Co zrobić, gdy ugryzie nas kleszcz? Lekarz tłumaczy

kleszcze atakują
fot. https://pixabay.com/ JerzyGorecki
Autor Klaudia Gaicka04.07.2020

Kleszcze atakują w tym roku bardziej niż zwykle. Nawet co drugi z nich może sprawić, że zostaniemy zarażeni boreliozą. Ekspert wskazuje, co robić po jego ugryzieniu. Wskazuje dwa sposoby działania oraz wyjaśnia, który z nich jest według niego lepszy.

Kleszcze są pajęczakami należącymi do tej samej rodziny co roztocza. Dorośli przedstawiciele tego gatunku mają silnie rozwinięty aparat żądlący, co bezpośrednio przekłada się na ich umiejętności przetrwania. Kleszcze potrafią żerować na jednej ofierze nawet ponad dwa tygodnie, każdego dnia spijając z niej krew.

Objawy raka wątroby są bardzo podstępne. Warto je znać, aby zareagować, zanim będzie za późnoObjawy raka wątroby są bardzo podstępne. Warto je znać, aby zareagować, zanim będzie za późnoCzytaj dalej

Kleszcze mogą być nosicielami groźnej choroby. Ekspert radzi, co zrobić po ukąszeniu

Choć ugryzienie kleszcza samo w sobie nie oznacza jeszcze choroby, jest to swego rodzaju loteria. Eksperci alarmują, że w tym roku kleszcze atakują bardziej niż zwykle, a do tego nawet co drugi może być nosicielem krętek borelii. W praktyce oznacza to, że kleszcze może nas bardzo łatwo zarazić. Na nurtujące nas pytania odpowiada Prof. Tomasz Wielkoszyński w rozmowie z portalem Medonet.pl

- Na wielkość populacji kleszczy wpływa wiele czynników. Jednym z wiodących jest temperatura występująca zimą. Można w uproszczeniu założyć, że im niższa temperatura, tym bardziej przerzedzona zostaje, populacja kleszczy. Z drugiej strony, im zimy łagodniejsze, tym słabsza naturalna broń natury w walce z kleszczami - wyjaśnia.

Ekspert skomentował panującą od niedawna „modę” na badanie kleszczy. Kleszcz z krętkami borelii daje nam około 4% szans na zarażenie. Zdaniem profesora to dużo w obliczu tak groźnej i podstępnej choroby.

- Wachlarz objawów u takich pacjentów jest szeroki i bardzo zróżnicowany, a duża część tych objawów dosłownie rujnuje jakość życia i utrudnia, albo wręcz uniemożliwia normalne funkcjonowanie, wyłączając ludzi z pracy zawodowej - tłumaczy.

Jeżeli okaże się, że kleszcz, który nas ukąsił, był zarażony, możemy działać na dwa sposoby. Pierwszy polega na obserwacji miejsca ugryzienia, przede wszystkim należy wypatrywać rumienia (występuje u 30% pacjentów) oraz obserwować inne pojawiające się potencjalnie objawy. Następnie po czasie wykonać któreś z badań wskazanych przez eksperta.

- Tu do wyboru mamy kilka badań: test PCR (po ok. 7-10 dniach od ukąszenia), test EliSpot (po ok. 4 tygodniach od ukąszenia), czy Western Blot lub Microblot Array (po 4-6 tygodniach od ukąszenia) - wskazuje.

Dzisiaj grzeje: 1. Objawy chorób serca, które widać gołym okiem. Warto zwrócić na nie uwagę

2. Warszawa poszukuje 2 tys. osób. Oferuje nawet 500 złotych za dzień pracy

Inną opcją wskazaną przez eksperta jest profilaktyczne wzięcie antybiotyków. Pomimo że to rozwiązanie wydaje się kontrowersyjne, profesor tłumaczy.

- Antybiotyk podany w chwili powstania zakażenia, czyli w momencie, gdy krętki znajdują się tylko lokalnie w skórze, wyrządzi dużo mniej szkody w organizmie niż długotrwałe leczenie w momencie, kiedy doszło do rozsiewu krętków w organizmie - wyjaśnia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zaskakująca decyzja popularnego kebaba. Nie masz maseczki? Nie będziesz obsłużony
  2. Dramatyczna relacja pobitej na wiecu Dudy 18-latki. "Jego zwolennicy mnie wyzywali, a on patrzył mi w oczy i nie powiedział nic"
  3. Ciągłe zmęczenie i senność nie powinny być lekceważone. Mogą świadczyć o poważnej chorobie
  4. Jego niedobór katastrofalnie wpływa na organizm człowieka. Pierwsze oznaki powinny być sygnałem do działania
  5. Nie żyje wybitny muzyk. Jego utworów słuchały miliony ludzi z całego świata
  6. Wybaczyła mu rzekomą zdradę? Reprezentant Polski i piękna modelka znów są razem

Następny artykuł