Imbir ma wiele wspaniałych właściwości. Niektóre osoby nie powinny go jednak spożywać, jakie są przeciwwskazania?

imbir: przeciwskazania
unsplash Don Shin
Autor Klaudia Gaicka28.11.2020

Prozdrowotnych właściwości imbiru nie sposób przecenić. Warto jednak wiedzieć, że nie zadziałają one dobrze na pacjentów z niektórymi chorobami, czy dolegliwościami. Poznaj listę przeciwskazań.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak wiele właściwości prozdrowotnych ma imbir. Chociaż zwykle sięgamy po niego przy przygotowywaniu posiłków, warto wypróbować go także w innych formach.

Pomimo tego, że imbir jest bardzo korzystny dla całego naszego organizmu, niestety nie każdy może po niego sięgać. Okazuje się, że istnieje cała lista przeciwwskazań, przy okazji wystąpienia których, nie powinniśmy sięgać po ten drogocenny korzeń.

Nowe raportowanie statystyk zakażeń koronawirusem? NFZ wydał zarządzenieNowe raportowanie statystyk zakażeń koronawirusem? NFZ wydał zarządzenieCzytaj dalej

Prozdrowotnych właściwości imbiru nie sposób przecenić. Warto jednak wiedzieć, że nie zadziałają one dobrze na pacjentów z niektórymi chorobami, czy dolegliwościami

Jak podaje portal Wprost.pl, imbir to antykoagulant. Posiada więc właściwości zapobiegające nadmiernej krzepliwości krwi i wspomaga krążenie. W przypadku niektórych chorób krwi, takich jak hemofilia, rozrzedzenie krwi może zaostrzyć przebieg choroby.

Może się zdarzyć, że nawet niewielka ranka zacznie pacjentowi krwawić do takiego stopnia, że konieczna będzie bezzwłocznie specjalistyczna pomoc. Przy okazji przyjmowania jakichkolwiek antykoagulantów nie powinieneś stosować imbiru.

Oprócz tego imbiru nie należy spożywać podczas przyjmowania beta-blokerów, aspiryny czy insuliny. Korzeń w naturalny sposób rozrzedza krew, co w połączeniu z wymienionymi substancjami może źle wpłynąć na zdrowie pacjenta.

Pacjenci z niedowagą także powinni ostrożnie stosować imbir i jego przetwory. Korzeń wpływa pobudzająco na trawienie, co może utrudnić przybranie na wadze.

Należy także powstrzymać się przed podawaniem go dzieciom poniżej 1 roku życia. Podniebienie i kubki smakowe małego dziecka są wyjątkowo delikatne, a tak ostra przyprawa może je mocno podrażnić.

Teksty wybrane dla Ciebie:

Właściwości zdrowotne mandarynek. Wiele osób nie wyobraża sobie bez nich świątWłaściwości zdrowotne mandarynek. Wiele osób nie wyobraża sobie bez nich świątCzytaj dalej

Dodatkowo uważać powinni pacjenci cierpiący z powodu wrzodów dwunastnicy lub żołądka, a także ci, którzy borykają się z refluksem. Ze spożyciem imbiru powinny uważać także osoby z nadciśnieniem tętniczym, ponieważ przyprawa może jeszcze dodatkowo podnieść ciśnienie.

Każdą zmianę diety najlepiej jest skonsultować z lekarzem, który rozwieje nasze wątpliwości co do tego, co w naszym konkretnym przypadku będzie korzystne, a co wręcz przeciwnie.

RMF FM: W pracy jednak bez maseczki? Rząd szykuje kolejną zmianę rozporządzeniaRMF FM: W pracy jednak bez maseczki? Rząd szykuje kolejną zmianę rozporządzeniaCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

Następny artykuł