Jak rak niszczy organizm, wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy
fot. unsplash.com/Natanael Melchor
Autor Karol Zaborowski - 24 Września 2019

Jak rak niszczy organizm? Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę

Osoby niezaznajomione z tematem mogą zastanawiać się, jak rak niszczy organizm. Wszystko dlatego, że w powszechnej świadomości na temat chorób nowotworowych często nie zagłębiamy się w mechanizmy ich działania.

Jak rak niszczy organizm? To pytanie stanowiło zagadkę dla naukowców przez wiele lat. Nowotwory były znane znacznie wcześniej, niż może nam się wydawać, jednak dopiero w XX wieku zaczęliśmy naprawdę zaczynać rozumieć te jakże niebezpieczne schodzenia. Oczywiście sam rozwój raka różni się od tego, jak funkcjonuje nowotwór niezłośliwy. Przez to bardzo ważna jest nasza świadomość dotycząca chorób, z którymi wielu z nas miało styczność, czy to na własnej skórze, czy też poprzez chorobę członka rodziny. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że rak niszczy organizm osoby, w której się rozwinął, ale mało kto stara się, chociaż w małym stopniu zrozumieć, jak do tego dochodzi.

Jak rak niszczy organizm chorego

Rak jest typem nowotworu złośliwego, a co za tym idzie, ma zdolność do tworzenia przerzutów, a także "infekowania" zdrowych tkanek. Każdy nowotwór zaczyna się od jednej komórki, która na skutek mutacji zaczyna wymykać się spod kontroli mechanizmów rządzących naszym ciałem i namnaża się w niekontrolowany sposób. W przypadku nowotworu niezłośliwego guz nie ingeruje w funkcjonowanie pobliskich tkanek i sam sobie rośnie we własnym rytmie. Jednak w przypadku raka komórki nowotworowe mają zdolność wnikania do sąsiadujących komórek, niszcząc je i zmieniając w część guza. Początkowo uszkodzenie narządu nie jest odczuwane przez pacjenta, ale z czasem prowadzi do niewydolności.

Wraz z rozwojem choroby zajmowane są kolejne części narządu, aż w końcu może on praktycznie zająć go w całości. Dodatkowo rak może tworzyć własne naczynia krwionośne, przez co jego komórki dostają się również do krwiobiegu i szukają kolejnych dogodnych miejsc do osiedlenia się. Kiedy już takie znajdą, cały proces rozpoczyna się od nowa. Proces niszczenia przez raka sąsiadujących tkanek i zajmowanie ich miejsca nazywane jest naciekaniem i jest charakterystyczne dla wszystkich nowotworów złośliwych.

Następny artykuł