Popularna przyprawa okazała się genialnym sposobem na katar. Większość z nas ma ją w kuchni, ale mało kto, wie jak wykorzystać

katar maść
pixabay.com/ivabalk
Autor Natalia Niewczas06.01.2021

Maść majerankowa to jeden z domowych sposobów na uciążliwy katar. Do jej przygotowania wystarczą zaledwie dwa składniki: majeranek i olej kokosowy (możliwy do zastąpienia na przykład odpowiednim masłem). Przyrządzona ze świeżego majeranku maść może okazać się pomocna także w walce z kaszlem.

Katar, ból głowy i gardła - tak u większości pacjentów zaczyna się przeziębienie. Choroba jest w istocie wirusowym zapaleniem górnych dróg oddechowych, jej objawy koncentrują się zwykle w obrębie nosa pacjenta. Za jej rozwój odpowiada ponad 200 różnych wirusów, najczęściej należących do rodzaju rinowirusów.

Domowy, naturalny sposób na uporczywy katar

Do typowych objawów przeziębienia zaliczamy ból gardła, stan podgorączkowy, kaszel oraz katar. To właśnie dwa ostatnie symptomy potrafi łagodzić domowej roboty maść z majeranku. To roślina, która posiada wiele cennych, prozdrowotnych właściwości: używa się jej nie tylko do inhalacji górnych dróg oddechowych, ale i w przypadku problemów z trawieniem.

Jak podaje portal onet.pl, maść z majeranku na katar jest niezwykle prosta do zrobienia. Aby ją przygotować, należy zaopatrzyć się wyłącznie w dwa składniki: świeży majeranek oraz olej kokosowy bądź inny tłuszcz (na przykład masła bez dodatku soli).

Choć majeranek jest bardziej popularny w swojej suszonej odsłonie, ten świeży również jest łatwo dostępny w popularnych marketach. Roślinę można znaleźć także w sklepach specjalizujących się w sprzedawaniu ziół i przypraw.

Sąsiad Polski umieścił nasz kraj na czerwonej liście. Bardzo duże utrudnienia dla podróżnychSąsiad Polski umieścił nasz kraj na czerwonej liście. Bardzo duże utrudnienia dla podróżnychCzytaj dalej

Do przygotowania maści z majeranku na katar należy odmierzyć taką samą ilość rośliny i tłuszczu. Aby uzyskać wiarygodne miary, warto skorzystać z pomocy wagi kuchennej.

Odmierzony majeranek należy następnie jak najdrobniej posiekać. Olej kokosowy powinien natomiast zostać rozrzedzony w wodzie.

Do tak przygotowanego oleju kokosowego należy dodać drobno posiekany majeranek. Powstałą substancję trzeba dokładnie wymieszać.

Następnie substancję należy przełożyć do słoiczka bądź innego szczelnego pojemnika. Warto pamiętać o tym, by przechowywać maść na katar w ciepłym miejscu, co zapobiega zastyganiu oleju. Dobrym wyborem będzie postawienie maści w okolicy grzejnika.

Po 24 godzinach od przygotowania maść na katar z majeranku można podgrzać ponownie. Należy odlać przy tym płynną część, jednocześnie zostawiając susz.

Tak powstałą maść należy przełożyć do czystego, szczelnego opakowania i przechowywać w lodówce. Aby pomogła w walce z katarem, należy posmarować nią przestrzeń między nosem a ustami chorego; u pacjentów z kaszlem maść z majeranku nakłada się na klatkę piersiową oraz plecy.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł