Pacjenci.pl
Depresja – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie

fot. flickr.com

Jak pomóc osobie z depresją? Na żywo i na odległość

18 Maja 2022

Autor tekstu:

Maja Staśko

Jak pomóc osobie z depresją? Jak pomóc osobie z depresją na odległość? Jak reagować? Na te i inne pytania odpowiedzieli w rozmowie z portalem Pacjenci.pl specjaliści z wykształceniem medycznym, którzy na co dzień zajmują się problemami pacjentów z depresją - psychiatrka i psychoterapeutka Maja Herman oraz lekarz Marcin Kuna. Z gośćmi rozmawiała dziennikarka Maja Staśko. 

Maja Staśko: Jak pomóc osobie z depresją?

Marcin Kuna - Najważniejsze, to po prostu być dla tej osoby i przyjąć, że to jest rzeczywisty stan. Nie mówić takiej osobie “wydaje ci się” czy frazesów typu “idź pobiegać”, ale pomóc umówić się takiej osobie do specjalisty, pójść z tą osobą, razem wyszukać miejsce, gdzie można znaleźć w takiej sytuacji pomoc. Sami nie będąc specjalistą, nie możemy też dużo, ale możemy po prostu być dla takiej osoby.

Gdy udajemy się do specjalisty, to jakiego rodzaju pomoc możemy uzyskać? 

Marcin Kuna - Po pierwsze, specjalista będzie w stanie rozpoznać czy depresja występuje, na jakim tle, co było powodem wystąpienia tej depresji, a następnie albo pokierować dalej na psychoterapię, gdzie różne problemy, konflikty psychologiczne będzie można rozwijać, jak również będzie w stanie przepisać odpowiednie leki przeciwdepresyjne. W zależności od danej sytuacji klinicznej, można dobrać odpowiednie leki. 

A jak się zapisać do specjalisty?

Marcin Kuna - Do specjalisty można zapisać się na kilka sposobów. Po pierwsze, to co niestety w naszym kraju kuleje, to publiczna ochrona zdrowia. W taki sposób możemy wyszukać najbliższą Poradnię Zdrowia Psychicznego lub Centrum Zdrowia Psychicznego. Inną drogą jest wizyta prywatna, która na pewno będzie dużo szybsza. Na różnych portalach zrzeszających np. lekarzy można wyszukać osobę, z którą znajdziemy jakiś taki Connection, jakąś koneksję, która czasami jest zauważalna na pierwszy rzut oka poprzez np. fakt, że zdjęcie lekarza będzie dla osoby w kryzysie przyciągające. I po prostu należy zapisać się. Mniej ważne będzie do kogo konkretnie się zapiszemy. Najistotniejsze, to żeby potem po pomoc faktycznie się udać. I rozpocząć drogę leczenia. 

Jak pomóc osobie z depresją na odległość, zdalnie, osobie która nie jest obok nas?

Maja Herman - Najważniejsze w takiej pomocy jest to, żeby uważać na to co się mówi do osoby, która jest w kryzysie. Trzeba pamiętać, że czy to jesteśmy na odległość, czy jesteśmy w bliskim kontakcie - słowa mają ogromną moc. W zależności od tego co powiemy, dla tej osoby mogą to być, użyłabym takiego zwrotu, słowa wartościujące życie lub śmierć. Pamiętajmy o tym żeby wyrażać się z szacunkiem do tej osoby oraz do tego co teraz przeżywa. To jest bardzo ważne. Ważne jest żeby jej napisać “tak, jestem dla ciebie, jestem, możesz do mnie pisać”. Wiadomo, w życiu różne rzeczy się dzieją i czasem odpowiedź osobie cierpiącej nie może zostać udzielona od razu i wtedy taka osoba może to odebrać jako niepoważne traktowanie lub, że jej problem nie jest dostatecznie ważny .Istotne jest zatem, żeby zaznaczyć, że być może nie zawsze odpiszesz jej od razu, ale i tak jest dla Ciebie ważna.

 A co jeśli nie mamy sił wspierać, bo sami jesteśmy w trudnym momencie?

Maja Herman - Jeżeli sami przeżywamy też trudne chwile i ktoś zwraca się do nas o pomoc w swojej sytuacji kryzysowej, to najlepsze jest uczciwe postawienie sprawy. “Słuchaj, wiem, rozumiem, że cierpisz, ale ja sama w tej chwili jestem w złej albo w trudnej sytuacji, sama źle się czuję”. Po prostu lepiej uczciwie przedstawić swoje własne samopoczucie. Jeśli będziemy to ukrywać, to i tak to prędzej czy później wyjdzie. Ta druga strona może to odczytać jako brak naszej uważności. Zatem bardzo ważne jest takie uczciwe postawienie sprawy - “słuchaj, ja w tej chwili sama nie jestem w stanie pomóc, ale na przykład tu cię mogę pokierować do tego specjalisty, do takiej osoby itp.

A gdzie można w takiej sytuacji pokierować? Do jakiejś organizacji czy instytucji?

Maja Herman - Jest mnóstwo bardzo fajnych organizacji, które funkcjonują w sieci. To są stowarzyszenia pacjenckie bądź pro-pacjenckie, bądź akcje społeczne. Jedna z największych akcji społecznych, która funkcjonuje już od wielu lat na naszym rynku to Twarze Depresji. Informacji o takich miejscach możemy też szukać w sieci lub w mediach społecznościowych, które najbardziej lubimy. Oczywiście trzeba szukać informacji o tym czy są to dobre i zweryfikowane medycznie miejsca. Niezwykle ważne jest również, czy takie miejsca zrzeszają pacjentów i oferują pomoc okołopacjencką. 

A co, jeśli osoba mówi nam, że chce odebrać sobie życie?

Maja Herman - Jeżeli ktoś mówi, że chce odebrać sobie życie, to my powinniśmy w rewersie, w zwrotnej informacji, powiedzieć tej osobie - “Słuchaj, jeżeli chcesz odebrać sobie życie, to możesz teraz pojechać na izbę przyjęć najbliższego szpitala psychiatrycznego i tam się zgłosić i powiedzieć że coś takiego się dzieje. Możesz zadzwonić na telefon alarmowy i powiedzieć, że coś takiego się dzieje lub możesz mi powiedzieć żebym ja to zrobiła. Gdzie teraz jesteś?” A co jeśli nie mamy bezpośredniego kontaktu z daną osobą? Czasem na przykład na jakichś forach czy stronach w internecie zauważymy post, o tym, że ktoś chce odebrać sobie życie, który następnie znika. Tu nie chodzi o to żebyśmy oceniali czy jest to prawda czy nieprawda. Powinniśmy natychmiast poinformować administratorów danej grupy czy strony, a jeśli nie ma odpowiedzi ze strony administracji, to powinniśmy sięgnąć po telefon alarmowy i poinformować o pojawieniu się takiego posta oraz poprosić o reakcję. Oczywiście służby mogą to zbijać. Niestety, w praktyce dzieje się tak, że te informacje są zbijane, ale sami przecież nie jesteśmy w stanie zrobić wszystkiego. Potrzebujemy wsparcia i między innymi od tego jest policja. 

Jeśli podamy policji adres osoby, która powiedziała, że chce odebrać sobie życie, to co się wtedy stanie? 

Maja Herman - Policjanci ustalają pod którą jednostkę policyjną podlega dany adres zamieszkania i wysyłają tam patrol. Czasem również dzwonią lub kontaktują się za pomocą mediów społecznościowych. Zazwyczaj jest to jednak kontakt bezpośredni i patrol sprawdza na miejscu czy faktycznie ktoś chce odebrać sobie życie. Jeśli na przykład wiemy, albo osoba mówi, że leczyła się psychiatrycznie, albo, że potrzebuje tej pomocy, to policjanci wiedzą jak reagować i alarmują pogotowie ratunkowe. Wtedy na miejsce jadą w obstawie pogotowia ratunkowego. 

Jeśli pogotowie przyjedzie, to wtedy od razu jedziemy do szpitala?

Maja Herman - Jeśli pogotowie przyjedzie, to w karetce jest ktoś z zespołu specjalistycznego medycznego, który wie jak zareagować. Czasami kończy się na interwencji zespołu ratunkowego poprzez podanie leku lub rozmowę z taką osobą. To też czasami przynosi dużą pomoc. Czasami jest też tak, że pacjent czy pacjentka są zawożeni do izby przyjęć szpitala. Czasami za swoją zgodą, a czasami nie za swoją zgodą. Wbrew pozorom, tych przyjęć do szpitala bez zgody pacjenta jest dużo mniej niż tych  za zgodą. 

Rozmawiali:

Maja Staśko - dziennikarka, publicystka. Autorka książek. Aktywistka wspierająca osoby, które doświadczyły przemocy. Publikuje w portalu Goniec.pl i w Krytyce Politycznej 

Maja Herman - psychiatrka, psychoterapeutka, naukowczyni. Założycielka i prezeska PTMM. Od 2014 roku w przestrzeni mediów medycznych, gdzie edukuje, inspiruje i pilnuje zgodności treści z EBM.

Marcin Kuna - lekarz rozpoczynający specjalizację z psychiatrii. Studencki wolontariat spędzał na rozmowach z pacjentami w kryzysie i zdobywaniu doświadczenia przez prowadzenie koła psychiatrycznego. Członek założyciel PTMM.

Tagi:

DepresjaPsychiatria

Maja StaśkoAutor

Autorka, dziennikarka, aktywistka

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

wigilia

Zdrowie

Święta bez wzdęć! Najlepsze sposoby na świąteczne przejedzenie. Ekspert radzi

Czytaj więcej >
profilaktyka40+

Zdrowie

Program "Profilaktyka 40 Plus" - Bezpłatne badania dla Polaków. Dlaczego warto skorzystać? Ekspert tłumaczy

Czytaj więcej >
dentysta

Zdrowie

Próchnica zębów - 10 faktów i mitów. Ekspert tłumaczy

Czytaj więcej >
waginoplastyka

Zdrowie

Waginoplastyka - wskazania, przebieg, bezpieczeństwo i efekty zabiegu. Ekspert tłumaczy

Czytaj więcej >
ginekolog

Zdrowie

Labioplastyka - wskazania, przebieg, bezpieczeństwo i efekty zabiegu. Ekspert tłumaczy

Czytaj więcej >

Zdrowie

Zespół jelita drażliwego - objawy, leczenie, diagnostyka. Ekspert tłumaczy

Czytaj więcej >