Kleszcze mogą się chować w choinkach?
fot. unsplash.com
Autor Karol Zaborowski - 28 Grudnia 2019

Kleszcze na świątecznych choinkach? Specjalista komentuje popularny mit

Kleszcze są niebezpieczne dla naszego zdrowia i raczej nikt nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Jednak, czy można je przynieść do swojego domu wraz ze świąteczną choinką?

Kleszcze w ostatnich latach stały się prawdziwą plagą i z roku na rok są coraz bardziej uciążliwe, przez co rośnie liczba osób ugryzionych przez te pajęczaki. Niestety wiąże się to z ryzykiem zachorowania na wiele niebezpiecznych chorób, przez co staramy się ich unikać jak ognia.

W ostatnim czasie szczególnie w internecie można znaleźć artykuły, których autorzy ostrzegają przed ryzykiem przyniesienie kleszcza do domu wraz ze świątecznym drzewkiem. Oczywiście posiadacze sztucznej choinki mogą spać spokojnie, jednak czy to oznacza, że miłośnicy tych prawdziwych muszą się obawiać krwiopijców z lasu?

Paznokcie mogą wiele powiedzieć o naszym zdrowiu. Zmiana ich wyglądu może świadczyć o poważnych chorobachPaznokcie mogą wiele powiedzieć o naszym zdrowiu. Zmiana ich wyglądu może świadczyć o poważnych chorobachCzytaj dalej

Kleszcze w choinkach

Nie da się ukryć, że historia o kleszczach zimujących w choinkach wydaje się całkiem sensowna, bo to przecież w polskich lasach najczęściej można się nadziać na te pajęczaki. Jednak raczej istnieje bardzo i to naprawdę bardzo małe prawdopodobieństwo, że na którymkolwiek z zakupionych przez całe życie choinek znajdziemy, chociażby jednego kleszcza.

Parazytolog dr Jarosław Pacoń z Zakładu Parazytologii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu uspokaja w rozmowie z portalem abczdrowie.pl, wszystkich miłośników żywych drzewek. Twierdzi on, że już sam zapach choinki jest odstraszający dla kleszczy, które w ogóle bardzo rzadko występują w lasach iglastych.

- Kleszcze na choince? Nie. To w mojej karierze nigdy się nie zdarzyło. Kleszcze nie lubią tego zapachu. To jest zapach terpentyny, żywicy. Kleszcze w ogóle nie lubią drzew iglastych. W lesie, w którym są tylko takie drzewa, w lesie z podszytem iglastym, kleszcze występują bardzo rzadko. O to, że znajdziemy je na choince, nie należy się martwić - mówił naukowiec.

Jednak nie oznacza to, że na naszym drzewku nie mogą się znajdować pasażerowie na gapę. W tym wypadku bardziej powinniśmy obawiać się pluskiew, które również mogą mieć ochotę spróbować naszej krwi. Niestety one również mogą prowadzić do problemów zdrowotnych i w momencie, gdy rozniosą się po naszym domu, potrzebna jest pomoc specjalistów, aby się ich pozbyć.

- Pan, który legalnie sprzedawał choinki, przechowywał je u siebie w stodole, obok której był kurnik. W tym kurniku były pluskwy, które pasożytowały na kurczakach. Te pluskwy wycofywały się z kurnika do stodoły i wchodziły na choinki. Później kupujący choinki przynosili te drzewka do domów, a wraz z nimi pluskwy - dodaje.

Chcąc mieć pewność, że z naszego drzewka nie wyjdzie nagle żaden nieproszony gość, można wystawić ją na kilka dni na balkon. Minusowe temperatury powinny skutecznie pozbyć się wszelkich owadów i innych nieprzyjemnych stworzeń.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Iberion - grupa mediowa przyszłości
  2. Antyfake - nowy portal fact-checkingowy grupy mediowej Iberion
  3. Antyfake - walczymy z fake newsami i dezinformacją
  4. Biznes Info - portal biznesowy grupy mediowej Iberion
  5. Biznes Info - portal biznesowo-ekonomiczny grupy mediowej Iberion
  6. Pikio - flagowy portal grupy mediowej Iberion

Następny artykuł