Skutki drugiego zamachu na Jana Pawła II były skrzętnie ukrywane
facebook_ Instytut Pamięci Narodowej
Autor - 12 Maja 2020

Watykan po latach ujawnił wstrząsającą prawdę. Jakie były skutki drugiego zamachu na życie Jana Pawła II?

Jan Paweł II 13 maja 1981 roku został postrzelony przez tureckiego zamachowca Mehmeta Ali Agcę. Doszło do tego podczas audiencji generalnej na placu świętego Piotra w Rzymie. Do dziś niewiele mówi się jednako tym, że rok później doszło do kolejnego zamachu.

Jan Paweł II 13 maja 1981 został postrzelony przez tureckiego zamachowca Mehmeta Ali Ağcę. Kule trafiły w brzuch oraz rękę papieża. Rok po zamachu papież udał się do Fatimy w swą 11 podróż apostolską, chcąc podziękować Matce Boskiej za ocalenie życia.

Wówczas podczas nabożeństwa, niezrównoważony mężczyzna ugodził papieża nożem. Choć ochrona szybko obezwładniła napastnika, Jan Paweł II zaczął krwawić. Mimo problemów papież dokończył nabożeństwo. Do tej pory niewiele osób wie o tym wydarzeniu.

Nie żyje młody piłkarz, miał tętniaka mózgu. Tysiące kibiców w żałobieNie żyje młody piłkarz, miał tętniaka mózgu. Tysiące kibiców w żałobieCzytaj dalej

Skutki drugiego zamachu na Jana Pawła II były skrzętnie ukrywane. Prawdę ujawniono dopiero po śmierci papieża

Jan Paweł II początkowo nie przywiązywał tak wielkiej powagi kultowi Maryi w Fatimie. Dopiero po zamachu z 13 maja 1981 roku.dokonanym przez Alego Agcę, zwrócił uwagę na przepowiednie przekazane przez Lúcię Santos. Po tym wydarzeniu Jan Paweł II postanowił podziękować Matce Bożej z Fatimy za ocalenie życia.

12 maja 1982 roku papież pojechał do Fatimy, gdzie miał odprawić mszę. Pod sanktuarium zgromadziły się wtedy tysiące wiernych. Wśród zgromadzonych był jednak człowiek, który planował popełnić zbrodnię. 32-letni Hiszpan, ksiądz Juan Fernandez Krohn, postanowił zabić papieża.

Gdy Krohn zbliżył się do Jana Pawła II, wyciągnął spod sutanny bagnet. Następnie krzyknął "Precz z papieżem!" i próbował dźgnąć go w serce. Jak podaje portal menway.interia.pl, w ostatniej chwili powstrzymał go gwardzista szwajcarski i agent portugalskich służb specjalnych. Papież odwrócił się w stronę zamachowca i go pobłogosławił. Następnie skierował się do bazyliki, a zamachowca wyprowadzono. Wierni nawet nie zauważyli, co się stało.

Papież odprawił mszę, choć dość mocno krwawił. Niemniej jednak kilka warstw szat liturgicznych skutecznie ukryło cieknącą krew i wierni nie spostrzegli, że Jan Paweł II był ranny. Dopiero po uroczystościach współpracownicy papieża zauważyli krew. Przez wiele lat ten fakt był ukrywany. Dopiero kilka lat po śmierci Jana Pawła II, kardynał Stanisław Dziwisz, przyznał, że papież został ranny.

- Dziś mogę to powiedzieć, do tej pory utrzymywaliśmy to raczej w dyskrecji. On poranił Ojca Świętego. Niemniej w ten sposób, że Ojciec Święty mógł zakończyć całe nabożeństwo. Dopiero, gdy wrócił do pokoju zobaczyliśmy, że sutanna jest zakrwawiona, że go jednak tym nożem poranił. - powiedział Stanisław Dziwisz

Zamachu próbował dokonać 32-letni ksiądz Juan Fernandez Krohn. Jego zwolennicy uważali, że wewnątrz Kościoła katolickiego trwa potężny kryzys. Wprost też krytykowali działania papieży.

Dzisiaj grzeje: 1. Wielka gwiazda Królowych Życia wykonała test na koronawirusa. Znamy wyniki"

2. Z ostatniej chwili: Komisja Europejska podjęła decyzję w sprawie otwierania granic

Krohn w związku z nieposłuszeństwem wobec przełożonych i podejrzeniem o zaburzenia psychiczne został wyrzucony ze swojego bractwa. Potwierdziło się to podczas procesu, gdy mężczyzna obrażał sąd i oskarżył Jana Pawła II o szpiegostwo na rzecz Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich.

Mężczyzna wyszedł z więzienia po trzech latach, jednak niezbyt długo cieszył się wolnością. W 2000 roku aresztowano go podczas nieudanej próby zamachu na króla Belgii, Alberta II i króla Hiszpanii, Juana Carlosa I. Belgijski sąd skazał go wtedy na pięć lat więzienia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jak powstają kebaby? TVN ujawnił okropną prawdę
  2. Zapłacił na stacji banknotem 200-złotowym i odjechał. Kasjer przyjrzał się pieniądzom i zbladł
  3. Niebezpieczny nowotwór atakujący głównie ludzi młodych. Warto znać jego objawy
  4. Urodziła dziecko, które było w "ciąży". Dzień po porodzie lekarze przeprowadzili cesarskie cięcie
  5. Tadeusz Rydzyk krytykuje obostrzenia dotyczące kościołów. "Dla nas katolików ważniejsze jest zdrowie ducha"
  6. Twój majątek może czekać konfiskata bez wyroku sądu. Resort forsuje bardzo surowe prawo, ludzie już protestują

Następny artykuł