Kamica nerkowa może powstawać na skutek diety bogatej w szczawiany
unsplash.com/Robina Weermeijer
Autor Aneta Młodawska - 22 Maja 2020

Kamica nerkowa to najpowszechniejsza choroba układu moczowego. Dlaczego powstaje i jak jej unikać?

Kamica nerkowa to jedno z najczęściej występujących schorzeń układu moczowego. Polega ono na obecności w drogach moczowych nierozpuszczalnych złogów, powstających wskutek wytrącania się substancji chemicznych zawartych w moczu.

Kamica nerkowa to obecność w układzie moczowym kamieni moczowych. Zazwyczaj zbudowane są one ze szczawianu lub fosforanu wapnia, a także z cystyny lub kwasu moczowego. Występują one częściej u mężczyzn niż u kobiet i pojawiają się zwykle od 20 do 30 roku życia.


Szczyt zachorowań u mężczyzn i kobiet obserwuje się w przedziale wiekowym od 30 do 40 lat. Niestety nawet po usunięciu lub leczeniu kamieni nerkowych mogą one nawracać.

Sok z marchwi jest przepyszny, a do tego bardzo zdrowy. Warto pić go regularnieSok z marchwi jest przepyszny, a do tego bardzo zdrowy. Warto pić go regularnieCzytaj dalej

Kamica nerkowa może powstawać na skutek diety bogatej w szczawiany


Bezpośrednia przyczyna powstawania kamicy nerkowej nie jest znana. Wiadomo jednak, że pewne czynniki sprzyjają jej tworzeniu. Są to m.in. odwodnienie organizmu, wysokie stężenie w moczu substancji kamicorodnych, nawracające zakażenia układu moczowego, choroby nerek, zaburzenia metaboliczne, zastój moczu, choroby przewodu pokarmowego czy stosowanie niektórych leków. Na tworzenie się kamicy nerkowej może mieć również wpływ dieta bogata w szczawiany.


Niestety pacjent, który miał już wcześniej kamienie na nerkach, często doświadcza ich ponownie w przyszłości. Jak podaje portal.abczdrowie.pl, prawdopodobieństwo wystąpienia objawów kamicy nerkowej u osoby, u której stwierdzono złogi w nerkach, wynosi aż 30% w ciągu 2,5 roku oraz 50% w ciągu następnych 5 lat.


Kamienie nerkowe mogą nie dawać objawów, dopóki nie zaczynają zstępować do moczowodu. Kiedy to nastąpi, kamienie mogą zablokować przepływ moczu z nerki, co powoduje jej obrzęk.


Głównym objawem jest silny ból odczuwany w okolicy brzucha lub w boku, który może także przejść do pachwiny lub jąder. Dolegliwości mogą towarzyszyć nudności i wymioty, bladość skóry, uczucie niepokoju, częste parcie na mocz lub oddawanie go w niewielkich ilościach.


Leczenie kolki nerkowej polega przede wszystkim na uśmierzaniu bólu. Bywa, że wystarczy podanie słabszych leków przeciwbólowych, jednak czasami konieczne jest podanie silnych leków opioidowych.


Ból najczęściej ustępuje po kilku lub kilkunastu dniach, kiedy kamieniowi uda się przecisnąć do pęcherza moczowego. U pacjenta cierpiącego na kamicę nerkową ważne jest stosowanie diety bogatej w płyny i jednocześnie ubogiej w pokarmy zawierające składniki kamieni moczowych.

Dzisiaj grzeje: 1. Używasz płynu do dezynfekcji? Unikaj błędu, który czyni go nieskutecznym

2. Kelner spojrzał na wiadomość klienta zostawioną na rachunku i nogi się pod nim ugięły. Natychmiast wybiegł z restauracji


Podstawą rozpoznania kamicy nerkowej jest wywiad chorobowy dotyczący rodzaju dolegliwości oraz ich nasilenia, a także ich występowania w przeszłości. Kolejnym elementem jest badanie lekarskie. W przypadku kamicy nerkowej wykonuje się zazwyczaj USG układu moczowego, które pozwala na uwidocznienie kamieni lub złogów w obrębie dróg moczowych.


Kamicę nerkową należy leczyć nie tylko ze względu na dokuczliwe objawy, ale także z uwagi na ryzyko powikłań. Stany, które mogą towarzyszyć kamicy nerkowej to nawracające zapalenia dróg moczowych, zastój moczu, a nawet przewlekła niewydolność nerek.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dniówka za pracę przy zbiorze truskawek jest astronomiczna. Niestety, Polacy nie chcą iść do pracy w polu
  2. Zdjęcie pielęgniarki bez ubrań obiegło cały świat. Teraz wyszło na jaw, co stoi za jej strojem
  3. GIF wycofuje z rynku lek używany przez miliony Polaków. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności
  4. Myśleli, że to zwykła grypa. Ich małżeństwo trwało zaledwie 72 godziny
  5. Kołatanie serca ma wiele przyczyn. Nie należy go lekceważyć, gdyż może być objawem niebezpiecznych chorób
  6. Wielka jedenastka. Ranking największych sieci sprzedaży w Polsce 2019

Następny artykuł