kara śmierci: czy popierasz?
youtube Strefa The X Files Area
Autor Klaudia Gaicka - 23 Września 2020

Czy jesteście za przywróceniem kary śmierci? Pomysł stale wywołuje skrajne odczucia u Polaków

Kara śmierci budzi w każdym z nas wiele sprzecznych odczuć. Z jednej strony egzekucja pomaga pozbyć się groźnych skazańców, z drugiej jednak pozbawia ich podstawowych praw. Podejmując się tego tematu, warto poznać statystyki dotyczące innych państw.

Kara śmierci przeraża większość obywateli. Jej nieodwracalność i ostateczność sprawia, że wielu z nas czuje się nieswojo, nawet rozmawiając na jej temat. Istnieją również tacy, którzy widzą w niej jednak skuteczny środek obrony społeczeństwa przed osobami, które stanowią wybitne zagrożenie.

Kara śmierci, choć nie jest już stosowana w żadnym państwie Europy, wciąż jest mocno kontrowersyjnym tematem. Jedno jest pewne, parlament europejski zdecydowanie sprzeciwia się temu wymiarowi sprawiedliwości.

Przybylska, Jobs, Glinka, Pavarotti. Wszystkich zabrała jedna, arcygroźna groźna choroba, której objawów nie wolno bagatelizowaćPrzybylska, Jobs, Glinka, Pavarotti. Wszystkich zabrała jedna, arcygroźna groźna choroba, której objawów nie wolno bagatelizowaćCzytaj dalej

Kara śmierci budzi wiele kontrowersji nie tylko w Polsce. Wielu obywateli ma na jej temat odmienne zdania

Nieco inaczej sprawa wygląda w innych państwach. Jak podaje portal Europa.eu, w roku 2019 przeprowadzono 657 egzekucji (łącznie w 20 krajach). Aż 86 proc. z nich wykonano w czterech krajach - Iranie, Iraku, Egipcie i Arabii Saudyjskiej. Co ciekawe, kara śmierci jest również uznawana przez niektóre stany USA. Do 2019 roku kara śmierci została zniesiona aż w 142 krajach.

W Polsce ostatnia kara śmierci odbyła się w krakowskim więzieniu 21 kwietnia 1988 roku. Ukarany w ten sposób został Andrzej Czabański, znany polski morderca. Skazany został 12 czerwca 1986 roku przez Sąd Wojewódzki w Tarnowie za gwałt oraz brutalne zabójstwo kobiety, oraz usiłowanie zabójstwa dwóch córek zamordowanej, które jednak zdołały przeżyć.

Swoją opinię w rozmowie z Polskieradio.pl wypowiedział wieloletni kapelan więzienny ks. dr Jan Sikorski.

– Jest tam powiedziane: „nie zabijaj". Oczywiście możliwa jest dyskusja na ten temat, ale zawsze myślę o tym, że człowiek, który zostaje skazany na karę śmierci, jest bezbronny. Pamiętajmy też, że jest jeszcze drugi człowiek, który wykonuje tę karę. Zatem do jednej zbrodni dodaje się kolejną. W mojej chrześcijańskiej głowie to się nie może pomieścić. Tylko Bóg może być panem życia i śmierci. Jednak, znając realia życia, miewam czasem wątpliwości – stwierdził.

Dzisiaj grzeje: 1. Media obiegała smutna wiadomość. Nie żyje znana polska piosenkarka, jej przeboje nucił cały kraj
2.W końcu jakaś obniżka, na zakupach odetchniesz z ulgą. Wiemy, co potanieje
3.Zamach na Donalda Trumpa. Ktoś wysłał do niego przesyłkę ze śmiertelnie niebezpieczną zawartością

Ostateczny osąd pozostawiamy wam, jednak warto wziąć pod uwagę, że niekiedy osoby skazane, nawet za ogromne przestępstwa, po latach zostają uniewinnione. W przypadku kary śmierci nie byłoby już możliwości zwolnienia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Z ostatniej chwili: samolot z prezydentem miał zderzenie. Fatalne informacje za granicy
  2. Najniebezpieczniejsze miejsce na Ziemi? Promieniowanie nawet 1000-krotnie większe niż w Czarnobylu
  3. Specjaliści ostrzegają i uspokajają. Pandemia w dobie sezonu grypowego
  4. 17-letnia mama wiedziała, że umiera. Zostawiła dla swojego dziecka wzruszającą wiadomość
  5. Nowa epidemia w Chinach. Choroba wydostała się z fabryki farmaceutycznej
  6. Dopada cię jesienna chandra? Dodaj do kawy jedną porcję przyprawy, od razu poczujesz ulgę

Następny artykuł