Pilne ostrzeżenie GIS, popularny produkt spożywczy dla dzieci wycofany ze sklepów. Kupiło go wielu rodziców, może szkodzić zdrowiu

Kaszka dla dzieci wycofana ze sprzedaży
pixabay.com/Alexas_Fotos
Autor Barbara Bujar11.01.2021

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące kaszki kukurydziano-ryżowej z tapioką. W jednej z partii wykryto obecność soi, która może prowadzić do wystąpienia reakcji alergicznych. Produkt został wycofany ze sprzedaży. Klientom zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności.

W najnowszym ostrzeżeniu publicznym Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o nieprawidłowościach wykrytych w produkcie „Mniam Kaszka kukurydziano-ryżowa z tapioką”. W trakcie kontroli stwierdzono w nim obecność soi określonej jako „niezadeklarowany składnik alergenny”.

- Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany poprzez system wczesnego ostrzegania o niebezpiecznej żywności i paszach (RASFF), że firma Eko-Wital Sp. z o.o. zakupiła od dostawcy z Austrii produkt pn. Mniam Kaszka kukurydziano-ryżowa z tapioką, w którym wykryto obecność soi – czytamy w komunikacie.

GIS ostrzega: soja zawarta w kaszce dla dzieci może powodować reakcje alergiczne

Zarówno GIS, jak i dystrybutorzy kaszki, proszą klientów o zachowanie szczególnej ostrożności. Spożycie wskazanej w komunikacie soi może doprowadzić do reakcji alergicznej. Co więcej, informacja o jej obecności w produkcie nie jest zawarta na etykiecie opakowania.

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo konsumentów GIS oraz firma Eco-Wital rozpoczęli proces wycofywania wadliwej kaszki ze sklepów. Podano także wszelkie niezbędne informacje dotyczące partii produktu objętej komunikatem. Znajdziecie je poniżej.

Nieoficjalne ustalenia w sprawie obostrzeń. Znamy najbardziej prawdopodobny scenariusz, wielu Polaków załamie ręceNieoficjalne ustalenia w sprawie obostrzeń. Znamy najbardziej prawdopodobny scenariusz, wielu Polaków załamie ręceCzytaj dalej

- Nazwa produktu: Mniam Kaszka kukurydziano-ryżowa z tapioką 250 g; Numer partii: 03.10.2021 CG; Dystrybutor: Eko-Wital Sp. z o.o., ul. Staniewicka 5, 03-310 Warszawa – przekazał GIS.

Czynności podjęte przez firmę Eco-Wital cały czas nadzorowane są przez Państwową Inspekcję Sanitarną. Konsumentom zaleca się, by nie spożywać wskazanej partii kaszki, a w razie jakichkolwiek dolegliwości, by jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

- Firma Eko-Wital Sp. z o.o. poinformowała wszystkich klientów o stwierdzonej niezgodności oraz konieczności zwrotu produktu.(...) Państwowa Inspekcja Sanitarna monitoruje proces wycofania produktu – dodaje GIS.

O właściwościach alergennych soi informuje także portal czytajsklad.pl. Według zawartych tam informacji osoby zmagające się z alergią pokarmową powinny całkowicie wyeliminować ze swojej diety zarówno nasiona rośliny, jak i wszystkie produkty pochodne.

- (…) nie powinna ona stać się podstawą prawidłowej diety – czytamy.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł