kleszcz z przed lat wrócił
Fot. pixabay.com/ smellypumpy
Autor Klaudia Gaicka - 23 Maja 2020

Od 70 lat nie był widziany w Polsce. Wrócił gatunek kleszcza, który przenosi wiele niebezpiecznych chorób

Kleszcz Haemaphysalis Concinna jest bardzo niebezpieczny. Zwłaszcza teraz, kiedy więcej czasu spędzamy na dworze, może być dla nas szczególnym zagrożeniem. Warto wiedzieć, jakie choroby przenosi oraz, jak się go pozbyć, kiedy już zagnieździ się w naszej skórze.

Kleszcz sprzed lat powrócił i roznosi groźne choroby. Brzmi całkiem, jak wstęp do horroru, jednak to niestety prawda i stanowi dla nas poważne zagrożenie. Zwłaszcza teraz, kiedy ucieszeni ograniczeniem obostrzeń częściej korzystamy ze słońca i wszelkich terenów zielonych. Oczywiście w żadnym wypadku nie należy ograniczać zdrowych spacerów po łąkach i lasach, jednak należy zachować szczególną ostrożność. Zarówno nowy gatunek, jak i nasze stale przebywające w Polsce kleszcze, mogą przenosić wiele niebezpiecznych schorzeń.

Najsilniejsza trucizna znana człowiekowi. Możesz znaleźć ją w swojej kuchniNajsilniejsza trucizna znana człowiekowi. Możesz znaleźć ją w swojej kuchniCzytaj dalej

Kleszcz Haemaphysalis Concinna jest bardzo groźny, dowiedz się, jak go wyjąć

Za przybycie do nas Haemaphysalis Concinna odpowiedzialne są zmiany klimatyczne. W Polsce odnotowano kiedyś jego obecność, jednak mogła być przypadkowa, ponieważ od pięćdziesięciu lat nie było po nim śladu. Jak podaje portal Abczdrowie, naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego w ostatnim czasie odnaleźli skupisko tego gatunku kleszcza w woj. Wielkopolskim, później niebezpieczne kleszcze zaobserwowano na Dolnym Śląsku.

Haemaphysalis Concinna przenosi wiele niebezpiecznych dla człowieka patogenów. Wśród wykrytych w nim groźnych wirusów i bakterii znajdują się między innymi: wirus kleszczowego zapalenia mózgu, burnawirus, wirus babeszjozy, gorączka krwotoczna krymsko-kongijska, tularemia, gorączka Q oraz oczywiście, dobrze znana już borelioza.

W momencie, kiedy zauważymy, że zostaliśmy ugryzieni przez kleszcza, do jego wyjęcia w żadnym wypadku nie należy używać żadnych substancji (np. benzyny czy masła). Nie powinno się również w żaden sposób drażnić kleszcza, np. przypalając. Kleszcz wyciągnięty w ten sposób, przed wyjściem zwymiotuje swoje treści pokarmowe. Skutkuje to zdecydowanym zwiększeniem się prawdopodobieństwa zakażenia jedną z chorób przenoszoną przez kleszcza.

Dzisiaj grzeje: 1. Traktowanie polskich pacjentów z podejrzeniem koronawirusa. Niewyobrażalne nagranie, włos się jeży na głowie

2. Właśnie dotarła do nas bardzo smutna wiadomość. Śmierć nadeszła nagle, gwiazda TVP poinformowała o stracie najbliższej osoby

Aby wyjąć kleszcza, należy użyć pęsety. Łapiemy kleszcza, jak najbliżej skóry, po czym jednym szybkim ruchem pociągamy w kierunku prostopadłym do miejsca wkłucia. Warto przy tym wykonać delikatny ruch w lewo, żeby wykręcić kleszcza. Należy uważać, żeby w skórze nie została część gębowa, może to wywołać zakażenie. Rankę po kleszczu należy odkazić. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do tego, czy prawidłowo usuniemy kleszcza, ponieważ np. jest zbyt głęboko wbity, lepiej pojechać do lekarza.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Po ile u was kosztują truskawki? Ceny szybko się zmieniają, mamy dobre wieści
  2. Pokazano, co się stanie, gdy chora osoba bez maseczki wejdzie do autobusu. Wideo robi piorunujące wrażenie
  3. Gwiazda "Pierwszej miłości" została pogryziona przez psa, którego przygarnęła ze schroniska. Niemal nie straciła oka
  4. 26 latka trafiła do szpitala z kołataniem serca. Przyczyna jej stanu zdrowia wprawiła wszystkich w osłupienie
  5. Pierwsze objawy guza mózgu. Gdy się pojawią, trzeba działać szybko
  6. Wracają wesela i koncerty plenerowe. Premier podał daty i ogłosił, ile osób może przebywać razem na uroczystości

Następny artykuł