Lekarze ostrzegają przed prawdziwą epidemią. Znamy jej przyczynę

kaszel_dzieci
pixabay_Semevent
Autor Damian Witoń06.02.2020

Kaszel może mieć wiele powodów występowania. Kiedy pojawi się u dzieci w okresie jesienno-zimowym, najczęściej podejrzewa się przeziębienie lub grypę. Według lekarzy istnieje jednak obecnie inny czynnik, który go wywołuje i jest on niezwykle niebezpieczny.

Kaszel jest częstym objawem widocznym u dzieci w sezonie jesienno-zimowym. Najczęściej kojarzony jest z przeziębieniem lub grypą, które występują w tym okresie szczególnie często. Niestety lekarze ostrzegają, że może być spowodowany jeszcze przez inny czynnik, który jest odpowiedzialny za szerzenie się swego rodzaju epidemii.

Zostawiła 7-latkę samą. Matka wymierzyła okropną karęZostawiła 7-latkę samą. Matka wymierzyła okropną karęCzytaj dalej

Kaszel u dzieci może być wywołany przez pewien, bardzo niebezpieczny czynnik środowiskowy

Istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że jeżeli udamy się do najbliższej przychodni dziecięcej, ujrzymy tam mnóstwo pociech cierpiących z powodu uporczywego kaszlu. Pierwsze co może nam przyjść do głowy, to zrzucenie winy za taki stan rzeczy na porę roku. W końcu podczas zimy łatwo o przeziębienie. Takie spostrzeżenie z pewnością jest uzasadnione, jednakże według opinii wielu lekarzy, kaszel wśród dzieci w tym okresie wywoływany jest także przez inny, bardzo niebezpieczny czynnik, który jeżeli nie zostanie ograniczony, może prowadzić do prawdziwej epidemii. Mowa tu o smogu.

Jak podaje portal 5minutdlazdrowia.pl, zanieczyszczenia powietrza stanowią szczególne niebezpieczeństwo dla ludzkiego zdrowia. Na ich niezdrowe działanie podatne są szczególnie dzieci, co jest spowodowane ich charakterystycznym >

-Mają więcej energii, na dworze są bardziej aktywne niż dorośli, więcej biegają, tym samym wdychają więcej powietrza. Dlatego właśnie dzieci bardziej narażone są na działanie smogu – tłumaczy Wojciech Augustyniak z Poznańskiego Alarmu Smogowego

W przypadku występowania problemów z oddychaniem, które wywołane zostały przez wdychanie powietrza złej jakości, doraźnie pomóc mogą niewielkie dawki wziewnych leków sterydowych, które powinny przywrócić spokojny oddech. Najlepiej jednak zadbać o to, aby ograniczyć dostawanie się smogu do płuc. Jeżeli jakość powietrza na zewnątrz jest zła, powinniśmy minimalizować czas jaki tam spędzamy. Z kolei, jeśli chodzi o wnętrza naszych domów, warto rozważyć zakup jednego z popularnych ostatnio oczyszczaczy powietrza. To urządzenie nie tylko poradzi sobie z zatrzymaniem smogu, aby ten nie dostał się do środka, ale również ograniczy ilość wirusów i bakterii unoszących się w powietrzu.

Istnieją proste i skuteczne sposoby na sprawdzenie jakości powietrza. Można chociażby, skorzystać z pomocy aplikacji na urządzenia mobilne, które korzystają z rozmieszczonych licznie po całej Polsce czujników smogowych. Dzięki nim poznamy dokładne odczyty pomiarów zawartości niebezpiecznych substancji w powietrzu, a także dowiemy się, czy wychodzenie z domu danego dnia jest bezpieczne. Większość tego typu jest dostępna do pobrania całkowicie za darmo. Oprócz tego, możemy również samemu zaopatrzyć się w czujnik.

Jeżeli dowiemy się, iż w naszej bezpośredniej okolicy jakość powietrza jest zła, to nie powinniśmy wraz z naszymi dziećmi opuszczać domów, aż do momentu jego poprawy. W przypadku, w którym mimo tego musimy wyjść na zewnątrz, starajmy się ograniczyć do niezbędnego minimum czas, który tam spędzimy.

Nie należy bagatelizować negatywnego wpływu smogu na zdrowie ludzi, a w szczególności dzieci. Za tym ostrzeżeniem niechaj stanie oświadczenie Światowej Organizacji Zdrowia, która podaje, iż w 2016 roku z powodu zanieczyszczenia powietrza zmarło na świecie 543 tysięcy dzieci w wieku poniżej 5 lat.

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Polsat ujawnia: jednak nie będzie zakazu. Gigantyczna nadzieja dla tysięcy Polaków na zimowy sezon urlopowy
  2. Naukowcy rozwiązali największą zagadkę Marsa i osłupieli. Gigantyczna katastrofa, chodzi o wodę na planecie
  3. Zdrowe produkty, które mogą być dla nas trujące. Lepiej na nie uważać
  4. Piliśmy go po katastrofie w Czarnobylu. Działanie i skutki uboczne płynu Lugola
  5. Babcia myślała, że przygarnęła stadko bezdomnych kotów. Dopiero wnuczek zdradził jej prawdę
  6. Brudna kobieta ze zsuniętymi spodniami na szpitalnej podłodze w Zgierzu. ”Zdjęcie zostało wykonane na styku zmian personelu pielęgniarskiego”

Następny artykuł