Dodawanie cytryny do gorącej herbaty to duży błąd. Może mieć poważne konsekwencje zdrowotne

herbata z cytryną niebezpieczne
Fot. pixabay.com/ bridgesward
Autor Klaudia Gaicka01.05.2020

Herbata z cytryną jest bardzo zdrowa. Należy jednak unikać pewnych sposobów przygotowania tak, aby nie wydzieliła szkodliwych substancji

Herbata towarzyszy nam odkąd pamiętamy. W pewien sposób jest to nasz napój narodowy, ponieważ Polska znajduje się na trzecim miejscu wśród wszystkich krajów Europy, które mają w zwyczaju pijać ten niezwykły trunek. Przed nami są jedynie mieszkańcy Irlandii i Wielkiej Brytanii. Co ciekawe, sposób picia w tych krajach różni się od naszego, najczęściej piją oni czarną, mocną herbatę z dodatkiem mleka.

Pierwsze historyczne zapiski na temat herbaty pochodzą z X wieku p. n. e., ale istnieje również legenda według której początki herbaty sięgają 2737 roku p. n. e. kiedy to mityczny chiński cesarz Shennong miał przypadkowo zaparzyć pierwszy napar z liści.

Wielu Polaków łamie zasady kwarantanny. Niepokojące dane Komendy Głównej PolicjiWielu Polaków łamie zasady kwarantanny. Niepokojące dane Komendy Głównej PolicjiCzytaj dalej

Herbata z cytryną, w jaki spoób zagraża?

Picie herbaty to zdecydowanie zdrowy nawyk, wszystko dzięki flawonoidom, naturalnym związkom neutralizującym wolne rodniki. Działając w ten sposób opóźniają proces starzenia. Spośród flawonoidów dla naszego organizmu najcenniejsze są katechiny. Są dla nas wysoce przyswajalne oraz neutralizują rodniki hydroksylowe.

Jak podaje serwis Poradnikzdrowie.pl, przypuszcza się też, choć nie zostało to dostatecznie zbadane, że picie herbaty (zwłaszcza zielonej) może zapobiegać powstawaniu choroby nowotworowej i wzmacniać działanie leków przeciwnowotworowych. W Chinach, gdzie pije się jej najwięcej, odnotowano najniższą na świecie zapadalność na raka prostaty.

Według niektórych badań obecność wspomnianych składników skutkuje tym, że herbata pomaga nam zmniejszyć ryzyko zawału serca oraz miażdżycy.

Dzisiaj grzeje: 1. Dramat kobiety z udarem. Przez epidemię żaden szpital nie chciał jej przyjąć, teraz nie żyje

2. Wznowiono poszukiwania 3,5-letniego Kacperka. Niestety, nadeszła zła wiadomość

Herbata z cytryną jest bardzo zdrowa. Problem jednak pojawia się w momencie, gdy nieprawidłowo ją przygotujemy. Jeżeli dodamy cytrynę zaraz po zalaniu herbaty wrzątkiem, związki aluminium, które normalne nie są dla nas nieszkodliwe (ponieważ występują w trudno przyswajalnej formie), pod wpływem gorącej temperatury i kwasu cytrynowego, zmienią się w związki cytrynianu glinu. Cytrynian glinu jest dla nas wysoce toksyczny przez swoją łatwą przyswajalność. Pamiętajmy więc by cytrynę dodawać dopiero do ostudzonej herbaty, najlepiej takiej, z której odsączyliśmy już liście.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Uczniowie zaczepili szkolną kucharkę mającą schorowaną matkę. Odwróciła się i odkryła sekret skrywany przez uczniów
  2. Policja wprowadza wzmożone kontrole. Od dziś możesz dostać wysoki mandat
  3. Zaskakujące rozporządzenie prezydenta kraju ogarniętego epidemią. Wojsko ma strzelać do osób łamiących kwarantannę
  4. Nietypowe objawy COVID-19. Wiele osób nie połączyłoby ich z tą chorobą
  5. Dlaczego w Afryce zarejestrowano tak mało przypadków koronawirusa? Według specjalistów, wcale nie chodzi o temperaturę
  6. Od wtorku za przekroczoną prędkość nawet 2735 zł mandatu. Kolejne 500 zł możesz zapłacić w Niemczech za drobnostkę

Następny artykuł