Lato się kończy, sezon na kleszcze pozostaje. Co zrobić, gdy jego głowa pozostanie pod skórą?

kleszcze: co zrobić z głową w ciele
fot. https://pixabay.com/ Erik_Karits
Autor Klaudia Gaicka27.08.2020

Kleszcze stały się w ostatnich latach jednym z największych zagrożeń w naszej strefie klimatycznej. Te nieposkromione pajęczaki cały czas atakują, warto więc wiedzieć, co powinniśmy zrobić w przypadku, kiedy nas użądlą. Niestety nie zawsze udaje się wyjąć pasożyta w całości.

Kleszcze są pasożytami zewnętrznymi kręgowców (w tym człowieka), zaliczamy je do grupy pajęczaków. W Polsce występuje ok. 20 gatunków kleszczy, z których najbardziej niebezpieczne dla człowieka są kleszcz pospolity i kleszcz łąkowy.

Pomimo tego, że nie wszystkie kleszcze są nosicielami groźnych dla naszego organizmu chorób, wielu ekspertów mówiąc o nich, określa je jednym z największych zagrożeń w polskiej strefie klimatycznej. Podczas ukłucia wraz ze śliną do organizmu żywiciela mogą przedostać się wirusy wywołujące ciężkie choroby. Pajęczaki te przenoszą m.in. anaplazmozę, boreliozę, babeszjozę oraz kleszczowe zapalenie mózgu.

Ministerstwo zdrowia przekazało ważną wiadomość. Każdy powinien o niej pamiętaćMinisterstwo zdrowia przekazało ważną wiadomość. Każdy powinien o niej pamiętaćCzytaj dalej

Kleszcze cały czas atakują. Dowiedz się, jak go wyjąć oraz co zrobić, kiedy nie uda ci się tego zrobić całkowicie

Dorosłe osobniki gatunku mają wyjątkowo rozwinięty aparat żądlący, który umożliwia im przeżycie. Kleszcze, aby przeżyć, potrzebują krwi ofiary. Potrafią one żerować na niej nawet 15 dni. Niestety bardzo często ich ofiarą padają ludzie. Warto wiedzieć, w jaki sposób pozbyć się go pozbyć.

- Jeśli kleszcz rozpoczął żerowanie - jest mocno wczepiony w skórę - należy go złapać przy samej skórze i zdecydowanym, lekko łukowatym ruchem wyciągnąć. Do tego celu najlepiej posłuży nam pinceta stomatologiczna lub jedno z podobnych narzędzi do kupienia w aptece – na stronie onet.pl tłumaczy Marta Supergan-Marwicz z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Co ważne, nie powinniśmy kleszczy wyciągać gołą ręką. Zdecydowanie nie wolno również kleszczy przypalać lub smarować tłuszczem. Często zdarza się, że podczas usuwania kleszcza jego mała część pozostanie w skórze. Najczęściej nie jest to głowa, a po prostu część żądła.

Dzisiaj grzeje: 1. Jej stan jest krytyczny. Polityk zarażona koronawirusem
2. Wiceminister wygadał się na temat nowego świadczenia dla emerytów. Ujawnił dokładną kwotę

Jak podaje portal Radiozet.pl, tak mały element nie jest powodem do paniki, ciało obce jest zazwyczaj naturalnie usuwane przez organizm po kilku dniach. Jeżeli jest dość duże, aby usunąć je pęsetą, możesz to zrobić. W przeciwnym wypadku lepiej zdezynfekować miejsce i poczekać kilka dni.

Co ważne, nie powinieneś próbować wyciąganie pozostałości pajęczaka igłą lub innym ostrym przyrządem, w ten sposób najłatwiej doprowadzić do zakażenia. Jeżeli zależy ci na jego szybkim wyjęciu, możesz zgłosić się do przychodni.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jest decyzja w sprawie maseczek w szkołach. Minister Edukacji oficjalnie potwierdził
  2. Niewyobrażalnie okropne, udają ofiary Auschwitz na nagraniach na TikToku, w tle muzyka rozrywkowa. Skandal na cały świat
  3. Rozpoczęcie roku szkolnego może być opóźnione. Podali możliwe terminy, ważny apel nauczycieli
  4. Nagłe zachcianki na 4 produkty są ostrzeżeniem wysyłanym przez organizm. Co mówi nasze ciało?
  5. Objawy raka płuc widoczne na skórze. Nie wolno go przeoczyć
  6. Rodzice się ucieszą. Rząd przewiduje kolejne wsparcie dla rodzin

Następny artykuł