kaszel_dzieci
pixabay_Semevent
Autor Damian Witoń - 6 Lutego 2020

Lekarze ostrzegają przed prawdziwą epidemią. Znamy jej przyczynę

Kaszel może mieć wiele powodów występowania. Kiedy pojawi się u dzieci w okresie jesienno-zimowym, najczęściej podejrzewa się przeziębienie lub grypę. Według lekarzy istnieje jednak obecnie inny czynnik, który go wywołuje i jest on niezwykle niebezpieczny.

Kaszel jest częstym objawem widocznym u dzieci w sezonie jesienno-zimowym. Najczęściej kojarzony jest z przeziębieniem lub grypą, które występują w tym okresie szczególnie często. Niestety lekarze ostrzegają, że może być spowodowany jeszcze przez inny czynnik, który jest odpowiedzialny za szerzenie się swego rodzaju epidemii.

Zostawiła 7-latkę samą. Matka wymierzyła okropną karęZostawiła 7-latkę samą. Matka wymierzyła okropną karęCzytaj dalej

Kaszel u dzieci może być wywołany przez pewien, bardzo niebezpieczny czynnik środowiskowy

Istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że jeżeli udamy się do najbliższej przychodni dziecięcej, ujrzymy tam mnóstwo pociech cierpiących z powodu uporczywego kaszlu. Pierwsze co może nam przyjść do głowy, to zrzucenie winy za taki stan rzeczy na porę roku. W końcu podczas zimy łatwo o przeziębienie. Takie spostrzeżenie z pewnością jest uzasadnione, jednakże według opinii wielu lekarzy, kaszel wśród dzieci w tym okresie wywoływany jest także przez inny, bardzo niebezpieczny czynnik, który jeżeli nie zostanie ograniczony, może prowadzić do prawdziwej epidemii. Mowa tu o smogu.

Jak podaje portal 5minutdlazdrowia.pl, zanieczyszczenia powietrza stanowią szczególne niebezpieczeństwo dla ludzkiego zdrowia. Na ich niezdrowe działanie podatne są szczególnie dzieci, co jest spowodowane ich charakterystycznym >

-Mają więcej energii, na dworze są bardziej aktywne niż dorośli, więcej biegają, tym samym wdychają więcej powietrza. Dlatego właśnie dzieci bardziej narażone są na działanie smogu – tłumaczy Wojciech Augustyniak z Poznańskiego Alarmu Smogowego

W przypadku występowania problemów z oddychaniem, które wywołane zostały przez wdychanie powietrza złej jakości, doraźnie pomóc mogą niewielkie dawki wziewnych leków sterydowych, które powinny przywrócić spokojny oddech. Najlepiej jednak zadbać o to, aby ograniczyć dostawanie się smogu do płuc. Jeżeli jakość powietrza na zewnątrz jest zła, powinniśmy minimalizować czas jaki tam spędzamy. Z kolei, jeśli chodzi o wnętrza naszych domów, warto rozważyć zakup jednego z popularnych ostatnio oczyszczaczy powietrza. To urządzenie nie tylko poradzi sobie z zatrzymaniem smogu, aby ten nie dostał się do środka, ale również ograniczy ilość wirusów i bakterii unoszących się w powietrzu.

Istnieją proste i skuteczne sposoby na sprawdzenie jakości powietrza. Można chociażby, skorzystać z pomocy aplikacji na urządzenia mobilne, które korzystają z rozmieszczonych licznie po całej Polsce czujników smogowych. Dzięki nim poznamy dokładne odczyty pomiarów zawartości niebezpiecznych substancji w powietrzu, a także dowiemy się, czy wychodzenie z domu danego dnia jest bezpieczne. Większość tego typu jest dostępna do pobrania całkowicie za darmo. Oprócz tego, możemy również samemu zaopatrzyć się w czujnik.

Jeżeli dowiemy się, iż w naszej bezpośredniej okolicy jakość powietrza jest zła, to nie powinniśmy wraz z naszymi dziećmi opuszczać domów, aż do momentu jego poprawy. W przypadku, w którym mimo tego musimy wyjść na zewnątrz, starajmy się ograniczyć do niezbędnego minimum czas, który tam spędzimy.

Nie należy bagatelizować negatywnego wpływu smogu na zdrowie ludzi, a w szczególności dzieci. Za tym ostrzeżeniem niechaj stanie oświadczenie Światowej Organizacji Zdrowia, która podaje, iż w 2016 roku z powodu zanieczyszczenia powietrza zmarło na świecie 543 tysięcy dzieci w wieku poniżej 5 lat.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nastolatka dowiedziała się, że jej mama dokonała aborcji. Gdy była z nią w ciąży
  2. Wcześnie wpadła w nałóg, nie słuchała się rodziców. Stryj nie chciał, aby Marta Kaczyńska zdradzała tajemnice swojej młodości
  3. Zdrowe produkty, które mogą być dla nas trujące. Lepiej na nie uważać
  4. Piliśmy go po katastrofie w Czarnobylu. Działanie i skutki uboczne płynu Lugola
  5. Bóle szyi mogą być objawem groźnego nowotworu. Nie wolno ich lekceważyć
  6. Po latach na wierzch wyszedł skandal ws. śmierci Jana Pawła II. Media o tym milczały

Następny artykuł