Kleszcz: jak go usunąć
fot. wikipedia.org/Navaho
Autor Karol Zaborowski - 27 Września 2019

Jak bezpiecznie usunąć kleszcza?

Im dłużej kleszcz pobiera naszą krew, tym bardziej jesteśmy narażeni na zarażenie się od niego chorobą. Z tego też względu powinniśmy go wyciągnąć najszybciej, jak jest to tylko możliwe.

Kleszcz może wydawać się bardzo prosty do usunięcia z naszej skóry, jednak nic bardziej mylnego. Wszystko dlatego, że powinniśmy wyrwać, bo w całości za jednym razem. Na pewno nie powinniśmy używać do tego naszych własnych palców, ponieważ możemy w ten sposób wycisnąć jego wnętrzności wprost do rany, po ugryzieniu, a to bardzo prosty sposób do zakażenia. Po drugie, można w ten sposób bardzo łatwo wyrwać jego odwłok, pozostawiając cały czas w naszej skórze głowę tego pajęczaka. Na szczęście są do tego specjalne przyrządy, które można bardzo łatwo dostać.

Mały kleszcz, a tyle z nim problemów

W aptekach możemy dostać specjalne pętelki do usuwania kleszczy, dzięki którym złapiemy go tuż przy samej skórze. Następnie pionowym ruchem wyciągnij go ze skóry. Przydatna może się okazać również tak zwana kleszcz karta, którą również można dostać w aptece. Pamiętajmy jednak, aby przed użyciem każdego z tych narzędzi, aby zapoznać się z ich instrukcją, aby mieć pewność, że zrobimy to prawidłowo.

Natomiast jeżeli sami nie czujemy się na siłach do usunięcia kleszcza, możemy udać się do lekarza, gdzie pasożyt zostanie usunięty przez samego doktora, lub pielęgniarkę. Taka wizyta będzie również konieczna w momencie, kiedy w naszym ciele pozostanie jakiś kawałek kleszcza.

Po jego usunięciu należy zdezynfekować miejsce ugryzienia i uważnie je obserwować, jeżeli pojawi się wokół niego zaczerwienienie, powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza. Może być to objaw boreliozy, która jest bardzo niebezpieczną chorobą.

Następny artykuł