Inteligencja to cecha, którą można rozpoznać po niektórych skłonnościach
unsplash.com/ Philippe Bout
Autor - 24 Czerwca 2020

Cechy, po których rozpoznasz inteligentnego człowieka. Niektóre z nich zaskakują

Inteligencja to ogólnie rzecz biorąc zdolność pojmowania. Świadczą o niej czynniki takie jak uwaga czy pamięć, ale również niektóre określone typy zachowania. Z badań naukowców wynika, że inteligentne osoby mają określone skłonności, takie jak przesiadywanie w nocy czy odkładanie wypełniania zadań na później.

Inteligencja to termin odnoszący się do sprawności w zakresie czynności poznawczych. Przez inteligencję rozumie się najczęściej zdolność rozwiązywania problemów praktycznych, zdolności językowe lub kompetencje społeczne.

Badania udowadniają, że o inteligencji świadczy kilka typów zachowań. W 2013 r. na łamach "Current Biology" Frank Zhu opublikował wyniki dwóch testów, które pokazują, że ludzie z wysokim ilorazem inteligencji mają skłonność do skupiania się na najważniejszych informacjach i odrzucania mniej istotnych szczegółów.

Barszcz Sosnowskiego rozrasta się w zatrważającym tempie. Niezwykle niebezpieczna roślinaBarszcz Sosnowskiego rozrasta się w zatrważającym tempie. Niezwykle niebezpieczna roślinaCzytaj dalej

Inteligencja to cecha, którą można rozpoznać po niektórych skłonnościach

Choć wszyscy pragniemy być uważani za ludzi inteligentnych, wielu z nas nie potrafi docenić własnych możliwości intelektualnych. Naukowcy nieustannie pracują nad tym, by zdefiniować, kim jest człowiek inteligentny. Z badań ekspertów wynika, że osoby z wysokim ilorazem IQ mają określone skłonności i łączą je pewne typy zachowań.

Jedną z cech inteligentnych ludzi jest to, że niełatwo ich rozproszyć. Jak podaje portal businessinsider.com.pl, Frank Zhu w 2013 r. na łamach "Current Biology" opublikował wyniki dwóch testów, które pokazują, że ludzie z wysokim ilorazem inteligencji mają skłonność do skupiania się na najważniejszych informacjach i odrzucania mniej istotnych szczegółów. Cechy te sprawiają, że nawet pracując w bardzo trudnych warunkach, w hałasie i przy wielu rozpraszających bodźcach, ludzie inteligentni potrafią całkowicie skupić się na zadaniu.

Z licznych badań wynika, że im wyższy poziom inteligencji ma dana osoba, tym większą ma skłonność do przesiadywania w nocy. Jednocześnie nierzadko wiąże się to z problemami ze wstawaniem.

Inteligentny człowiek szybko dostosowuje się do warunków, w których się znajdzie. Osoba z wysokim ilorazem IQ potrafi ocenić sytuację i modyfikować swoje zachowanie w zależności od środowiska, w jakim się znajduje. Jest to także element wysokiej inteligencji emocjonalnej.

Ludzie inteligentni zdają sobie sprawę z własnej niewiedzy. Być może z tego bierze się nadmierna skromność w ocenianiu własnych możliwości intelektualnych, w tym z własnych niedostatków.

Naukowcy potwierdzają ponadto, że wielu inteligentnych ludzi cechuje ciekawość. Nie zamykają się oni na określone idee, lecz wciąż starają się zrozumieć nowe. Otwartość to cecha ludzi, którzy uzyskują najwyższe wyniki w testach na inteligencję.

Inteligentni ludzie to indywidualiści. Nie oznacza to jednak, że są samotnikami. Inteligentne osoby zazwyczaj bardzo cenią sobie bliskie kontakty z innymi.

Co ciekawe, osoby z wysokim ilorazem IQ znakomicie potrafią się kontrolować. W 2009 r. opublikowano wyniki badania, z którego można się dowiedzieć, że osoby z wyższym IQ m.in. podejmują rozsądniejsze decyzje dotyczące pieniędzy.

Dzisiaj grzeje: 1. Dzieci otrzymały oburzającą pracę domową. O skandalu głośno jest na całym świecie

2. O spacerze zapomnij, wraca zakaz wstępu do lasów. Na razie w jednym z województw

Poczucie humoru czy umiejętność wczuwania się w cudze emocje to także cechy ludzi inteligentnych. Kolejną ważną cechą, która im towarzyszy jest umiejętność łączenia pozornie niezwiązanych elementów. Badacze przekonują, że inteligentni ludzie potrafią zauważyć związki między rzeczami, które wydają się ich nie mieć.

Co więcej, ludzie z wysokim ilorazem IQ odkładają wypełnianie zadań, najdłużej jak się da i szukają odpowiedzi na wielkie pytania. Z tego powodu czasem sprawiają wrażenie oderwanych od rzeczywistości.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Polska legenda sportu zginęła w wypadku. Widok grobu zapiera dech w piersiach. Wszystko niemal 30 lat od śmierci
  2. Padła kluczowa deklaracja ministerstwa. Ważne informacje dla wszystkich uczniów, chodzi o naukę od września
  3. IMGW wydało pilne ostrzeżenie. Dwa województwa z najwyższym stopniem zagrożenia, lepiej zostać w domu
  4. Tragiczne wiadomości o śmierci 25-latki. Przedawkowała popularne napoje
  5. Sygnały, które daje nasze serce, gdy ma już dosyć. Nie wolno ich lekceważyć
  6. Wujek Adama Małysza nagle przekazał informacje o zdrowiu mistrza. Ważne słowa członka rodziny byłego skoczka

Następny artykuł