jaskra może przebiegać bezobjawowo
fot. https://pixabay.com/ newarta
Autor Natalia Niewczas - 27 Sierpnia 2020

Pierwsze objawy jaskry. Nie wolno ich lekceważyć

Jaskra bardzo często nie zdradza swej obecności, przez co bywa wykrywana przypadkowo, na przykład podczas badań kontrolnych u okulisty. Niestety, gdy w grę wchodzi ta choroba, czas działa na niekorzyść pacjenta. Im dłużej jaskra pozostaje niezauważona, tym większe mogą być trwałe uszkodzenia wzroku.

Jaskra przyczynia się do zaniku nerwów wzrokowych, a co za tym idzie, nieodwracalnej ślepoty. Szacuje się, że na całym świecie z powodu jaskry cierpi ok. 60 milionów pacjentów. Choć dzisiejsza medycyna wciąż nie wie, co dokładnie powoduje chorobę, szybkie wdrożenie leczenia przekłada się na zahamowanie jej rozwoju. Właśnie dlatego tak istotna jest pilna reakcja pacjenta na wysyłane przez organizm sygnały ostrzegawcze.

Jedno z największych miast trafiło do żółtej strefy. Ministerstwo ogłosiło nową listę żółtych i czerwonych powiatówJedno z największych miast trafiło do żółtej strefy. Ministerstwo ogłosiło nową listę żółtych i czerwonych powiatówCzytaj dalej

Jaskra może mieć niewinny początek

Warto zaznaczyć, że termin “jaskra” oznacza tak naprawdę grupę wielu chorób oczu, których elementem wspólnym jest prowadzące do ślepoty uszkodzenie nerwów wzrokowych. W związku z powyższym jaskra może wywoływać szereg różnorodnych, uzależnionych od danej jednostki chorobowej objawów klinicznych. Najczęściej dotyczą one jednak samych zaburzeń widzenia.

Jak podaje portal poradnikzdrowie.pl, jednym z pierwszych symptomów jaskry jest związane z zanikiem odpowiedzialnych za widzenie obwodowe znaczne włókien ograniczenie pola widzenia - chory w pierwszej kolejności traci obraz tego, co znajduje się na samych jego obrzeżach. Wystąpienie powyższego objawu warto od razu skonsultować z lekarzem specjalistą.

Do innych objawów mogącej rozwijać się w ciele człowieka jaskry zaliczymy nadmierne łzawienie, niemożność przyzwyczajenia wzroku do panujących wokół ciemności oraz światłowstręt. Równie niepokojącym sygnałem jest pojawianie się tak zwanych “mroczków” podczas patrzenia na źródło światła.

Dzisiaj grzeje: 1. Nagłe zachcianki na 4 produkty są ostrzeżeniem wysyłanym przez organizm. Co mówi nasze ciało?

2. Prezydent właśnie podpisał ustawę. Nowy podatek wejdzie w styczniu 2021

Jeżeli atak jaskry jest nagły i ostry, pacjenta mogą męczyć dodatkowo dolegliwości układu pokarmowego (wymioty, mdłości, ból brzucha) i zaburzenia prawidłowej pracy serca. Dodatkowym sygnałem ostrzegawczym jest wyraźne zaczerwienienie oka.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Fatalne wieści dla wielu osób. Za chwilę staną się faktem. Ukraina zamyka granice
  2. Hipokryzja Magdaleny Ogórek? Przedstawiamy nagranie, na którym zaprzecza sama sobie
  3. Porażające wieści o zdrowiu papieża, współpracownik ujawnia fakty. Duchowny podjął także kluczową decyzję
  4. Tomasz Karolak oburzony, wyrzucono go ze sklepu z prostego powodu. Aktor stwierdził, że to on powinien wezwać policję
  5. Objawy raka płuc widoczne na skórze. Nie wolno go przeoczyć
  6. Rodzice się ucieszą. Rząd przewiduje kolejne wsparcie dla rodzin

Następny artykuł