Kaszel: nieleczony prowadzi do groźnych powikłań
fot. pixabay.com
Autor Karol Zaborowski - 7 Stycznia 2020

Nieleczony kaszel może prowadzić do poważnych chorób. Nie powinniśmy go bagatelizować

Nieleczony kaszel może się przerodzić w o wiele poważniejszą chorobę, którą jest znacznie trudniej wyleczyć. Niestety wiele osób mimo to czeka, aż uciążliwy objaw sam przejdzie, przez co ryzykują swoje zdrowie.

Kaszel jest jednym, z najpowszechniejszych objawów, przez co wiele osób go bagatelizuje. Co więcej, niektórzy wciąż mają problem z rozróżnieniem suchego od mokrego kaszlu, co jest kluczowe, jeżeli chodzi o podjęcie odpowiedniego leczenia. Z tego też względu już na samym początku warto wyjaśnić, jakie są pomiędzy nimi różnice.

Najczęściej na samym początku infekcji pojawia się kaszel suchy, który nazywany jest czasami nieefektywnym. Jest on bardzo uciążliwy i duszący. Jednak podczas samego
odruchu kaszlu z naszych dróg oddechowych nie odrywa się żadna wydzielina. Jest to istotne, ponieważ ta cecha odróżnia kaszel suchy od mokrego. W przypadku tego drugiego z naszych dolnych dróg oddechowych odrywa się gęsta wydzielina nazywana plwociną lub flegmą.

Produkty zapobiegające nowotworom. Warto włączyć je do swojej codziennej dietyProdukty zapobiegające nowotworom. Warto włączyć je do swojej codziennej dietyCzytaj dalej

Jakie powikłania niesie ze sobą kaszel?

Najczęściej wraz z rozwojem infekcji kaszel suchy przechodzi w mokry, a każdy z nich wymaga innego rodzaju leczenia. W przypadku braku wydzieliny z dróg oddechowych powinniśmy sięgnąć po środki, które hamują sam odruch kaszlu. Dzięki temu bardzo szybko powinniśmy poczuć ulgę. Jednak należy uważać, ponieważ niektóre z nich zawierają substancje psychoaktywne, dlatego dobrze jest zapytać w aptece o skład leku.

Natomiast w przypadku kaszlu mokrego powinniśmy sięgać po środki, które rozrzedzą zalegający płyn w naszych płucach i oskrzelach. Dzięki temu kaszel będzie bardziej efektywny, a nasze drogi oddechowe, łatwiej będą się oczyszczać.

Jest to niezwykle ważne, ponieważ zalegająca flegma stanowi doskonałą pożywkę dla wszelakich bakterii. Jak podaje portal poradnikzdrowia.pl, nieodpowiednie oczyszczanie naszych płuc i oskrzeli może doprowadzić do znacznego namnożenia się drobnoustrojów chorobotwórczych, co skutkuje rozwinięciem się stanu zapalnego.

Zapalenie płuc i oskrzeli wciąż można wyleczyć, jednak jest to o wiele trudniejsze niż w przypadku zwykłego przeziębienia. Dodatkowo są to o wiele groźniejsze choroby, które każdego roku doprowadzają do wielu zgonów jako powikłania pogrypowe. Oczywiście kaszel nie zawsze przeradza się w takie dolegliwości, jednak nie warto niepotrzebnie ryzykować, szczególnie gdy chodzi o nasze zdrowie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jedno zdjęcie uratowało jej życie. Przez pewien szczegół dowiedziała się, że ma raka
  2. Filip Chajzer pochwalił się mamą. "Wygląda młodziej od syna"
  3. Nie żyje 19-letnia Alicja. Była podopieczną Kliniki Budzik
  4. Domowe sposoby na złogi w jelitach. W naszym organizmie może być ich nawet 15 kilogramów
  5. Wzmacnia serce i opóźnia starzenie się organizmu. Można ją kupić w każdym sklepie za kilka złotych
  6. Kiedy zachorował na nowotwór zaczął codziennie jeść popularny produkt. Zadziwił lekarzy, z jego ciałem zaczęły się dziać niesłychane rzeczy

Następny artykuł