Jan Paweł II przez lata walczył z chorobą Parkinsona
screen/YouTube/TVP VOD
Autor Karol Zaborowski - 17 Grudnia 2019

Jana Pawła II kochały tłumy. Zabiła go choroba, którą mają dziesiątki tysięcy Polaków

Jan Paweł II bez wątpienia był jedna z najważniejszych postaci w całej historii naszego kraju. Niestety Karol Wojtyła musiał przez lata zmagać się z potworną chorobą, która powoli pozbawiała go kontroli nad własnym ciałem.

Jan Paweł II był dla wielu osób prawdziwym wzorem, a jego nauki nadal inspirują miliony wiernych na całym świecie. Niestety papież cierpiał na poważne problemy zdrowotne, a jedna z chorób, która towarzyszyła mu przez lata, według lekarzy doprowadziła do jego śmierci.

Chodzi i chorobę Parkinsona, która zazwyczaj nie wpływa na długość życia chorych, jednak z czasem uniemożliwia nawet podstawowe czynności. Każdego roku tę straszną diagnozę słyszy w naszym kraju ponad 8 tysięcy osób, a w trakcie leczenia jest aż 90 tysięcy pacjentów. Niestety według specjalistów ta liczba będzie stale rosnąć.

Smutne informacje. Katarzyna Dowbor nieuleczalnie choraSmutne informacje. Katarzyna Dowbor nieuleczalnie choraCzytaj dalej

Jan Paweł II przez lata walczył z chorobą

Choroba Parkinsona jest schorzeniem neurodegenerującym, co oznacza, że prowadzi do uszkodzeń w obrębie układu nerwowego. W przypadku tej konkretnej choroby uszkodzeniu ulegają struktury w mózgu odpowiedzialne za produkcję dopaminy, która jest neuroprzekaźnikiem.

To właśnie dzięki niej impulsy nerwowe wysyłane przez nasz mózg do mięśni mogą się przemieszczać, a co za tym idzie, my możemy się poruszać. Niestety wraz z brakami dopaminy te połączenia przestają poprawnie funkcjonować, przez co chory traci kontrolę nad własnym ciałem. Charakterystycznym objawem są drżenia w obrębie kończyn, które pojawiły się również u Jana Pawła II.

Chorobę można hamować, ale jak na razie nie wynaleziono sposobu na jej wyleczenie. Niestety jest to niezwykle poważne schorzenie, które zostało wymienione jako jedna z przyczyn śmierci papieża tuż obok szoku septycznego i zapaści sercowo-naczyniowej.

Choroba Parkinsona jest trudna do zdiagnozowania i często lekarze mylą ją z innymi schorzeniami, dlatego jak podaje portal politykazdrowotna.com, ważne jest, aby diagnozą zajął się specjalista, który zajmuje się właśnie tą chorobą. Niestety w Polsce nie ma ich zbyt wielu. To niestety stawia polskich pacjentów w nie najlepszej sytuacji, mimo że sama terapia w naszym kraju nie odstaje od europejskich standardów. Mimo to według szacunków już w 2044 roku ilość chorych wzrośnie dwukrotnie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Agnieszka Chylińska ma sławnego brata. Nie uwierzycie jak wygląda, są tacy sami
  2. Takiej promocji w Rossmannie jeszcze nie było. Dwa produkty za darmo
  3. Nieoczywiste objawy świadczące o zbyt wysokim cholesterolu. Wystarczy przyjrzeć się swoim oczom
  4. Nie żyje uwielbiana polska dziennikarka. Przegrała walkę z nowotworem
  5. Goździki pomagają na bolące zęby, jednak mają również inne zastosowania. Warto je żuć każdego dnia
  6. Mógł je mieć Tomasz Lis. 8 objawów ostrzegających 24 godziny przed udarem

Następny artykuł