Kleszcze to pasożyty, które przenoszą groźne choroby. Warto wiedzieć, co je przyciąga
pixabay.com/GWIE
Autor - 24 Czerwca 2020

Czynniki przyciągające kleszcze. Warto je znać

Kleszcze mogą nas zaatakować w czasie każdej wycieczki na łono natury. Niestety w Polsce, a także w innych europejskich krajach jest ich coraz więcej. Wpływ na to mają m.in. wyjątkowo ciepłe zimy. Warto dowiedzieć się, co szczególnie przyciąga do nas kleszcze.

Kleszcze to pajęczaki, należące do tej samej rodziny co roztocza. Dorosłe osobniki mają wyjątkowo rozwinięty aparat żądlący, który umożliwia im przeżycie. Kleszcze potrafią żerować na swojej ofierze nawet 15 dni, spijając z niej krew.

Choć nie wszystkie przenoszą groźne dla naszego zdrowia i życia choroby, eksperci określają je jednym z największych zagrożeń w naszej strefie klimatycznej. Na ich ukąszenia jesteśmy narażeni prawie cały rok, dlatego warto wiedzieć, co sprawia, że kleszcze tak chętnie do nas lgną.

Krzyki 35-latki można było usłyszeć przez całą noc. Nikt jej nie pomógłKrzyki 35-latki można było usłyszeć przez całą noc. Nikt jej nie pomógłCzytaj dalej

Kleszcze to pasożyty, które przenoszą groźne choroby. Warto wiedzieć, co je przyciąga

Kleszcze to pasożyty zewnętrzne kręgowców, zaliczane do grupy pajęczaków. W Polsce występuje ok. 20 gatunków kleszczy, z których najbardziej niebezpieczne dla człowieka są kleszcz pospolity i kleszcz łąkowy.

Kleszcze obecne są w lasach i w wysokich trawach, jednak coraz częściej spotykamy je w dużych miastach. Wychodząc na spacer do parku, jesteśmy narażeni zarówno my, jak i nasze czworonogi. Podczas ukłucia mogą przedostać się do organizmu żywiciela wirusy wywołujące poważne choroby. Pajęczaki te przenoszą m.in. anaplazmozę, boreliozę, babeszjozę i kleszczowe zapalenie mózgu.

Kleszcze wabi ludzki pot, dlatego osoby cierpiące na nadmierną potliwość, uprawiające aktywnie sport, otyłe, a także kobiety w ciąży, są ulubionymi żywicielami kleszczy. Pajęczaki te uwielbiają bowiem zapach potu, podwyższoną temperaturę ciała i dużą wilgotność na skórze. Jeśli człowiek jest umyty, ma większe szanse uniknąć kleszcza.

ości

Co ciekawe, kleszcze potrafią wyczuć z dużej odległ zapach wszelkiego rodzaju perfum, wód toaletowych czy dezodorantów. Pajęczaki te reagują nie tylko na zmianę temperatury, świata czy drganie gruntu, ale również potrafią rozpoznawać około 50 zapachów.

Jak wynika z badań, za coraz większy zasięg występowania kleszczy może być odpowiedzialne również promieniowanie elektromagnetyczne (EMF), które staje się coraz powszechniejsze w środowisku. Jego źródłem są stacje radiowe, telewizyjne, telefonii komórkowej i liczne urządzenia mobilne. Nic zatem dziwnego, że kleszcze atakują osoby, które nie rozstają się ze smartfonem i innymi urządzeniami elektronicznymi. Jeśli zatem nie chcemy "złapać kleszcza", wybierając się do parku czy do lasu zostawmy telefony w domu.

Naukowcy z Uniwersytetu Masaryka w Czechach zaobserwowali, że kleszcze preferują grupę krwi A, trochę mniej grupę O. Jeśli kleszcz ma do wyboru osobę z grupą krwi A lub O, B lub AB, wybierze tę z grupą A. Nie oznacza to jednak, że inne osoby są bezpieczne.

Warto wiedzieć, że kleszcze o wiele częściej atakują osoby z niedoborem witamin z grupy B. Gdy poziom tych substancji jest odpowiedni, pot ma zapach drażniący kleszcze. By uchronić się przed ukąszeniem kleszcza, należy zadbać o to, by nasza dieta była bogata w kasze, pieczywo, czy pestki słonecznika.

Łatwym celem dla kleszczy są nasze pupile, które biegają po łąkach, lasach i parkach. Psy ułatwiają im bliższy kontakt z człowiekiem i nawet jeśli kleszcz nie wczepi się w skórę psa, nadal chodzi po futrze, szukając najlepszego miejsca do żerowania.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje 31-letnia mistrzyni. Odeszła tuż po porodzie

2. Trzeci sondaż i trzecia porażka obecnego prezydenta. W drugiej turze brakuje mu już 3 pkt. procentowych

Jak podaje portal zdrowie.radiozet.pl, kleszcze uwielbiają skąpo ubranych ludzi. Takie osoby łatwiej wyczuć i w ich przypadku bez trudu można znaleźć miejsce do wbicia się i żerowania. By nie stać się łatwym łupem kleszczy, należy zakrywać ciało. Wybierając się na łono natury, powinniśmy zakładać bluzę z długim rękawem, spodnie z długim nogawkami, zakryte buty oraz nakrycie głowy.

Gdy kleszcz wbije się w skórę, należy go niezwłocznie usunąć. Jeśli po wykonanym zabiegu w miejscu ukłucia pojawi się rumień, może się okazać, że kleszcz zainfekował organizm. Wówczas konieczna jest wizyta u lekarza.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kolejne pieniądze popłyną do Polaków. Prezydent właśnie podpisał ustawę. "Dudowe" 1400 plus
  2. "Nikt nie może być pozbawiony życia bez decyzji odpowiednich władz". Niepokojące słowa Jarosława Kaczyńskiego na konwencji
  3. IMGW wydało pilne ostrzeżenie. Dwa województwa z najwyższym stopniem zagrożenia, lepiej zostać w domu
  4. Tragiczne wiadomości o śmierci 25-latki. Przedawkowała popularne napoje
  5. Sygnały, które daje nasze serce, gdy ma już dosyć. Nie wolno ich lekceważyć
  6. Tragiczna śmierć młodej gwiazdy. Jeszcze niedawno świętowała życiowy sukces

Następny artykuł