Kawa: ciekawe alternatywy
pixabay_ihor_konst
Autor Damian Witoń - 10 Maja 2020

Produkty o działaniu pobudzającym. Stanowią ciekawą alternatywę dla kawy

Kawa jest napojem, który znalazł uznanie wśród wielu z nas, głównie z uwagi na swoje pobudzające działanie. Nie jest jednak jedynym produktem, który posiada takie właściwości. Istnieje bowiem dla niej dużo ciekawych alternatyw.

Kawa jest pijana przez wielu ludzi na całym świecie. Swoją popularność zawdzięcza głównie działaniu pobudzającemu, które pomaga stawiać czoła wyzwaniom codziennego życia. Nie każdy jednak wie, że podobne właściwości mają także inne produkty, które stanowią dla niej ciekawą alternatywę. Warto je poznać.

Niebezpieczne produkty wycofane z rynku przez GIS. Koniecznie sprawdź, czy nie masz ich w domuNiebezpieczne produkty wycofane z rynku przez GIS. Koniecznie sprawdź, czy nie masz ich w domuCzytaj dalej

Kawa nie jest jedynym sposobem na pobudzenie

Chociaż podejrzenie, że kawa może wywoływać rozwój chorób krążenia, odeszło już w niepamięć, gdyż nie znalazło potwierdzenia w badaniach naukowych, nie należy z nią przesadzać, ponieważ zawiera w sobie kofeinę, którą można przedawkować. Zalecana ilość uwielbianego przez wielu napoju to od 3 do 5 filiżanek, co odpowiada 400 mg kofeiny. Przekroczenie tego limitu może skutkować nadpobudliwością, bezsennością, bólami głowy, a także problemami żołądkowymi. Lepiej zdecydowanie zastąpić część spożywanej przez nas kawy innymi produktami, które oprócz pobudzenia oferują jeszcze inne korzyści.

Jedną z alternatyw jest zielona herbata. Dzięki zawartej w swoim składzie teinie również doda nam nieco energii, a także przyczyni się do poprawy naszych procesów myślowych. Jej działanie jest łagodniejsze i wolniejsze od kofeiny, ale również skuteczne. Warto dodać, że aby uzyskać napar pobudzający z zielonej herbaty, należy parzyć ją nie dłużej niż 3 minuty, ponieważ po tym czasie do napoju przechodzą zawarte w liściach garbniki i polifenole, które wykazują właściwości uspokajające.

Coraz bardziej popularna, również w naszym kraju, staje się yerba, czyli rodzaj herbaty otrzymywany z liści, pędów i gałązek ostrokrzewu paragwajskiego. Korzystają z niej już od dawna Indianie, dla których jest świętym napojem. Nie sposób dziwić się czci, jaką otaczają yerbe, ponieważ jej działanie na ludzki organizm jest doprawdy wspaniałe. Yerba dzięki zawartości kofeiny i teobrominy pobudza do działania. Magnez, którego jest bogatym źródłem, pozytywnie wpływa na koncentrację. Podczas przygotowania nie powinniśmy zalewać rośliny wrzącą wodą. Zdecydowanie lepiej użyć gorącej.

Dzisiaj grzeje: 1.Nietypowy objaw zwiastujący zawał serca. Nigdy go nie lekceważ

2. Szczena z "Chłopaków do wzięcia" pokazał swoją nową miłość. Fani zwrócili uwagę na jeden szczegół, okropne

Warte uwagi jest również kakao. Jego picie może przyczynić się do poprawy koncentracji. Trzeba jednak pamiętać, że napój jest wysoce kaloryczny, zatem nie należy sięgać po niego za często. Ciekawe właściwości ma również guarana, czyli roślina pnąca, występująca naturalnie w dorzeczu Amazonki. Jak podaje portal drwitt.pl, najcenniejszą jej częścią są nasiona zawierające guaraninę, czyli substancję przypominającą w działaniu kofeinę. Guarana pobudza organizm, znosi oznaki zmęczenia, a także usprawnia myślenie oraz koncentrację. Może również łagodzić bóle migrenowe i poprawiać nastrój.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jedz codziennie 2-składnikowe naleśniki z bananów. Po 2 tygodniach nie rozpoznasz się w lustrze
  2. Uczniowie jednak wrócą do szkół przed wakacjami? Media dotarły do ustaleń rządu
  3. Meghan Markle zmieniła się nie do poznania. Widzowie byli zaskoczeni, gdy zobaczyli twarz żony księcia Harry'ego
  4. Najnowsze ustalenia dotyczące koronawirusa. Dotarł do Europy znacznie wcześniej niż zakładano
  5. Niepokojące wyznania lekarki na temat polskiej służby zdrowia. Rażące niedopatrzenia i procedury, które nie mają sensu
  6. Nawet 40 tys. kierowców może stracić prawo jazdy. Trzy nowe przepisy mogą wielu pogrążyć

Następny artykuł