uzależnienie od internetu
fot. https://pixabay.com/ janeb13
Autor Natalia Niewczas - 14 Lipca 2020

Cierpi na nie coraz więcej osób. Jak rozpoznać uzależnienie od internetu i co zrobić, gdy wystąpi?

Internet na przestrzeni lat stał się podstawą naszego funkcjonowania w społeczeństwie, ale także pracy czy szkole. To z jego pomocą zdobywamy dziś pracę, komunikujemy się z bliskimi, zdobywamy nowe informacje, a nawet poznajemy partnera na całe życie. Internet stał się codziennością, której potrzebujemy, chociażby z powodu wprowadzonych w świat wirtualny usług bankowych. Stanowi także nieskończone źródło rozrywki w postaci dostępnych gier czy zabawnych filmików. Niestety z powodu tak różnorodnych zastosowań łatwo wpaść w prawdziwą pułapkę, jaką jest uzależnienie.

Internet może być szkodliwy. Publikowane w internecie nieprawdziwe informacje (tak zwane “fake newsy”) to tylko jedno z potencjalnych negatywnych oddziaływań internetu na człowieka. To pozornie nieszkodliwe, mające szczytną misję medium może stać się prawdziwym nałogiem a, jak wiadomo, każde uzależnienie stwarza zagrożenie dla zdrowia psychicznego i fizycznego człowieka. Wraz z ciągłym rozwojem internetu, a także wymuszonym pandemią przenoszeniem do wirtualnego świata coraz większej ilości elementów z życia codziennego, wzrasta ilość osób zmagających się z tym problemem.

Matka włożyła swoje dziecko do pieca. Chwilę później poszła z chłopakiem bawić się na weseleMatka włożyła swoje dziecko do pieca. Chwilę później poszła z chłopakiem bawić się na weseleCzytaj dalej


Internet potrafi uzależniać


Choć być może niektórym osobom trudno w to uwierzyć, wszechobecny, dostępny dziś na każdym smartfonie internet może powodować uzależnienie niosące ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Aby w porę powstrzymać internetowy nałóg, warto wiedzieć więcej na temat tego, które zachowania powinny wzbudzić naszą szczególną czujność oraz tego, jakie kroki należy podjąć w przypadku ich pojawienia się.


Spędzanie zdecydowanie za dużej ilości czasu przed komputerem bądź smartfonem to oczywisty niepokojący sygnał. Ważniejsze wydają się jednak następstwa podobnego zachowania, wśród których można rozpoznać zaniedbywanie szkolnych lub zawodowych obowiązków, a nawet relacji z bliskimi osobami. Porzucenie wcześniej pielęgnowanych zainteresowań to kolejny niepożądany skutek uzależnienia od internetu. Osoba zmagająca się z nałogiem będzie za wszelką cenę redukowała czas poświęcony na inne aktywności (w tym godziny przeznaczone na sen bądź posiłki) do niezbędnego minimum.

Dzisiaj grzeje: 1. Fani pogrążyli się w żałobie. Nie żyje legendarny polski aktor

2. Wyniki z Niemiec nie pozostawiają wątpliwości. Polacy mieszkający w Niemczech pewni swojego wyboru


Wystąpienie zachowań agresywnych także powinno zaistnieć w naszych głowach jako potencjalnie alarmujący sygnał. Nerwowe reakcje związane z przerwami technicznymi dostawcy internetu, kłótnie i awantury wynikające z walki o dostęp do komputera - wszystko to również może świadczyć o wystąpieniu uzależnienia.


W przypadku zaobserwowania któregokolwiek z potencjalnych objawów sugerujących problem z nałogiem należy niezwłocznie zasięgnąć porady psychologa lub psychiatry. Ze względów zdrowotnych konieczne może okazać się podjęcie specjalistycznej psychoterapii.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wielka gwiazda TVN odchodzi z pracy. Nagła decyzja. Co się stało?
  2. Dziecko bardzo dziwnie szło w sklepie obok taty. Klientka po przyjrzeniu się zamarła, prawda budzi grozę i złość;
  3. Wiedza, która może uratować życie. Jak odróżnić zwykły pieprzyk od śmiertelnie niebezpiecznego czerniaka?
  4. Pierwsze objawy raka krtani. Niezwykle łatwo pomylić je z innymi chorobami
  5. Ministerstwo Zdrowia komentuje słowa Dudy. Mocne słowa o szczepionkach
  6. Nie zdążyli do kliniki i stało się, na parkingu. Niesamowite nagranie podbija internet

Następny artykuł