Jak i kiedy należy zacząć leczenie jaskry? Wyjaśnia czołowy polski okulista

jaskra diagnoza i leczenie
pixabay.com/newarta
Autor Natalia Niewczas02.12.2020

Profilaktyka jaskry, do której należy przede wszystkim wykonywanie badań kontrolnych, w dużej mierze leży po stronie pacjenta - to od postawienia diagnozy zaczyna się jednak leczenie poważnego zdrowotnego problemu. Regularnym lekarskim kontrolom powinny poddawać się osoby z grup ryzyka, między innymi pacjenci obciążeni jaskrą genetycznie (choroba występowała już w rodzinie) czy osoby z potwierdzoną wadą wzroku (krótkowzroczność, dalekowzroczność). Podstawą leczenia jaskry jest stosowanie przeciwjaskrowych kropel do oczu; w niektórych przypadkach konieczna okazuje się operacja.

Jaskra to tak naprawdę grupa chorób oczu - prowadzą one do stopniowego uszkodzenia struktur znajdujących się w obrębie oczu (np. siatkówki, nerwu wzrokowego). W konsekwencji wzrok pacjenta pogarsza się; w niektórych przypadkach dochodzi do jego utraty. Najczęściej występującym rodzajem choroby jest jaskra pierwotna otwartego kąta.

Episkopat wydał oświadczenie, wszystko już jasne. Co z kolędą w czasie epidemii?Episkopat wydał oświadczenie, wszystko już jasne. Co z kolędą w czasie epidemii?Czytaj dalej

W profilaktyce jaskry niebagatelne znaczenie ma stawianie się na wizyty kontrolne u specjalisty

O istnieniu jaskry pacjenci często dowiadują się przypadkiem, podczas wykonywania badań kontrolnych. Zamiast posiłkować się jednak zwykłym trafem, co podkreśla polski okulista profesor Jerzy Szaflik, należy systematycznie odwiedzać specjalistę.

Jak podaje portal zdrowie.radiozet.pl, diagnostyka jaskry w dużej mierze leży po stronie pacjenta - to od niej rozpoczyna się leczenie problemu zdrowotnego. Ze względu na wzrost ryzyka, wizytę u okulisty powinna odbyć każda osoba będąca po 55 roku życia. Ponieważ jaskra to choroba cechująca się dynamicznym rozwojem, kontrole warto przeprowadzać raz na rok.

Konsultacja lekarska ma szczególne znaczenie w przypadku osób obciążonych jaskrą genetycznie (choroba występowała w rodzinie) bądź tych ze zdiagnozowaną krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością. Występowanie innych problemów zdrowotnych także powinno skłonić do zasięgnięcia fachowej opinii medycznej; chodzi tu przede wszystkim o pacjentów dotkniętych cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym bądź migreną.

Na wizytę u okulisty powinny zdecydować się również te osoby, które zauważają niepokojące objawy dotyczące oczu. Wyszczególniamy między innymi takie symptomy jak: zwężające się pole widzenia, rozmycie konturów poszczególnych obserwowanych obiektów, bóle oczu, zaczerwienienie oczu czy ograniczenie widzenia z boku.

- Każdy dyskomfort związany z widzeniem jest wskazaniem do konsultacji okulistycznej - podkreśla profesor Jerzy Szaflik cytowany przez Radio Zet.

Postawienie diagnozy to pierwszy krok do podjęcia leczenia. Gdy jaskra zostanie potwierdzona, lekarze często zalecają stosowanie przeciwjaskrowych kropel do oczu. Farmaceutyki mają obniżyć ciśnienie wewnątrzgałkowe, którego wzrost prowadzi do rozwoju choroby.

Teksty wybrane dla Ciebie:

Naukowcy biją na alarm. Nowe odkrycie dotyczące koronawirusaNaukowcy biją na alarm. Nowe odkrycie dotyczące koronawirusaCzytaj dalej

Jeśli stosowanie farmaceutyków nie hamuje rozwoju jaskry, lekarz może zdecydować o konieczności leczenia operacyjnego. Zabieg ma na celu ułatwić odpływ cieczy wodnistej z gałki ocznej pacjenta, co przekłada się na obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Obecnie w Polsce z zabiegów hamujących rozwój jaskry korzysta jedynie 1% dotkniętych chorobą pacjentów. Dla porównania, w Niemczech odsetek ten wynosi 10%.

Pierwszy kraj na świecie dopuścił do użycia szczepionkę na koronawirusa. Pacjenci dostaną ją w przyszłym tygodniuPierwszy kraj na świecie dopuścił do użycia szczepionkę na koronawirusa. Pacjenci dostaną ją w przyszłym tygodniuCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

Następny artykuł