kawa w dużych ilościach szkodzi
Fot. pixabay.com/ Free-Photos
Autor Klaudia Gaicka - 24 Maja 2020

Co grozi osobom, które przesadzają z kawą? Specjaliści tłumaczą

Kawa spożywana w zbyt dużych ilościach może zagrozić naszemu zdrowiu. Ekspert tłumaczy, dlaczego tak się dzieje oraz zdradza, kto powinien szczególnie uważać z ilością wypijanej kofeiny.

Kawa pita w umiarkowanych ilościach nie szkodzi, a wręcz przeciwnie może mieć bardzo pozytywny wpływ na wiele z naszych układów i narządów. Niezależnie od tego, czy wybieramy małą czarną, cappuccino czy latte, każda z nich zawiera kofeinę. Niestety ta substancja w nadmiernych ilościach bardziej szkodzi niż pomaga.

Zwiększa ryzyko śmierci przy COVID-19. Naukowcy z Nowego Jorku dokonali ważnego odkryciaZwiększa ryzyko śmierci przy COVID-19. Naukowcy z Nowego Jorku dokonali ważnego odkryciaCzytaj dalej

Kawa działa różnie w zalezności od tego ile jej pijemy

Jak podaje portal Naukawpolsce.pap.pl, według australijskich badań, 6 filiżanek dziennie to górna granica, powyżej której picie kawy jest niebezpieczne.

- Globalnie, wypijamy ok. 3 miliardy filiżanek kawy dziennie, więc sensowne jest badanie korzyści i zagrożeń, jakie stwarza to dla naszego zdrowia. Zwykle, skutki konsumpcji kawy sprawdza się w obserwacyjnych badaniach, gdzie porównuje się osoby pijące z niepijącymi. Wyniki mogą być wtedy jednak błędne - wyjaśniła prof. Elina Hyppönen, autorka wspomnianego badania.

Specjalistka wyjaśnia, że w badaniu wykorzystano informacje z działu genetyki - MR-PheWAS. Dzięki temu naukowcom udało się zbadać rzeczywisty wpływ kofeiny na aż 1117 klinicznych zaburzeń.

- Możemy wszystkich uspokoić, że według badania, umiarkowane picie kawy jest zwykle bezpieczne. Jednak pokazało ono również, że nałogowe picie kawy zwiększa ryzyko rozwoju trzech chorób: zapalenia kostno-stawowego, artropatii oraz otyłości – powiedziała Elina Hyppönen.

Profesor ostrzega osoby, w których rodzinach występowały powyższe przypadłości, powinni oni w szczególności uważać na nadmierne spożycie kawy. Zwraca również uwagę, na to, co wielokrotnie podkreślaliśmy w artykułach, należy być czujnymi na sygnały, które wysyła nam nasz organizm.

- Ciało zwykle wysyła silne sygnały odnośnie spożycia kawy, więc kluczowe jest, aby ich słuchać, kiedy się ją pije. Podczas gdy nasze wyniki generalnie uspokajają, jeśli chodzi o typową konsumpcję kawy, to ich przesłanie jest też takie, aby zawsze pamiętać o umiarkowaniu. To najlepszy sposób, aby cieszyć się kawą i dobrym zdrowiem – tłumaczy autorka badania.

Dzisiaj grzeje: 1. Lekarze nie dawali mu praktycznie żadnych szans. Do szpitala trafił 16-latek ze strzałą w głowie

2. Jak długo zostaniemy w maseczkach? Szumowski wygadał się w programie na żywo, ogromne zaskoczenie

Podsumowując, w przypadku kawy, tak jak w przypadku większości potraw, kluczem do zdrowia jest umiar. W małych ilościach kawa pomaga na wiele schorzeń, jednak w przypadku większego spożycia, lub nawet uzależnienia, zdecydowanie szkodzi.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wyborna wiadomość dla mieszkańców polskiej miejscowości. Prezydent miasta znosi uciążliwą opłatę, żeby wesprzeć lokalnych handlarzy i kupców
  2. Z ostatniej chwili: Do kiedy będziemy nosić maseczki? Minister Zdrowia odpowiedział
  3. Gwiazda "Pierwszej miłości" została pogryziona przez psa, którego przygarnęła ze schroniska. Niemal nie straciła oka
  4. 26 latka trafiła do szpitala z kołataniem serca. Przyczyna jej stanu zdrowia wprawiła wszystkich w osłupienie
  5. Pierwsze objawy guza mózgu. Gdy się pojawią, trzeba działać szybko
  6. Zniesienie obowiązku zakrywania twarzy już niedługo. Śląsk może sobie jednak poczekać

Następny artykuł