Jurek Owsiak o sytuacji epidemiologicznej w Polsce
East News/Fot. Jakub Kaminski/East News. Warszawa, 06.07.2020. Wielka Orkiestra Swiatecznej Pomocy podsumowuje dzialania w zwiazku z epidemia koronawirusa. Konferencja prasowa i prezentacja sprzetu medycznego. N/z: Jurek Owsiak
Autor Barbara Bujar - 22 Listopada 2020

"Nie wyrzucajcie pacjentów z łóżek!" Jurek Owsiak apeluje i zwraca uwagę na poważny problem

Zakup respiratorów słabej jakości, brak odpowiednich warunków w szpitalu na Stadionie Narodowym i tworzenie oddziałów covidowych w miejscach, gdzie leżą już inni pacjenci – to tylko jedne z nielicznych rzeczy, których nie rozumie Jurek Owsiak. Szef WOŚP, który od początku epidemii koronawirusa angażuje się w pomoc chorym na COVID-19, zauważa także jeden podstawowy problem – medycy nie wyrabiają.

Zapaść – tak podczas rozmowy z WP abc Zdrowie Jurek Owsiak nazwał proces, który aktualnie zachodzi w polskiej służbie zdrowia. Według szefa WOŚP problemy jednak nie wzięły się znikąd. Są następstwem wieloletnich zaniedbań i nieprzemyślanych działań w ciągu ostatnich kilku miesięcy.

Rząd otwiera galerie. Lekarz: to błąd i skandalRząd otwiera galerie. Lekarz: to błąd i skandalCzytaj dalej

Jurek Owsiak o sytuacji epidemiologicznej w Polsce. Nie jest dobrze

Pierwszym działaniem, co do którego wątpliwość zgłosił Jurek Owsiak, był zakup 200 respiratorów, które Ministerstwo Zdrowia miało nabyć przy pomocy Agencji Rezerw Materiałowych. Jak się okazało, sprzęty nie do końca spełniały wszystkie standardy, a rząd – zdaniem Owsiaka – nie podszedł do transakcji „z głową”.

- Moje pytanie po raz kolejny brzmi: jakie to są respiratory? Otóż mówimy o respiratorach kupionych w urągających warunkach, kiedy trwa druga fala pandemii COVID-19, a o życie walczy tysiące ludzi. To jest nie do przyjęcia! – komentował szef WOŚP.

Tłumacząc swoje oburzenie, Jerzy Owsiak przekazał, że każdy sprzęt medyczny powinien pochodzić ze sprawdzonej firmy, która wygrała przetarg na jego sprzedaż. O przebiegu przetargu powinni być także informowani obywatele. Niestety, w Polsce wszystko ma odbywać się po swojemu.

- Widzę ogromną niespójność między tym, co mówi premier a rzeczywistością, której dowodem są apele szpitali o łóżka do intensywnej terapii. Cały czas słyszymy: mamy tysiąc respiratorów; mamy wolne łóżka, a jednocześnie my ciągle dostajemy prośby od szpitali o zakup właśnie łóżek covidowych – mówił Jurek Owsiak.

Tu pojawia się kolejny problem – aby odciążyć placówki medyczne i ich pracowników, na Stadionie Narodowym powstał szpital tymczasowy. Rząd chciał tym samym zwiększyć ilość dostępnych łóżek, by dla każdego zakażonego pacjenta w Polsce znalazło się miejsce. Niedługo po jego otwarciu pojawiły się jednak wątpliwości co do panujących w nim warunków.

- Uważam, że szpital polowy na PGE Narodowym nie spełnia odpowiednich warunków, by leczyć chorych na COVID-19. Łóżka, które tam są, nie są przystosowane do leczenia pacjentów z COVID-19, ponieważ są starego typu. Co prawda zostały wyprodukowane w Polsce na początku lat dwutysięcznych, ale na nich można jedynie układać pacjenta w bardzo elementarnych pozycjach. Mówiąc krótko: nie nadają się do hospitalizacji ludzi walczących o życie – tłumaczył szef WOŚP.

To jednak nie koniec. Według Jurka Owsiaka kolejny problem dotyczy tworzenia nowych oddziałów covidowych na terenie szpitali. Do powołania takich miejsc w Polsce wyznaczone są osoby na stanowisku wojewody. Niestety, kiedy podejmują decyzję o stworzeniu nowego oddziału, cierpią na tym inni pacjenci.

- Stąd nasz apel: jeżeli macie nakaz stworzenia oddziału covidowego, nie wyrzucajcie pacjentów z łóżek! My wam damy łóżka, a nawet dodatkowe respiratory! – apelował Jurek Owsiak.

W opinii szefa WOŚP na obecnej sytuacji oprócz pacjentów cierpią także pracownicy służby zdrowia. Owsiak wskazał przede wszystkim na ratowników medycznych, którzy czasem przez wiele godzin czekają z umierającym przed szpitalem.

- Proszę pomyśleć, jak musi się czuć ratownik, który przez kilkanaście godzin ma w karetce pacjentkę, która umiera? On nie dostaje tygodniowego urlopu, żeby się zresetować. Najczęściej idzie następnego dnia do pracy – zauważył.

Niedobór żelaza w organizmie jest bardzo niebezpieczny. Jakie są jego objawy?Niedobór żelaza w organizmie jest bardzo niebezpieczny. Jakie są jego objawy?Czytaj dalej

Dzisiaj grzeje: 1.Pojawiają się, gdy spożywamy zbyt wiele cukru. Objawy, których lekceważenie może skończyć się bardzo źle
2.Osoby w maskach i sztucznej krwi stawiły się pod mieszkaniem kard. Dziwisza. Nie odpuszczają, mają jeden cel
3.Nietypowy objaw raka piersi. Wystarczy przyjrzeć się swoim dłoniom

Fundacja Jurka Owsiaka od początku pandemii koronawirusa w Polsce stara się wspierać placówki medyczne i pomagać potrzebującym pacjentom. Od marca do lipca WOŚP przekazał sprzęt i środki ochrony o łącznej wartości 48,8 mln zł. Jesienią ruszył natomiast zakup łóżek covidowych, fundacja już przeznaczyła na niego 16,5 mln zł. Niestety, do tej pory nikt z rządu nie skierował w stronę jej pracowników nawet zwykłego „dziękuję”.

Ministerstwo Zdrowia wydało ważny komunikat. Poważne zmiany dotkną medykówMinisterstwo Zdrowia wydało ważny komunikat. Poważne zmiany dotkną medykówCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Pan Marcin wszedł na Giewont. To, co zobaczył na krzyżu wprawiło go w oburzenie. Wszystko przez turystów
  2. Sony podało oficjalną informację na temat PlayStation 5. Firma ogłosiła sukces, a gracze są wściekli
  3. Rodzina zmarłego z powodu koronawirusa ujawnia opłaty. "Przerażające, jak na tragedii można się wzbogacić"
  4. Gdy zbliża się zawał, organizm wysyła nam sygnały alarmowe. Każdy powinien je znać, gdyż mogą uratować życie
  5. Eksperci biją na alarm. Jeden nawyk sprawia, że jesteśmy mniej odporni na koronawirusa, teraz lepiej z niego zrezygnować
  6. Do sieci wyciekło wstrząsające nagranie starcia kobiety z policją. Nie mogli zapanować nad psem, stało się najgorsze
  7. Nagranie z windy mrozi krew w żyłach. Szpital nie chciał przyjąć kobiety, jak tylko weszła do środka, zaczęło się najgorsze

a

Następny artykuł