kleszcze: sposoby na bezpieczne wyjęcie
Fot. pixabay.com/ Erik_Karits
Autor Klaudia Gaicka - 27 Czerwca 2020

Jak bezpiecznie usunąć kleszcza? Każdy z nas powinien wiedzieć

Kleszcze atakują z roku na rok coraz bardziej. Zagrażają już nie tylko w lasach, ale również na terenach zielonych bliższych miastu. Warto wiedzieć, w jaki sposób eksperci radzą, aby usunąć kleszcza. Okazuje się bowiem że sporo z domowych metod może wywołać więcej krzywdy niż pożytku.

Kleszcze rozprzestrzeniają się z roku na rok coraz bardziej po całym kraju. Problem, który jeszcze do niedawna dotyczył tylko lasów, coraz bardziej przesuwa się w kierunku miast. Kleszcze są odpowiedzialne za przenoszenie wielu groźnych chorób, między innymi boreliozy. Atakują nie tylko dorosłych, ale również, a nawet przede wszystkim dzieci.

To właśnie najmłodsi, którzy mogą już sami przebywać na podwórku, najczęściej nie są świadomi, jakie niebezpieczeństwa niosą za sobą zarośla. Jeżeli już zdarzy się, że w gryzie się w nas kleszcz, w żadnym wypadku nie należy korzystać ze starych domowych metod. Wiele z nich jak chociażby posmarowanie kleszcza masłem może poważnie nam zaszkodzić. Kleszcz w obliczu zagrożenia, jakim są dla niego niektóre metody, wydala z siebie toksyczne substancje.

W Polsce ogłoszono II stopień alarmowy. O decyzji poinformował premier Morawiecki, co oznacza?W Polsce ogłoszono II stopień alarmowy. O decyzji poinformował premier Morawiecki, co oznacza?Czytaj dalej

Kleszcze, bezpieczne sposoby na usunięcie

Jak podaje portal Kleszcze.info.pl, kiedy zauważymy takiego kleszcza, należy działać szybko. Im dłużej tkwi on w naszej skórze, tym większe prawdopodobieństwo zakażenia różnymi chorobami, które przenosi.

Przede wszystkim eksperci nie zalecają stosowania do usuwania kleszcza benzyny, zmywacza do paznokci lub alkoholu. Tak jak już wspominaliśmy, tego typu działania mogą skutkować większym ryzykiem infekcji patogenami przenoszonymi przez kleszcza.

Jeżeli zdarzy się, że kleszczu miejscowi się tam, gdzie nie masz dobrego dostępu, najlepiej poprosić kogoś o pomoc lub zgłosić się do specjalisty. Eksperci radzą, żeby po znalezieniu jednego kleszcza, sprawdzić dokładnie całe ciało. Zdarza się bowiem, że kleszcze przyczepiają się masowo.

Dzisiaj grzeje: 1. Objawy niewydolności serca. Niebezpieczna choroba, którą ma już ponad milion Polaków

2. Już ponad 3 mln Polaków korzysta z dużego ułatwienia, ty też możesz. Wystarczy jedna rzecz

Do usunięcia kleszcza możemy użyć kleszczkarta, specjalnego lassa lub po prostu pincety. Aby sprawnie usunąć kleszcza ustaw narzędzie na wprost. Umieść brzeg narzędzia jak najbliżej swojej skóry unikaj przy tym podszczypywania kleszcza. Następnie złap kleszcza jak najbliżej skórę i pociągnij. Eksperci ze źródła radzą, by nie przejmować się, jeżeli w skórze zostaną na małe kawałki kleszcza. Ich zdaniem takie kawałki organizm usunie samoistnie.

Po usunięciu trzeba monitorować rankę po kleszczu. Szczególnie niepokojące dla nas powinno być nieschodzenie czerwieni z okolic rany. Miejsce nie powinno również puchnąć ani być bolesne, gorące lub pulsujące. W tym wypadku, należy bezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nagły protest w samym centrum polskiego miasta. Zbiera się ogromny tłum, co tam się dzieje?
  2. IMGW wydało pilne ostrzeżenie. Dwa województwa z najwyższym stopniem zagrożenia, lepiej zostać w domu
  3. Tragiczne wiadomości o śmierci 25-latki. Przedawkowała popularne napoje
  4. Sygnały, które daje nasze serce, gdy ma już dosyć. Nie wolno ich lekceważyć
  5. Robert Lewandowski wróci grać w Polsce? Nagle postanowił zabrać głos i wyjaśnił wszystkie wątpliwości

Następny artykuł