HIV: zarażenie
fot. pixabay.com/PublicDomainPictures
Autor Karol Zaborowski - 26 Września 2019

Drogi zarażenia wirusem HIV

HIV przez lata swojego bytowania wśród nas zebrał potworne żniwo i co roku liczba zarażonych stale rośnie. Co więcej, wiele osób, nawet nie zdaje sobie sprawy, z tego, jak bardzo ryzykują i narażają swoje zdrowie oraz życie.

HIV jest wirusem wywołującym chorobę nazywaną AIDS. Każdy z nas słyszał o nim nie raz, a zwłaszcza w przeszłości choroba ta była bardzo głośnym tematem. Teraz w mediach ciężko znaleźć dyskusję na ten temat, ale nie oznacza to, że problem z tym wirusem został rozwiązany. Każdego roku pojawiają się nowi chorzy, którzy słyszą tę potworną diagnozę. Oczywiście mamy już leki, dzięki którym chory może przeżyć nawet 50 lat, ale nie oznacza to, że powinniśmy zamieniać swoje życie w rosyjską ruletkę.

Jak można zarazić się wirusem HIV

Wirus HIV może na wiele sposobów wniknąć do naszego ciała, gdzie, zanim naprawdę się uaktywni, mogą minąć dosłownie lata. Co więcej, początkowe objawy, raczej nie sprawią, że zaczniemy podejrzewać infekcję wywołaną właśnie tym wirusem.

Najczęściej do zakażenia dochodzi poprzez stosunek płciowy bez zabezpieczenia w postaci zwykłej prezerwatywy. Warto jednocześnie wiedzieć, że nawet 60% osób zarażonych wirusem HIV nie ma o tym pojęcia. Przez co ludzie lubiący przygodny seks znajdują się w jednej z grup ryzyka.

Inną metodą jest zakłucie igłą użytą przez osobę zarażoną. Najczęściej tyczy się to osób uzależnionych od narkotyków, ale szczególną uwagą musi się również wykazać personel medyczny, który często ma kontakt z krwią pacjentów i przypadkowe zakłucie się igłą po pobraniu krwi może być naprawdę niebezpieczne.

W internecie często można znaleźć informacje, że wirusem nie można zarazić się poprzez pocałunek i jest to poniekąd prawda. Chodzi o to, że nie ma takiego udokumentowanego przypadku, ponieważ wirus nie występuje w ślinie, jednak jeżeli w ustach chorego jest świeża i krwawiąca wciąż ranka, a krew wymiesza się ze śliną, to w takich sytuacjach faktycznie może dojść do zakażenia.

Następny artykuł