Działają na kleszcze jak magnes. Co przyciąga niebezpieczne pasożyty?

kleszcze bardziej do nas lgną
Fot. pixabay.com/ Erik_Karits
Autor Klaudia Gaicka07.08.2020

Kleszcze są szczególnie groźne dla człowieka przez choroby, które roznoszą. Należy do nich nie tylko borelioza, ale również kilka innych nawet śmiertelnych schorzeń. Eksperci informują, w jaki sposób możemy zmniejszyć ryzyko napotkania tego pajęczaka. Jest kilka rzeczy, które go bardzo przyciągają.

Kleszczy jest z roku na rok coraz więcej. Przyczyny tego problemu eksperci dopatrują się w działalności człowieka, która od dawna znacząco wpływa na świat roślin i zwierząt, zwykle oczywiście negatywnie. Mamy tu na myśli nie tylko zmiany wynikające z ocieplenia klimatu, ale również np. nieumyślne ograniczenie populacji wróbli, przez zmiany rodzaju zabudowy blokowisk.

Pilne ostrzeżenie IMGW. Zacznie się już dziś, lepiej na siebie uważaćPilne ostrzeżenie IMGW. Zacznie się już dziś, lepiej na siebie uważaćCzytaj dalej

Kleszcze dają się skusić kilku rzeczom

Portal Radiozet.pl podaje, jak zminimalizować ryzyko bliskiego spotkania ze szkodliwym pajęczakiem. Amoniak i kwas masłowy zawarte w naszym pocie skutecznie wabią kleszcze. Szczególnie zagrożone są tu osoby cierpiące na podwyższoną potliwość, otyłe, kobiety w ciąży oraz ci, którzy aktywnie uprawiają sport. Pot, wilgoć i ciepło skóry to idealne warunki dla bytującego kleszcza.

Co więcej, nasz pot pachnie dla kleszczy szczególnie kusząco, jeżeli mamy zachwianą równowagę witaminową. Chodzi dokładnie o witaminy z grupy B. Jeżeli ilość tych witamin znajduje się na odpowiednim poziomie, zapach naszego potu lekko drażni kleszcze, w przeciwnym razie, jest jeszcze bardziej kuszący.

Kleszcze wyczuwają również intensywne zapachy używanych przez nas perfum, dezodorantów, czy też mocno pachnących żeli myjących lub mydeł. Przyciągają je zwłaszcza nuty waniliowe i kokosowe. Pajęczaki nie mają nozdrzy, lecz do rozróżniania zapachów używają narządu Hallera, znajdującego się na odnóżach.

Mają nie tylko dobry „węch”, jak podaje portal, są również wyczulone na promieniowanie elektromagnetyczne (EMF) o częstotliwości 900 MHz. Źródłem takiego promieniowania, które może nam zagrozić, są przede wszystkim nasze telefony komórkowe.

Badania wykazują, że również grupa krwi ofiary ma znaczenie dla kleszcza. Najbardziej przyciągają je osoby z grupą krwi A. Na drugim miejscu są potencjalne ofiary z grupą O. Oczywiście marna to pociecha dla osób spacerujących po lesie w pojedynkę.

Dzisiaj grzeje: 1. Minister Zdrowia ostrzega. Czy cała Polska zostanie objęta czerwoną strefą?
2. Nie waloryzacja, nie trzynastka. Potężny zastrzyk gotówki dla seniorów zapewni coś innego

Bardzo łatwo kleszcz może się przedostać na człowieka z jego pupila. Jeżeli kleszcz nie zdążył się zagnieździć w skórze psa, wciąż chodzi po jego futrze. W takim wypadku, kiedy piesek podbiegnie do nas, żeby się przywitać, pajęczak może łatwo przejść na nasze ciało.

Łatwiejszym celem dla kleszy są nieodpowiednio ubrane osoby. Nie dość, że pachną mocniej, to jeszcze łatwiejsze jest dla pajęczaka znalezienie miejsca idealnego do żerowania. Wychodząc do lasy, dobrze jest nie zostawiać zbyt wiele gołej skóry.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Młoda kobieta zginęła w wypadku. Na jaw wychodzą nowe fakty
  2. Gwiazda filmu "Kogel-mogel" ma bardzo poważne problemy ze zdrowiem. Boi się o swoje życie?
  3. Objawy nowotworów widoczne gołym okiem. Gdy je zauważysz, nie ma czasu do stracenia
  4. Dobre wieści. Jerzy Stuhr po raz pierwszy pojawił się na wizji po przebytym udarze
  5. Co może powstrzymać drugą falę epidemii? Naukowcy podali odpowiedź
  6. 16 lat temu Angelina Jolie adoptowała chłopca z Kambodży. Jak wygląda dzisiaj?

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł