Kleszcz: jak usunąć
pixabay.com/makamuki0
Autor Barbara Bujar - 27 Maja 2020

Jak prawidłowo usunąć kleszcza? Każdy powinien to wiedzieć

Kleszcz mimo swych małych rozmiarów jest bardzo niebezpieczny dla naszego organizmu. Żywi się krwią, podobnie jak komar, dlatego tak często przyczepia się do ludzkiego ciała. Zbagatelizowanie kleszcza może prowadzić do boreliozy, dlatego warto wiedzieć, jak skutecznie pozbyć się intruza.

Kleszcze to pajęczaki, które żywią się krwią. W odróżnieniu od komarów potrzebują jej jednak znacznie więcej. Aby zdobyć pożywienie, przyczepiają się do ciała swojej ofiary. Najczęściej wybierają miękkie i ciepłe miejsce. Na ciele człowieka kleszcz zazwyczaj może zostać zauważony pod pachami lub w okolicy genitaliów.

Kleszcz wcina się w skórę, tworzy otwór w ukrwionej tkance i zaczyna wysysać krew. Jest on na tyle mocno przytwierdzony do ciała ofiary, że nie przeszkadza mu nawet drapanie się przez człowieka w miejscu ukąszenia. Kleszcz żywi się długo. Może to trwać od kilku godzin aż do kilkunastu dni.

Rząd obniży wypłaty Polaków, aby ratować gospodarkę? Związkowcy oburzeniRząd obniży wypłaty Polaków, aby ratować gospodarkę? Związkowcy oburzeniCzytaj dalej

Kleszcz powinien zostać natychmiast usunięty

Zbagatelizowane ukąszenia kleszczy często prowadzą do poważnych chorób. Należą do nich m.in. borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu. Aby uniknąć takiego ryzyka, warto zadbać o to, by prawidłowo i w porę usunąć kleszcza z organizmu.

Jeśli kleszcz nie zdążył jeszcze wszczepić się w skórę, wystarczy po prostu zdjąć go z ciała. Jak podaje portal onet.pl w przypadku, gdy znaleźliśmy go już wciętego w ciało, najlepiej wyjąć go za pomocą pęsety chirurgicznej.

- Jeśli kleszcz rozpoczął żerowanie - jest mocno wczepiony w skórę - należy go złapać przy samej skórze i zdecydowanym, lekko łukowatym ruchem wyciągnąć. Do tego celu najlepiej posłuży nam pinceta stomatologiczna lub jedno z podobnych narzędzi do kupienia w aptece – na stronie onet.pl wyjaśnia Marta Supergan-Marwicz z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Ekspertka dodaje, że kleszczy nie należy pozbywać się gołą ręką. Nie wolno ich tez przypalać ani smarować tłuszczem.

Dzisiaj grzeje: 1. Koronawirus wykryty w przedszkolu. 15 osób wraz z rodzinami poddane kwarantannie

2. Zdecydowali się odłączyć kobietę od aparatury podtrzymującej życie. Wtedy 45-latka wyszeptała do męża słowa, których nigdy nie zapomni

- Nie należy kleszczy wyciągać gołą ręką. Zdecydowanie nie wolno kleszczy przypalać lub smarować tłuszczem. Ze względu na budowę narządów gębowych nie ma sensu kręcenie kleszczem w prawą lub lewą stronę. Jeśli kleszcz porusza się - mamy pewność, że został wyjęty w całości. Miejsce po ugryzieniu należy zdezynfekować – dodaje.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Po ile u was kosztują truskawki? Ceny szybko się zmieniają, mamy dobre wieści
  2. Polacy na potęgę wykupują ze sklepów jeden sprzęt. Lepiej się pospieszyć, magazyny już prawie puste
  3. Gwiazda "Pierwszej miłości" została pogryziona przez psa, którego przygarnęła ze schroniska. Niemal nie straciła oka
  4. 26 latka trafiła do szpitala z kołataniem serca. Przyczyna jej stanu zdrowia wprawiła wszystkich w osłupienie
  5. Pierwsze objawy guza mózgu. Gdy się pojawią, trzeba działać szybko
  6. Nawet 12 641,75 zł nowej ulgi może zostać w twojej kieszeni. Starsi Polacy będą jednak wściekli

Następny artykuł