładu zaburzenia pamięci oraz koncentracji są typowe dla guza, który rozwija się w płacie czołowym lub skroniowym. Przy takich nowotworach mogą się również pojawić zmiany dotyczące naszego nastroju, a także zachowania czy też osobowości.

W przypadku innych części mózgu pacjent może skarżyć się na zaburzenia wzroku, słuchu, równowagi oraz mowy. Każda taka zmiana, która pojawia się bez widocznej przyczyny, powinna zawsze wzbudzać u nas wzmożoną ostrożność. Jeżeli problem nie przechodzi samoistnie, to może oznaczać, że w naszym mózgu rośnie niebezpieczny guz.

Dodatkowo częstym objawem, który się pojawia u pacjentów z guzami mózgu, jest uczucie ciągłego zmęczenia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Jeżeli w ostatnim czasie nie miałeś zbyt dużo na głowie i dbałeś o odpowiednią ilość odpoczynku, a mimo to nadal czujesz się zmęczony, to najwyższa pora obgadać to z lekarzem.

Jak podaje portal medonet.pl, guz może powodować również zmiany hormonalne, które wpływają na pracę naszego układu pokarmowego. Dlatego też jednymi ze wczesnych objawów wielu guzów są nudności oraz wymioty. Zwłaszcza takie, przy których pojawia się również ból głowy oraz jej zawroty. Jeżeli takie objawy pojawiają się u ciebie często i są związane z infekcją, to lepiej udać się do lekarza po pomoc i sprawdzić ich przyczynę.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 6-miesięczne dziecko utonęło w wannie. Matka była zajęta przeglądaniem internetu
  2. Danuta Holecka wolałaby zapomnieć o nagraniu sprzed lat. Jej dziecko potrzebowało pomocy
  3. Kobieta, która przeżyła 109 lat, zdradziła swój sekret. Według niej mężczyźni skracają życie
  4. Przez tydzień piła wodę po ogórkach kiszonych. Efekty pojawiły się już na drugi dzień
  5. GIF wycofał z rynku dwa popularne leki. Wielu z nas ma je w swoich domowych apteczkach
  6. Skandal. Mężczyzna w polskim szpitalu dostał spleśniałe jedzenie, zdjęcie jedynie dla wytrzymałych osób [FOTO]

Następny artykuł