Kleszcze wywołujące niebezpieczną alergię
fot. pexels.com/Pixabay
Autor Karol Zaborowski - 9 Października 2019

Lubisz czerwone mięso? Ugryzienie kleszcza może wywołać niebezpieczną alergię

Kleszcze mimo swoich niewielkich rozmiarów potrafią znacząco wpłynąć na nasze zdrowie. Wszystko dlatego, że wywołują liczne choroby, które są dla ludzi niezwykle niebezpieczne. Jak się również okazuje, mogą wywoływać alergię.

Kleszcze z roku na rok zaczynają nam coraz bardziej dokuczać, a ich liczebność stale wzrasta. Specjaliści starają się walczyć z tą plagą, uświadamiając ludziom, jak groźne są ich ukąszenia, a także, jak im zapobiegać. Istotna jest również wiedza na temat bezpiecznego usuwania tego pasożyta, co wcale nie jest takie łatwe, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

W kontekście chorób przenoszonych przez kleszcze najczęściej mówi się o boreliozie oraz kleszczowym zapaleniu mózgu, jednak nie są to jedyne schorzenia wywoływane przez te pajęczaki. Jak się okazuje, kleszcze mogą wywoływać również niebezpieczne uczulenie, które pojawia się u 5% osób, które zostaną ugryzione przez ich specyficzny gatunek.

Alergia wywoływana przez kleszcze

Chodzi dokładniej o gatunek Amblyomma americanum, który jak podaje portal Wp.pl, naturalnie występuje na terenie USA oraz Meksyku. Z tego też względu alergia przez nie wywoływana nie powinna raczej pojawiać się na terenie Europy. Jednak z roku na rok lekarze diagnozują ją u pacjentów z różnych krajów europejskich.

W zeszłym roku przypadki tej alergii pojawiły się między innymi w Szwecji, a teraz również w Wielkiej Brytanii. Przypadłość ta nazywana została zespołem alpha-gal i osoby na nią cierpiące są uczulone na czerwone mięso oraz niektóre leki. Co ciekawe, jej objawy zazwyczaj nie pojawiają się od razu po kontakcie z alergenem, ale nawet dopiero po kilku godzinach.

W zależności od przypadku choroba może przyjmować różne obrazy kliniczne, ale nierzadko może się pojawić nawet wstrząs anafilaktyczny, który stanowi realne zagrożenie życia. W innych przypadkach pojawia się obrzęk warg, gardła, także problemy z oddychaniem. Częste są również alergiczne zmiany skórne w postaci pokrzywki, która może objąć niemal całe ciało.

Niestety fakt, że objawy pojawiają się po tak długim czasie, znacząco utrudnia postawienie odpowiedniej diagnozy. Jednak jest to możliwe poprzez wykrycie we krwi specyficznego przeciwciała, które reaguje na składnik zawarty właśnie w czerwonym mięsie, a także wydzielinie kleszcza. Osoby dotknięte zespołem alpha-gal muszą więc w całości wyeliminować ze swojej diety czerwone mięso, a także uważać na ponowne ukąszenia kleszcza, ponieważ może to być dla nich śmiertelne.

Następny artykuł