Kleszcze to pasożyty, które przenoszą groźne choroby. Warto wiedzieć, jak się przed nimi chronić
pixabay.com/JerzyGorecki
Autor - 24 Czerwca 2020

Kleszcze wprost ich nie znoszą. Skuteczne sposoby na odstraszenie niebezpiecznych pasożytów

Kleszcze to pajęczaki, które potrafią żerować na swojej ofierze nawet 15 dni. Żyją one w lasach, na ich obrzeżach, w ściółce leśnej, na łąkach, w parkach, w trawie i zaroślach. Warto wiedzieć, jak się przed nimi chronić i co robić, by je od siebie odstraszyć.

Kleszcze to pasożyty zewnętrzne kręgowców, zaliczane do grupy pajęczaków. W Polsce występuje ok. 20 gatunków kleszczy, z których najbardziej niebezpieczne dla człowieka są kleszcz pospolity i kleszcz łąkowy.

Choć nie wszystkie przenoszą groźne dla naszego zdrowia i życia choroby, eksperci określają je jednym z największych zagrożeń w naszej strefie klimatycznej. Podczas ukłucia wraz ze śliną do organizmu żywiciela mogą przedostać się wirusy wywołujące poważne choroby. Pajęczaki te przenoszą m.in. anaplazmozę, boreliozę, babeszjozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Na szczęście istnieją sposoby, by je od siebie odstraszyć.

Papież Franciszek wysłał wzruszający list. Adresatem sportowiec, który walczy o życiePapież Franciszek wysłał wzruszający list. Adresatem sportowiec, który walczy o życieCzytaj dalej

Kleszcze to pasożyty, które przenoszą groźne choroby. Warto wiedzieć, jak się przed nimi chronić

Kleszcze obecne są w lasach, wysokich trawach i coraz częściej spotykamy je w dużych miastach. Wychodząc na spacer do parku, jesteśmy narażeni zarówno my, jak i nasze czworonogi. Obecnie kleszcze znajdują się też na placach zabaw, w miejscach rekreacji, w przydomowych ogródkach lub osiedlowych trawnikach.

W Europie od lat obserwuje się rozszerzanie zasięgu występowania wielu gatunków kleszczy. Za zwiększenie ich liczebności odpowiadają przede wszystkim zmiany klimatu i przekształcanie krajobrazu.

Jak podaje portal zdrowie.radiozet.pl, na całym świecie jest około 900 gatunków kleszczy. W Europie jest ich około 70 gatunków, natomiast w Polsce około 19. Choć do tej pory nie wymyślono skutecznego sposobu, by powstrzymać inwazję kleszczy, można się przed nimi chronić, stosując kilka metod. Kleszcze nie lubią niektórych zapachów, m.in. surowego czosnku czy olejku miętowego.

Picie naparu z czystka, który zawiera sporo polifenoli, może wpłynąć na woń potu i sprawić, by był mniej zachęcający dla tych pajęczaków. Kleszcze wabi ludzki pot i z tego powodu jego ofiarami są najczęściej ludzie otyli.

Za granicą popularne są odstraszacze ultradźwiękowe, które blokują receptory kleszczy. Podobno osoba, która ma takie urządzenie przy sobie, staje się niewidzialna dla kleszczy oraz innych owadów.

Obecnie najskuteczniejszym środkiem na kleszcze jest permentyna. Po zetknięciu się z nią pajęczaki giną lub zostają sparaliżowane. Permentynę można kupić w sklepach ze środkami owadobójczymi, jednak należy pamiętać, że nie wolno stosować jej na gołą skórę.

Dzisiaj grzeje: 1. Dzieci otrzymały oburzającą pracę domową. O skandalu głośno jest na całym świecie

2. Nowe świadczenie ze zgodą całego Sejmu. Seniorzy mogą liczyć przynajmniej na 2,4 tys. zł, ale nie wszyscy

Pozbywanie się kleszczy przy pomocy środków owadobójczych jest dość kontrowersyjne, ponieważ użyte do nich preparaty zabijają nie tylko kleszcze, ale również inne, pożyteczne owady. Niestety na rynku nie ma preparatów, które unieszkodliwiałyby tylko kleszcze.

Na liście roślin, których nie lubią te pajęczaki, można wypisać m.in. kocimiętkę, jaskry, czosnek niedźwiedzi, lawendę, rozmaryn lekarski, wrotycz, złocień dalmatyński, tatarak, piołun, bylicę czy czeremchę. Z niektórych z nich można przygotować napar lub proszek i posypywać nimi ogród.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Paraliż na autostradzie A2. Na drogę wbiegł koń, połamał nogi. Wszystko stoi
  2. Na widok paragonu niejednego zamurowało. Nawet właściciele restauracji nie mogli uwierzyć, jak do tego doszło?;
  3. IMGW wydało pilne ostrzeżenie. Dwa województwa z najwyższym stopniem zagrożenia, lepiej zostać w domu
  4. Tragiczne wiadomości o śmierci 25-latki. Przedawkowała popularne napoje
  5. Sygnały, które daje nasze serce, gdy ma już dosyć. Nie wolno ich lekceważyć
  6. Zgubiła pierścionek zaręczynowy w ogrodzie. Znalazła go po 13 latach na marchewce

Następny artykuł