herbata rodzaje właściwości
Fot. pixabay.com/ Free-Photos
Autor Klaudia Gaicka - 22 Maja 2020

Herbatę pije chyba większość z nas. W zależności od rodzaju posiada inne właściwości zdrowotne

Herbata, w zależności od rodzaju, ma różne właściwości. Różnią się nie tylko smakiem oraz stopniem, w jaki nas pobudzają, lecz każda z nich ma inne zastosowanie i pomaga niwelować inne dolegliwości zdrowotne.

Herbata jest niezwykle popularna wśród naszych rodaków. Polska znajduje się w czołówce krajów europejskich pod względem ilości wypijanej herbaty. W zależności od rodzaju napar z liści herbaty może mieć różne właściwości.

Policja nie nadąża z wypisywaniem mandatów. Na plaże wyszły tłumy ludziPolicja nie nadąża z wypisywaniem mandatów. Na plaże wyszły tłumy ludziCzytaj dalej

Herbata w zalezności od rodzaju, daje różny efekt

Jak podaje portal Poradnikzdrowie.pl, czarna herbata dzięki długiemu procesowi fermentacji i suszenia ma właściwości zarówno pobudzające, jak i odtruwające. Dodatkowo wzmacnia uzębienie i działa bakteriobójczo. Wszystko za sprawą dużej ilości garbników, kofeiny oraz odrobiny drogocennych katechin.

Zielona herbata ma zdecydowanie mniej kofeiny i garbników od czarnej. Jednak tego, co najcenniejsze, czyli katechin jest tam pięć razy więcej. Dzięki nim ta właśnie herbata najlepiej oczyszcza z toksyn oraz przeciwdziała starzeniu. Jest to według wielu ekspertów najzdrowsza herbata ze wszystkich. Obniża poziom cholesterolu i normalizuje ciśnienie, pomaga chronić serce, działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Bywa też nieocenienie pomocna przy nadkwasocie.

Herbata czerwona, zwana również Oolong jest poddawana krótszemu procesowi fermentacji niż opisywane wcześniej rodzaje. Być może właśnie dlatego ma tak charakterystyczny, błotnisty smak. Napar z tego rodzaju liści zawiera najwięcej mikroelementów i kofeiny. Herbata obniża poziom złego cholesterolu, usprawnia pamięć, ma działanie moczopędne i normalizujące ciśnienie.

Biała herbata ma niewiele kofeiny, ale jest, podobnie jak herbata zielona, bogata w dużą ilość drogocennych katechin. Według portalu ma wszystkie zdrowotne zalety swojej herbacianej siostry.

Żółta herbata również bardzo przypomina zieloną. Mimo że w naszym kraju jest dostępna przeważnie tylko w specjalistycznych sklepach i herbaciarniach, to jej działanie jest bardzo korzystne (tak, jak herbaty zielonej). Warto po nią sięgnąć, kiedy będziemy mieli ku temu okazję.

Poza tradycyjnymi herbatami istnieją jeszcze równie zdrowie napoje herbatopodobne. Jednym z popularniejszych ostatnio jest Yerba Mate. Zawiera sporo kofeiny, dzięki czemu pobudza nas do działania. Dodatkowo ma dużo witamin C i A, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Innym tego typu napojem jest napar Lapacho. Zawiera mnóstwo minerałów i mikroelementów. Działa antybiotycznie oraz przeciwwirusowo. Co więcej, wzmacnia odporność oraz odtruwa i odkwasza organizm.

Dzisiaj grzeje: 1. Maślanka posiada wiele właściwości zdrowotnych. Ponadto jest świetnym wyborem dla ludzi na diecie

2. Media obiegła przykra wiadomość o śmierci. Biały Dom pogrążony w żałobie

Popularny w Polsce jest również Rooibos. Bogaty w przeciwutleniacze i minerały pomaga w dolegliwościach żołądkowych, uspokaja i pomaga leczyć bóle głowy. Nie zawiera kofeiny.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Bezradna pracownica Biedronki nie może już wytrzymać. Irytujące obostrzenie przeszkadza jej w pracy
  2. 30-letnia córka Cezarego Pazury wygląda nieziemsko. Właśnie zrobiła niezwykłą rzecz
  3. GIF wycofuje z rynku lek używany przez miliony Polaków. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności
  4. Myśleli, że to zwykła grypa. Ich małżeństwo trwało zaledwie 72 godziny
  5. Kołatanie serca ma wiele przyczyn. Nie należy go lekceważyć, gdyż może być objawem niebezpiecznych chorób
  6. Nowe zasady dla par młodych. Od przyszłego miesiąca zmiany w weselach, już znamy szczegóły

Następny artykuł