Kawa na czczo wcale nie jest dobrym pomysłem
Autor Karol Zaborowski - 30 Listopada 2019

Picie kawy z rana wcale nie jest takim dobrym pomysłem. Zwłaszcza na pusty żołądek

Kawa potrafi skutecznie postawić na nogi i wiele osób nie wyobraża sobie bez niej nawet jednego dnia. Niektórzy piją ją już tuż po przebudzeniu, jednak nie jest to najlepszy nawyk dla naszego zdrowia.

Kawa niesie ze sobą wiele korzyści dla naszego zdrowia, co potwierdzają liczne badania naukowe. Jednak chcąc korzystać z jej wszystkich korzyści, trzeba pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim nie powinniśmy jej pić za dużo. Specjaliści zalecają, aby nie pić więcej niż 2 filiżanki świeżo mielonej kawy w ciągu dnia.

Kolejną kwestią jest, to kiedy powinniśmy po nią sięgać. Popularny nawyk picia kawy tuż po przebudzeniu, aby szybko nabrać energii, wcale nie jest dla nas taki dobry i to z kilku powodów. Pierwszy z nich to fakt, że tuż po przebudzeniu w naszym ciele znajduje się duże stężenie kortyzolu, przez co efekt pobudzenia będzie raczej znikomy.

W jego ciele lekarze znaleźli guz wielkości jabłka. Mężczyzna przez kilka godzin leżał bez sercaW jego ciele lekarze znaleźli guz wielkości jabłka. Mężczyzna przez kilka godzin leżał bez sercaCzytaj dalej

Kawa na czczo może zaszkodzić

Dodatkowo picie kawy z samego rana często wiąże się z tym, że spożywamy ją na czczo. Według specjalistów po pierwszą filiżankę kawy powinniśmy sięgać przynajmniej godzinę po posiłku. Wszystko dlatego, że napój ten podnosi poziom kwasu solnego w naszym żołądku, którego nadmiar może być dla nas szkodliwy.

Picie kawy na czczo może prowadzić nawet do rozwinięcia się problemów gastrycznych w postaci wzdęć, zapalenia jelit, a nawet raka okrężnicy. Dodatkowo wzmacnia nasz apetyt przez co, zamiast przygotować sobie pełnowartościowe śniadanie, sięgniemy po coś z dużą zawartością cukru, bo przecież słodkie ciastko do kawy smakuje najlepiej.

Dodatkowo jak podaje portal 5minutdlazdrowia.pl, picie kawy na pusty żołądek ogranicza wchłanianie między innymi żelaza oraz witamin z grupy B. Wszystko dlatego, że substancje zawarte w naszym napoju przyspieszają pracę naszego układu pokarmowego i nasze jelita nie będą miały wystarczająco dużo czasu, aby wchłonąć wszystkie składniki zawarte w pokarmie.

Dlatego też znacznie lepszym pomysłem będzie rozpoczęcie dnia od pożywnego śniadania, które zapewni nam odpowiednią ilość energii na cały poranek. Dopiero potem powinniśmy sięgnąć po ulubioną kawę. Niestety wiele osób robi zupełnie na odwrót, nawet nie zdając sobie sprawy z tego, jaki ma to wpływ na ich organizm.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Choroby, którymi możesz zarazić się przez pocałunek. Niektóre z nich pozostają z nami na lata
  2. Na zapalenie błony śluzowej żołądka cierpią miliony Polaków. 10 objawów, które powinny nas zaniepokoić
  3. Naukowcy opracowali najlepszy sposób na kaca. Do jego przygotowania wystarczą 3 składniki
  4. Jeden z pierwszych objawów raka płuc. Wystarczy spojrzeć na swoje palce

Następny artykuł