Cechy świadczące o wysokiej inteligencji. Nie wszyscy je przejawiają

Cechy, które posiadają osoby inteligentne
pixabay.com/silviarita
Autor Barbara Bujar11.06.2020

Inteligencja została scharakteryzowana przez naukowców. Badacze zajmujący się tym tematem wskazali łącznie siedem cech, które według nich posiadają ludzie inteligentni. Osoby, które spełniają podane warunki, żyją w trochę inny sposób niż pozostali.

Inteligencja człowieka od dawna była tematem zainteresowania naukowców. Portal onet.pl zebrał i opublikował siedem opinii, którą różni badacze wygłosili na temat ludzi inteligentnych. Wśród naukowców znajdują się między innymi prof. Daniel Smith oraz Satoshi Kanazawa. Nie wszystkie opisane cechy są oczywiste.

Dziecko urodziło się bez nosa. Niezwykle rzadki przypadekDziecko urodziło się bez nosa. Niezwykle rzadki przypadekCzytaj dalej

Inteligencja określona siedmioma cechami

Badania, które przeprowadzono wśród brytyjskich kobiet i amerykańskich mężczyzn, wykazały, że ludzie z wyższym wykształceniem częściej piją alkohol niż osoby, które tego wykształcenia nie mają. Słowa „częściej” nie można jednak pomylić ze słowem „więcej”. Inteligentni ludzie spożywają napoje alkoholowe często, ale nie upijają się przy tym i znają swoje granice. Osoby o mniejszej inteligencji robią to rzadziej, ale potrafią naraz wypić bardzo dużą ilość. Potwierdziły to szwajcarskie badania, których wyniki zostały opublikowane w "Social Psychiatry and Psychiatric Epidemiology".

Obserwacje, które w 2015 roku zostały opublikowane w "British Journal of Psychiatry", potwierdzają, że ludzie inteligentni często miewają wahania nastroju. Nie zawsze jest to oznaką choroby, czasem po prostu określa to ich charakter.

– Bardzo możliwe jest istnienie biologicznego połączenie pomiędzy wysoką inteligencją oraz chorobą afektywną dwubiegunową, które musimy lepiej zrozumieć – tak skomentował to Daniel Smith, który przeprowadził obserwacje.

Według kolejnych badań, osoby inteligentne często odczuwają stany lękowe. Wiąże się to z tym, że tacy ludzie często czymś się martwią i analizują problemy. Ta hipoteza wymaga jeszcze jednak solidnego potwierdzenia. Japoński uczony Satoshi Kanazawa uznał natomiast, że wysoki poziom inteligencji powoduje dłuższy sen. Przeprowadził on bardzo skrupulatne badania, których wyniki potwierdziły jego teorię.

Kanazawa dokonał również innego odkrycia. Naukowiec stwierdził, że ludzie o wysokim ilorazie inteligencji stawiają sobie konkretne cele i to właśnie z nich czerpią satysfakcję. Nie interesują ich zabawy ze znajomymi, ponieważ nie są one na tyle ambitne. Z tego powodu osoby inteligentne najczęściej stronią od ludzi i wybierają samotność. Ten sam uczony podał jeszcze jedną ważną cechę, jaką jest kreatywność.

Dzisiaj grzeje: 1. Wiemy co od września czeka polskich uczniów. Minister Edukacji zabrał głos

2. Wprowadzane są zmiany w tablicach rejestracyjnych. Jeden element, bez którego już nie pojedziesz

Zgodnie z badaniami, ludzie o wysokiej inteligencji są także leniwi. Nie jest to jednak wada, ponieważ kiedy nic nie robią, myślą o ważnych dla nich rzeczach. Krótko skomentował to pisarz Albert Cossery.

- Lenistwo jest niezbędne dla refleksji – powiedział.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. "O matkooo". Wystarczyła minuta, wszystko zaczęło latać. Z warzywniaka nic nie zostało [wideo]
  2. Nagle TVP przestało działać, również strony internetowe. Co się dzieje, czyżby atak hakerski czy zwykłe problemy techniczne?;
  3. Wiedza, która może uratować życie. Jak odróżnić zwykły pieprzyk od śmiertelnie niebezpiecznego czerniaka?
  4. Pierwsze objawy raka krtani. Niezwykle łatwo pomylić je z innymi chorobami
  5. Ministerstwo Zdrowia komentuje słowa Dudy. Mocne słowa o szczepionkach
  6. Kamera nagrała bardzo dziwne zachowanie Roberta Lewandowskiego. Gdy wskazał na Anię, wszystkich zatkało (WIDEO)

Następny artykuł