Kleszcze: choorby, które roznoszą
fot. wikimedia.org/Bartłomiej Bulicz
Autor Karol Zaborowski - 26 Września 2019

Kleszcze i zagrożenie, które ze sobą niosą

Kleszcze można spotkać w wielu miejscach i tylko pozornie nie stanowią one dla nas zagrożenia. Prawda jest jednak taka, że każdy z nas podczas spaceru powinien się chronić przed tymi krwiopijcami.

Kleszcze przez swoje niepozorne rozmiary, mogą wydawać się dla nas niegroźne, bo przecież to tylko mały robaczek, który wypije nam trochę krwi. Prawda jest jednak taka, że mogą one być nosicielami bardzo niebezpiecznych chorób. Dodatkowo odnotowuje się coraz większą liczebność tych pasożytów, co tym bardziej niepokoi specjalistów. Dlatego też każdy z nas powinien mieć świadomość, co nam grozi podczas spotkania z tym niewielkim stworzeniem.

Choroby przenoszone przez kleszcze

Na dobrą sprawę nie jesteśmy w stanie odróżnić tego, czy kleszcz, który wgryzł się w naszą skórę, jest nosicielem choroby, a precyzyjniej mówiąc wektorem, dlatego też każdy przypadek, kiedy znajdziemy na sobie kleszcza, powinien być przez nas zauważony.

Kleszcze najczęściej gryzą nas w anatomicznych zgięciach naszego ciała, przez co po każdym spacerze na łonie natury powinniśmy dokładnie sprawdzić nasze ciało pod prysznicem. Szczególnie trzeba się przyjrzeć naszym pachwinom, a także stawom łokciowym i kolanowym. Należy również sprawdzić szyję oraz przestrzeń za uszami.

Wszystko dlatego, że kleszcze są między innymi wektorami roznoszącymi boreliozę i mogą także wywołać kleszczowe zapalenie opon mózgowych. W obu przypadkach są to choroby niebezpieczne dla człowieka i wymagają pomocy ze strony lekarza specjalisty, a także nierzadko hospitalizacji.

Szczególnie powinniśmy uważać na okresy, kiedy jest najwięcej kleszczy, czyli wiosną i jesienią. Jeżeli w tym czasie przebywaliśmy w parku, lesie, czy spacerowaliśmy po łące, to po powrocie do domu, powinniśmy dokładnie sprawdzić całe nasze ciało. W końcu od tego może zależeć nasze zdrowie.

Następny artykuł