Kleszcze przenoszą wiele niebezpiecznych chorób
pixabay.com/JerzyGorecki
Autor Barbara Bujar - 12 Lipca 2020

Choroby, którymi możemy zarazić się od kleszczy. Niektóre są naprawdę bardzo niebezpieczne

Kleszcze stanowią realne zagrożenie dla życia człowieka. Ich ugryzienia mogą doprowadzić do wielu niebezpiecznych chorób, które od razu powinny być skonsultowane z lekarzem. Należą do nich borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu. Nie każdy wie o tym, że pasożyty doprowadzają także do wielu innych groźnych dolegliwości.

Kleszcze to niebezpieczne pasożyty, które niezauważalnie przyczepiają się do ciała człowieka i dzięki temu żywią się jego krwią. Ich obecność najczęściej zauważana jest po wizytach w lesie lub parku, do których zazwyczaj dochodzi w okresie letnim. Długie nogawki i rękawy nie zawsze sprawdzają się jako ochrona przeciw stawonogom. Mając to na uwadze, po każdym powrocie do domu należy dokładnie obejrzeć swoje ciało i zorientować się, czy nie znajduje się na nim niechciany towarzysz. Jego ugryzienie może przyczynić się do powstania poważnej choroby organizmu. Warto znać objawy lub przebieg każdej z nich.

Niepokojące wieści z Chin. Pojawił się nowy wirus, są już pierwsze ofiaryNiepokojące wieści z Chin. Pojawił się nowy wirus, są już pierwsze ofiaryCzytaj dalej

Kleszcze stanowią ryzyko wielu chorób. Każda z nich wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej

Ryzyko zachorowania pojawia się wtedy, gdy dojdzie do ugryzienia człowieka przez niebezpiecznego pasożyta. Kleszcz przyczepia się do jego ciała w celu pożywienia i powoduje tym samym zagrożenie dla zdrowia swojego żywiciela. Pierwszą chorobą, do której może doprowadzić, jest borelioza. Oprócz niej istnieją także inne dolegliwości, które mogą rozwinąć się wskutek niechcianego ugryzienia.

Jak podaje Radio Zet, do listy chorób powodowanych przez kleszcze, najczęściej dodawana jest borelioza. Dolegliwość pojawia się często, kiedy pasożyt zaatakuje organizm człowieka i nie zostanie tam w porę zauważony. Powodują ją krętki z rodzaju borrelia burgdorferi, afzelii i garinii, które przenoszone są przez kleszcze z rodzaju Ixodes. Rozwojowi choroby bardzo często towarzyszy rumień skórny, który pojawia się w miejscu ukąszenia przez kleszcza. Dodatkowo chory odczuwa także inne problemy zdrowotne, które zmuszaja go do konsultacji lekarskiej.

Druga popularną chorobą, która często jest skutkiem ugryzienia przez pasożyta, jest kleszczowe zapalenie mózgu. Wirusy z rodziny Flaviviridae wywołują wtedy ogólne zmęczenie brak apetytu, znane objawy grypy i poważne zaburzenia układu nerwowego. Chory w przypadku takiego zapalenia może odczuwać niedowład i zaburzenia pamięci.

O innych dolegliwościach mówi się rzadko, choć każda z nich stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Należą do nich bartoneloza, która określana jest także jako choroba kociego pazura oraz gorączka Q zagrażająca przede wszystkim weterynarzom, hodowcom bydła i owiec. Bakteria Coxiella burnetti, która ją wywołuje, najczęściej znajduje się bowiem na powierzchni ciała zwierząt.

Dzisiaj grzeje: 1. Pierwsze objawy zakrzepicy. Lepiej ich nie lekceważyć

2. Dodatkowe prawie 13 tys. zł do emerytury już pewne. Jest podpis prezydenta, zyska ponad 70 tys. osób

Niewiele mówi się też o tularemii, anaplazmozie i babeszjozie, Wszystkie z tych schorzeń mogą być skutkami ugryzienia przez kleszcza i powodować charakterystyczne objawy w organizmie człowieka. Dla przykładu, anaplazmoza sygnalizuje o sobie gorączką, bólami głowy i mięśni.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Paraliż na autostradzie A2. Na drogę wbiegł koń, połamał nogi. Wszystko stoi
  2. Na widok paragonu niejednego zamurowało. Nawet właściciele restauracji nie mogli uwierzyć, jak do tego doszło?;
  3. Wiedza, która może uratować życie. Jak odróżnić zwykły pieprzyk od śmiertelnie niebezpiecznego czerniaka?
  4. Pierwsze objawy raka krtani. Niezwykle łatwo pomylić je z innymi chorobami
  5. Ministerstwo Zdrowia komentuje słowa Dudy. Mocne słowa o szczepionkach
  6. Kamil Stoch nie zarabia wyłącznie na sporcie. Dochodowy biznes pomogła mu rozkręcić kochająca żona

Następny artykuł