Kawa wcale nie działa na kaca
fot. unsplash.com
Autor Karol Zaborowski - 4 Stycznia 2020

Kawa jako metoda na kaca? Wbrew pozorom nie jest to dobry pomysł

Kawa wypita z rana potrafi postawić skutecznie na nogi i pomóc w wybudzeniu. Z tego też względu wiele osób pije ją również po całonocnej imprezie, a nawet w jej trakcie, aby zachować trzeźwość umysłu. Niestety nie jest to wcale taki dobry pomysł.

Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów, po który sięgają ludzie na całym świecie. Wypicie filiżanki tuż po przebudzeniu pomaga nam wybudzić się i szybciej przygotować, chociażby do pracy. Jednak są sytuacje, w których powinniśmy jej raczej unikać, a jedną z nich jest ranek po imprezie.

Kac, który nazywany jest też syndromem dnia poprzedniego, potrafi być naprawdę uciążliwy i zrujnować niemalże cały dzień. Nie dziwi więc fakt, że wiele osób stara się jak najszybciej ukoić swoje męki, sięgając po wszelkie możliwe sposoby. Jednym z popularniejszych jest właśnie wypicie kawy tuż po przebudzeniu. Niestety nie jest to najlepszy pomysł.

Nie żyje 19-letnia Alicja. Była podopieczną Kliniki BudzikNie żyje 19-letnia Alicja. Była podopieczną Kliniki BudzikCzytaj dalej

Kawa wcale nie pomaga na kaca

Trzeba pamiętać, że kac w dużej mierze wywołany jest przez odwodnienie. Oczywiście na nasze złe samopoczucie składają się również inne czynniki, takie jak metabolity powstające podczas rozkładu alkoholu etylowego, jednak to właśnie zbyt niski poziom płynów odpowiada za wiele dolegliwości odczuwanych przez nas po dobrej imprezie.

W takiej sytuacji najlepszą metodą na przyniesienie sobie szybkiej ulgi byłoby uzupełnienie wszelkich niedoborów witamin oraz minerałów, jak i samej wody. Niestety wypicie kawy nam tego nie zapewni, a wręcz przeciwnie, ponieważ działa ona moczopędnie, przez co jeszcze bardziej się odwodnimy, przez co kac będzie trwał jeszcze dłużej.

Oczywiście będziemy się czuć pobudzeni, ale będzie to wywołane działaniem kofeiny, a nie faktycznym pokonaniem kaca. Profesor Tony Moss z London South Bank University w brytyjskim programie "Food Unwrapped" postanowił obalić mit dotyczący tego, że kawa niweluje upojenie alkoholowe.

Naukowiec zabrał kilku studentów do baru na drinka. Ilość spożytego przez nich alkoholu została dopasowana do masy ich ciała, a gdy ochotnicy poczuli, już szumienie w głowie został przeprowadzony test ich koordynacji ręka-oko. Polegał on na przeprowadzeniu okręgu wzdłuż drutu, tak aby go nie dotknąć. Raczej nie trzeba wyjaśniać, że żaden z nich nie poradził sobie z tym zadaniem.

Po pierwszej próbie ochotnicy otrzymali po kubku kawy. Po jego wypiciu mieli przystąpić do kolejnej próby. Jak podaje portal mamadu.pl, ich wyniki nie uległy żadnej zmianie, co jasno pokazuje, że choć czuli się lepiej, to ich ciała nadal odczuwały skutki wypitego alkoholu. Podobnie sytuacja ma się w przypadku wypiciu kawy na kaca. Nasz umysł faktycznie dostaje kopa, ale ciało już nie do końca.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Iberion - grupa mediowa przyszłości
  2. Antyfake - nowy portal fact-checkingowy grupy mediowej Iberion
  3. Antyfake - walczymy z fake newsami i dezinformacją
  4. Biznes Info - portal biznesowy grupy mediowej Iberion
  5. Biznes Info - portal biznesowo-ekonomiczny grupy mediowej Iberion
  6. Pikio - flagowy portal grupy mediowej Iberion
  7. Lelum - portal dla nowoczesnych kobiet

Następny artykuł