Imbir, właściwości i zastosowanie
pixabay.com/congerdesign
Autor Klaudia Gaicka - 19 Lipca 2020

Zaliczany jest do naturalnych antybiotyków. Imbir pomaga nie tylko na infekcje

Imbir jest cenionym składnikiem nie tylko potraw azjatyckich, ale i wielu medykamentów. Jego szerokie spektrum właściwości doskonale sprawdza się w przypadku wielu schorzeń. Bez wątpienia powinniśmy po niego sięgać zdecydowanie częściej zarówno w naszej kuchni, jak i przygotowując domowe lekarstwa.

Imbir (łac. Zingiber officinale Rosc) jest rośliną uprawną pochodzącą z Azji południowo-wschodniej, jednak powszechnie używany jest w większości krajów. Ceniony jest nie tylko przez wzgląd na swoje walory smakowe, ale również, a w zasadzie przede wszystkim, dzięki swoim właściwoścom leczniczym. Ten cenny surowiec odnajduje swoje zastosowanie w światowym ziołolecznictwie oraz medycynie. Dodatkową jego zaletą jest jego dostępność, korzeń imbiru znajdziemy praktycznie każdym sklepie spożywczym, dzięki czemu jest on dostępny dla każdego, kto chce zadbać o swoje zdrowie.

Imbir, wartości i zastosowanie

Imbir zawiera w sobie drogocenny kwas foliowy, mnóstwo składników mineralnych, takich jak wapń, fosfor, żelazo i potas, oraz witaminy C, E, A, K, B1 i B2. Korzeń imbiru jest również źródłem żywic takich jak gingerol i zinoferon, a także olejków eteryczny. Dzięki swojemu bogatemu składowi posiada bardzo szerokie spektrum zastosowania.

Imbir jest naszym naturalnym sprzymierzeńcem w walce z patogenami. Wspomagając naszą odporność, pomaga hamować wzrost wirusów, bakterii i grzybów. Ciepły napar z miodem, cytryną i imbirem bywa nieocenione pomocny w czasie choroby.

Również w czasie chorób żołądkowych imbir może okazać się naturalną alternatywą dla medykamentów. Ma właściwości przeciwwymiotne, dzięki czemu może pomóc również kobietą w ciąży, które nie mogą stosować niektórych leków. Dodatkowo korzystnie wpływa na trawienie, jak podaje Medonet, wzmaga wytwarzanie śliny, soków żołądkowych oraz żółci. Wskutek tego imbir zmniejsza nie tylko wymioty, ale również wzdęcia, oraz wzmaga apetyt.

Dzisiaj grzeje: 1. Koszmar rodziny Stuhrów. Syn aktora otrzymuje straszne wiadomości

2. Szykuje się nowa opłata, potężny cios w nasze portfele. Więcej zapłacimy za rachunki

Korzeń imbiru wykazuje również działanie przeciwbólowe, pomaga leczyć m.in. bóle miesiączkowe oraz migreny. Co więcej, jeśli połączymy wspomniane działanie z jego właściwościami odkażającymi, imbir okazuje się idealnym lekiem na bolące gardło.

Imbir spożywany cyklicznie ma korzystny wpływ również na nasz mózg, poprawia ukrwienie, dzięki czemu do mózgu dopływa więcej tlenu oraz zwiększa koncentrację.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kolejne zmiany w szkolnictwie. MEN wprowadza nowy przedmiot
  2. Był jedną z największych gwiazd TVP. Dziś nie pozostawia na stacji suchej nitki, padły mocne słowa;
  3. Maseczki mogą zniknąć z przestrzeni publicznej? Ważne słowa Ministra Zdrowia
  4. Chcą znaleźć w Polsce azyl. Uciekli wraz z chorym na autyzm synem
  5. Rząd luzuje kolejne obostrzenia dotyczące epidemii. Profesor Simon ostrzega
  6. Nie zdążyli do kliniki i stało się, na parkingu. Niesamowite nagranie podbija internet

Następny artykuł