Objawy ukąszenia przez latającego kleszcza
youtube.com/Zombie Land
Autor Barbara Bujar - 22 Lipca 2020

Media ostrzegają przed "latającymi kleszczami". Jest się czego obawiać?

Kleszcze stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia człowieka. O chorobach, którymi można się zarazić przez ich ukąszenia, mówi się często. Dużo mniejszym zainteresowaniem cieszą się strzyżaki sarnie. Latające pasożyty, podobnie jak kleszcze, żywią się krwią i mogą wywoływać niepożądanie reakcje w organizmie człowieka. Warto ich unikać.

Każdego lata obecność owadów skutecznie utrudnia nam funkcjonowanie. Liczne ukąszenia pieką i swędzą, a niektóre zagrażają nawet naszemu zdrowiu. Do takiej grupy z pewnością zaliczają się kleszcze. O pasożytach i chorobach, które przenoszą, mówi się bardzo często. Okazuje się, że nie tylko ich powinniśmy unikać. Strzyżaki sarnie, które można spotkać na terenie całej Polski, również mogą być niebezpieczne dla człowieka.

Latające kleszcze, czyli strzyżaki sarnie. Zobacz, jakie przenoszą choroby

Tuż przed operacją Jerzy Stuhr postanowił się wyspowiadać. O powodzenie zabiegu modlił się sam papieżTuż przed operacją Jerzy Stuhr postanowił się wyspowiadać. O powodzenie zabiegu modlił się sam papieżCzytaj dalej

Jak podaje portal WP Turystyka, strzyżaki sarnie potocznie nazywane są latającymi kleszczami, jednak ze znanymi nam pasożytami nie mają nic wspólnego. Jedyne, co może łączyć przedstawicieli tych obu grup, to styl życia. Strzyżaki żywią się bowiem krwią, którą pobierają od swojej ofiary. Najczęściej atakują organizmy łosi, saren i jeleni. Niestety człowiek także może być na nie narażony.

Skrzydlate owady są obecne na terenie całej Polski, najczęściej żyją w lasach i w miejscach szczególnie zarośniętych. Spotkać można je w całej Europie, a także w północnych Chinach i na Syberii. Ich wygląd faktycznie może przypominać kleszcza. Strzyżaki są bowiem małe i mają brunatną barwę. W odróżnieniu od znanych nam pasożytów, posiadają skrzydła, dzięki którym potrafią latać.

Strzyżaki sarnie, podobnie jak wszystkie owady, zostawiają po sobie ślad na ciele człowieka. W przypadku ich ukąszenia na skórze powstaje twardy i zaczerwieniony obrzęk, który pojawia się po około 3 dniach od ataku pasożyta. Dodatkowo ofiara latającego kleszcza odczuwa swędzenie, które może utrzymywać się nawet do trzech tygodni. Niestety, konsekwencje ukąszenia mogą być dużo poważniejsze.

U człowieka, który miał bezpośredni kontakt ze strzyżakiem sarnim, bardzo często może pojawić się silna reakcja alergiczna. Dodatkowo pacjent może zauważyć u siebie bolesne zmiany skórne, które spowodowane będą obecnością w organizmie bakterii Bartonella schoenbuchensis. Z doniesień wynika, że pasożyty mogą przyczyniać się także do rozwoju boreliozy i anaplazmozy, jednak to nie spotkało się jeszcze z potwierdzeniem naukowym.

Dzisiaj grzeje: 1. Śmierć w rodzinie Wałęsów przyszła nagle, bez ostrzeżenia. Śledczy ustalili czy popełnił samobójstwo
2. ZUS obciążony wydatkami na pandemię, trzynastki będą wypłacane? Prezes zabrała głos, nie pozostawiła wątpliwości
3. Waloryzacja 2021: Wiemy, jakie będą podwyżki. Najwyższe od 10 lat

Latające kleszcze nie goszczą jednak w polskich lasach od wczoraj. Ich obecność nie powinna stanowić przeszkód la wypraw i rodzinnych spacerów.

- Nie ma co panikować, są w lasach od zawsze tak samo, jak komary czy meszki i choć potrafią być uciążliwe, nie warto z ich powodu rezygnować z wypraw do lasu – informują Lasy Państwowe, cytowane przez WP Turystyka.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Minister przekazał wiadomość dla wszystkich rodziców. Decyzja jest ostateczna
  2. Wcześnie wpadła w nałóg, nie słuchała się rodziców. Stryj nie chciał, aby Marta Kaczyńska zdradzała tajemnice
  3. Skandaliczna audycja u Tadeusza Rydzyka w Radiu Maryja. Ksiądz uczył kobiety, co robić z mężem w sypialni, przypominamy;
  4. Maseczki mogą zniknąć z przestrzeni publicznej? Ważne słowa Ministra Zdrowia
  5. Chcą znaleźć w Polsce azyl. Uciekli wraz z chorym na autyzm synem
  6. Rząd luzuje kolejne obostrzenia dotyczące epidemii. Profesor Simon ostrzega
  7. Gwiazdor disco polo przeżył straszny wypadek. Jak sobie radzi pół roku później?

Następny artykuł