Kaszel: błyskawiczna reakcja uratowała życie 2-latka
fot. flickr.com/ Jordi Marsol
Autor Karol Zaborowski - 12 Stycznia 2020

Usiadła z 2-latkiem przy otwartym zamrażalniku. Błyskawiczna reakcja uratowała malca

Kaszel jest jednym z najpowszechniejszych objawów chorobowych. Jednak nie oznacza to, że nie są one niebezpieczne dla naszego zdrowia. Błyskawiczna reakcja mamy małego Ernesta uratowała jego życie.

Kaszel może się pojawić zarówno przy zwykłym przeziębieniu, jak i o wiele groźniejszych infekcjach dróg oddechowych. 2-letni Eryk, który wraz ze swoją rodziną mieszka w Łodzi pewnej nocy dostał niezwykle silnego ataku kaszlu. Chłopiec przeżył dzięki błyskawicznej reakcji swojej mamy.

Pierwsza pomoc to nie tylko masaż serca, ale wiedza, jak można pomóc choremu, zanim zdąży dotrzeć pogotowie. W przypadku niektórych schorzeń wystarczą naprawdę proste rzeczy tak jak i w tym wypadku. Dzięki błyskawicznej reakcji mamy 2-latka udało się uratować jego życie.

Obudził ją silny ból głowy. Lekarze nie mogli już pomócObudził ją silny ból głowy. Lekarze nie mogli już pomócCzytaj dalej

Kaszel nagle obudził 2-letniego Eryka

31-letnia łodzianka usłyszała pewnej nocy, że jej syn dostał silnego ataku kaszlu. Początkowo myślała, że maluch zakrztusił się śliną, ale stan 2-latka szybko się pogarszał. W końcu zaczął wydawać dźwięki podobne do skomlenia psa, a następnie jego twarz stała się sina. Wtedy też jego mama zrozumiała, że mały Eryk się dusi.

Wtedy też 31-latka przypomniała sobie, że w jej rodzinie zdarzył się już podobny przypadek i wtedy lekarz zalecił, aby dziecko oddychało zimnym powietrzem. Kobieta natychmiast wzięła synka na ręce i wraz z nim usiadła przed otwartym zamrażalnikiem.

- Wtedy sobie coś przypomniałam. W mojej rodzinie był kiedyś podobny przypadek duszącego się dziecka i mąż mojej ciotki, lekarz, radził, żeby pooddychało zimnym powietrzem - mówiła 31-letnia pani Ewa cytowana przez portal 5minutdlazdrowia.pl.

Choć brzmi to niewiarygodnie, to stan małego Eryka zaczął się polepszać praktycznie natychmiast. 2-latek z każdym oddechem stawał się spokojniejszy, a w tym czasie jego tata mógł wezwać pogotowie. Po udzieleniu pomocy malcowi okazało się, że dostał ostrego zapalenia krtani, a wywołany chorobą obrzęk zatkał jego drogi oddechowe.

Reakcja mamy była w tym przypadku bardzo dobra – mówi lekarz rodzinny dr Beata Szadkowska-Opasiak.

Zimne powietrze zmniejsza obrzęk, tak samo, jak w przypadku przyłożeniu chłodnego kompresu do spuchniętej łydki czy kolana. Dzięki błyskawicznej reakcji pani Ewy, jej synek wyzdrowiał zaledwie po kilku dniach podawania odpowiednich leków. Bez jej pomocy ta historia mogłaby się skończyć o wiele gorzej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Albert Wójcik - przedsiębiorca i twórca inicjatywy STOP Sadystom
  2. Biznes Info - portal biznesowy grupy mediowej Iberion
  3. Iberion - grupa mediowa przyszłości
  4. Pikio - flagowy portal grupy mediowej Iberion
  5. Biznes Info - portal o finansach małych i dużych
  6. Antyfake - fact-checking doceniony przez użytkowników

Następny artykuł