Jan Paweł II - choroba Parkinsona
screen/YouTube/TVP VOD
Autor Klaudia Gaicka - 28 Września 2020

Cierpiał na nią Jan Paweł II. Jakie są pierwsze objawy choroby Parkinsona?

Jan Paweł II był Polakiem, który zdobył ogromny szacunek nie tylko w kraju, ale i na świecie. Papież stanowił wzór do naśladowania dla milionów wiernych nawet z najdalszych zakątków świata. Niestety cierpiał na poważne problemy zdrowotne, a jedna z chorób, która towarzyszyła mu przez lata, według lekarzy doprowadziła do jego śmierci.

Jan Paweł II jest prawdopodobnie najbardziej znanym Polakiem, nie tylko w naszym kraju, ale również na świecie. Zanim rozpoczął się jego pontyfikat, wśród obywateli innych państw Polacy nie mieli najlepszej opinii, Ojciec Święty sprawił, że zaczęto nas postrzegać zupełnie inaczej.

Jan Paweł II stanowił wzór do naśladowania dla milionów wiernych nawet z najdalszych zakątków świata. Niestety papież cierpiał na poważne problemy zdrowotne, a jedna z chorób, która towarzyszyła mu przez lata, według lekarzy doprowadziła do jego śmierci.

Kolejna granica przekroczona. Ponad 1 milion ofiar koronawirusaKolejna granica przekroczona. Ponad 1 milion ofiar koronawirusaCzytaj dalej

Jan Paweł II cierpiał na chorobę Parkinsona. Warto znać jej objawy, wczesna diagnoza jest kluczowa

Mowa o chorobie Parkinsona, na którą w naszym kraju każdego roku zapada 8 tysięcy pacjentów. Choroba nie wpływa bezpośrednio na długość życia, ale niszczy jego jakość, co już może odbijać się na naszym zdrowiu i samopoczuciu.

Choroba Parkinsona jest postępującą chorobą neurodegeneracyjną układu pozapiramidowego. Układ ten odpowiada za ruchy całego ciała człowieka. Właśnie w tym obszarze najszybciej dostrzegamy jej objawy. Mowa przede wszystkim o: drżeniu rąk, problemach z pamięcią i koncentracją oraz o zaburzeniach równowagi.

Jak podaje portal Medme.pl, symptomy choroby są spowodowane nieprawidłową interakcją między określonymi strukturami mózgu. Oprócz wskazanych objawów, które występują w późnym stadium choroby, u pacjenta możemy dostrzec na początku ubóstwo mimiki (sprawia, że twarz wygląda, jak maska) oraz mikrografię (pierwsze litery w zdaniu napisanym przez chorego mają prawidłową wysokość, z kolei dalsze są coraz mniejsze).

Dzisiaj grzeje: 1. Fani pogrążyli się żałobie. Odeszła prawdziwa ikona muzyki
2.Archeolodzy po prostu padli na kolana. Odkrycie rzuca zupełnie inne światło na historię świata
3.Kolejna granica przekroczona. Ponad 1 milion ofiar koronawirusa

Najnowsze badania wskazują również na szereg innych objawów niezwiązanych bezpośrednio z układem ruchu. U około 90 proc. występuje utrata węchu, u 50 proc. nietrzymanie moczu, u 45 proc. zaparcia, u 30 proc. nadmierne przetłuszczanie się skóry, zwiększona potliwość, impotencja, bóle o nieokreślonym ognisku zapalnym, obniżenie nastroju, depresja; u 10 proc. zaburzenie objawiające się widzeniem podwójnych przedmiotów.

Nie ma skutecznego leku na tę chorobę, jednak można z powodzeniem ją zatrzymywać, dlatego ważne jest, aby diagnoza została postawiona jak najszybciej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Skandal na północy Polski. Zaorano cmentarz pod agroturystykę, "nikt o to nie dbał"
  2. Najpierw śmiał się z pandemii. Teraz ostrzega z oddziału intensywnej terapii. Niesamowite wyznanie mężczyzny
  3. Potężny wybuch w bloku. Ewakuowano mieszkańców
  4. Dwa ogniska koronawirusa w jednym województwie. Przybyło ponad 1300 zarażonych
  5. U ginekologa usłyszała nietypową uwagę. Dopiero po kilku godzinach zrozumiałą co oznaczała
  6. Jedząc ryż możesz sobie poważnie zaszkodzić. Wszystko przez błędy w gotowaniu, które popełnia 90% Polaków

<>

Następny artykuł