Infekcja: objawy, których lepiej nie lekceważyć
fot. flickr.com/Sarah-Rose
Autor Karol Zaborowski - 4 Października 2019

Objawy infekcji dróg oddechowych, których nie powinniśmy lekceważyć

Infekcja dróg oddechowych może pojawić się u nas nawet kilka razy w ciągu roku i jej początkowe objawy są często przez nas lekceważone, a to może się okazać ogromnym błędem.

Infekcja dróg oddechowych najczęściej wywołana jest przez wirusy i ogranicza się ich górnego odcinka, czyli do nosa, gardła, krtani oraz tchawicy. Jej najczęstszymi objawami jest katar i kaszel, a także ból gardła, uczucie osłabienia. Mogą również pojawić się bóle głowy i mięśni, czyli dolegliwości, z którymi już nieraz musieliśmy się zmagać. Wiele osób, borykając się z objawami charoby w początkowym stadium, wychodzi z założenia, że wszystko samo przejdzie. Tym samym pozwala, aby choroba dalej rozwijała się w ich organizmie, a to może prowadzić do poważniejszych dolegliwości.

Infekcja wirusowa to dopiero początek

Co prawda leczenie w przypadku infekcji wirusowych kończy się najczęściej na lekach, które łagodzą objawy choroby, ale nie oznacza to, że nie przyspieszą one naszego powrotu do zdrowia. Specyfiki te zawierają również substancje działające przeciwzapalnie, które ograniczają rozchodzenie się infekcji.

Dzięki nim zapewniamy sobie zarówno szybszy powrót do zdrowia, jak i komfort poprzez osłabienie dokuczliwych objawów. Co więcej, nieleczona lub źle leczona ifekcja wirusowa może doprowadzić do nadkażenia bakteryjnego, które jest o wiele bardziej niebezpieczne, a jego przebieg jest znacznie gwałtowniejszy.

Dodatkowo infekcja może objąć również płuca, a także oskrzela, prowadząc do znaczącego pogorszenia się naszego stanu zdrowia. Z tego też względu nigdy nie powinniśmy czekać, aż choroba sama sobie pójdzie, tylko reagować, jeżeli odczujemy nawet początkowe objawy, które jeszcze sie nie nasiliły. Zwłaszcza że leki do tego odpowiednie możemy kupić bez recepty.

Dzięki temu nie tylko unikniemy o wiele bardziej uciążliwych chorób, które zamiast na kilka dni, mogą nas przykuć do łóżka na tygodnie. Dodatkowo w przypadku, gdy w naszym ciele zacznie się nadkażenie bakteryjne, potrzebne będzie włączenie do naszego leczenia również antybiotyków, które nie pozostają obojętne dla naszego organizmu i wymagają zdobycia na nie odpowiedniej recepty i wizyty u lekarza.

Następny artykuł