Wierzy w nie mnóstwo osób, a są kompletną nieprawdą. Mity na temat kleszczy, które mogą wpędzić nas w kłopoty

Nieprawdziwe mity na temat kleszczy
pixabay.com/Erik_Karits
Autor Barbara Bujar26.07.2020

Kleszcze to niebezpieczne pasożyty, które żywią się krwią swojej ofiary. Ich obecność w ciele człowieka może skutkować wieloma chorobami, w tym boreliozą, którą ludzie zarażają się najczęściej. O groźnych insektach krąży wiele mitów. Większość z nich mija się jednak z prawdą. W te teorie nikt nie powinien wierzyć.

Kleszcze stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia. Atakują ciało człowieka w celu pożywienia, a ich ugryzienia są bezbolesne. Jak informuje medonet.pl, dzieje się tak, ponieważ podczas wysysania krwi, pasożyty uwalniają do organizmu swojej ofiary substancję znieczulającą. Dzięki temu ich obecność przez długi czas może zostać niezauważona. Z uwagi na fakt, że kleszcze szkodzą naszemu zdrowiu, po każdym powrocie do domu z lasu lub parku, zaleca się dokładne sprawdzenie ciała.

Kleszcze są naprawdę niebezpieczne. W te mity jednak nie powinniśmy wierzyć.

Niezwykle ważny apel do wszystkich Polaków. Sytuacja jest bardzo niepokojąca, a może być jeszcze gorzejNiezwykle ważny apel do wszystkich Polaków. Sytuacja jest bardzo niepokojąca, a może być jeszcze gorzejCzytaj dalej

Kleszcze najczęściej zamieszkują lasy, parki, łąki i pozostałe tereny zielone. Największe zagrożenie stanowią latem, kiedy piękna pogoda zachęca nas do odwiedzania tych miejsc. Nie każde ugryzienie pasożyta jest jednoznaczne z zarażeniem. Mimo to za każdym razem należy zachowywać ostrożność. Insekty przenoszą bowiem wiele chorób, w tym boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu.

Zabezpieczenie się przed potencjalnym zarażeniem chorobą odkleszczową jest bardzo wskazane. Niestety, w internecie pełno jest informacji na ten temat, które mogą wprowadzić nas w błąd. Oczywiście nie oznacza to, że wszystkie z nich są fałszywe. Portal przywołał pięć najważniejszych, w które nikt z nas nie powinien wierzyć.

Pierwszą rzeczą, nad którą zastanawia się człowiek, próbujący uchronić się przed kleszczami, jest sposób, w jaki przedostają się one na ciało swojej ofiary. Odpowiedzi bywają różne. Nie warto jednak ufać tym, które informują o fruwaniu albo skakaniu pasożytów. Kleszcze nie mają takich zdolności, dlatego trafiają na ciało żywiciela wskutek bezpośredniego kontaktu. Może stać się tak, kiedy człowiek siądzie na trawie albo otrze się o liście.

Kolejnym mitem okazuje się spadanie insektów z drzew. Warto wiedzieć, że kleszcze nie żyją tak wysoko i nie zaskoczą nas w ten sposób. Maksymalna wysokość, na którą się wspinają to około 1,5 metra. Równie nieprawdziwa jest informacja o gatunkach roślin, na których można spotkać kleszcze. Tak naprawdę ważny jest dla nich zupełnie inny czynnik. Zamiast sugerować się konkretnym typem drzewa lub krzewu, pasożyty kierują się cieniem i wilgocią.

Dzisiaj grzeje: 1. W końcu stało się, klamka zapadła. Od jutra tysiące rodzin straci pieniądze na dzieci
2. Szumowski zapowiada możliwy powrót maseczek. Zdradził nawet, kiedy będziemy musieli je ponownie założyć
3. Lidl na półki rzuci absolutny hit sezonu. Znamy już ceny

Korzystając z porad internetowych, nie zaleca się także ufania w dwie wiążące się ze sobą informacje. Pierwsza dotyczy koloru ubrania. Bardzo często ludzie decydują się na jasny strój, ponieważ wierzą, że ten nie przyciągnie insektów. Prawdą jest, że kleszcze są ślepe. Zamiast ubraniem, bardziej interesują się zapachem swojej ofiary. Ten element również należy sprostować.

Woń, którą wydziela ciało człowieka, faktycznie ma dla kleszczy duże znaczenie. To między innymi dzięki niej typują swoją ofiarę. Z uwagi na ten fakt, ludzie często próbują przechytrzyć pasożyta. W tym celu smarują się czosnkiem albo olejkami. Ten sposób jednak kompletnie nie działa na niebezpieczne insekty.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przed chwilą Polsat przekazał pilne ostrzeżenie. Zacznie się jeszcze dzisiaj
  2. Zabezpieczcie zapasy wody. Niedługo wyłączą ją w jednej z części Warszawy. Lepiej się przygotujcie.
  3. Amstaff był bity i wykorzystywany w nieludzki sposób, potrzebuje pomocy. Właśnie ujawniono jeden z najstraszniejszych przypadków znęcania się nad zwierzęciem w ostatnim czasie;
  4. Wszyscy myśleli, że to zwykłe przeziębienie. 9-latek odszedł kilka dni po zdiagnozowaniu
  5. W popularnym serze wykryto listerię i gronkowce. GIS ostrzega, aby go nie jeść, jest niebezpieczny dla zdrowia
  6. Niebezpieczny składnik wykryty w dezynfekujących żelach do rąk. Można nawet od niego oślepnąć
  7. Spłonął dom wyremontowany w programie "Nasz nowy dom". "Nie zostawimy ich w potrzebie", obiecuje Katarzyna Dowbor

Następny artykuł